Skoro jasno
32°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Prince valcuje hitparády! Obsadil prvých päť miest UK Chartu
Zdielať na
Hudba

Prince valcuje hitparády! Obsadil prvých päť miest UK Chartu

Nahrávky speváka a hudobníka Princa, ktorý skonal 21. apríla vo veku 57 rokov, sa dostali na prvých päť priečok priebežného vydania UK Chartu.

Zoznamu aktuálne najpredávanejších albumov kraľuje interpretova kompilácia The Very Best of Prince. Na druhom mieste je výberovka Ultimate Prince. Za ňou nasleduje štúdiovka Purple Rain, ktorá je zároveň soundtrackom filmu Purpurový dážď. Štvrtý je The Hits/The B-Sides a päticu uzatvára Princov dvojalbum Sign O' The Times.

Spomínané dve výberovky a štúdiovka Purple Rain pritom do UK Chartu vstúpili už deň po Princovom úmrtí, pričom len z kompilácie Ultimate Prince sa za jeden deň predalo takmer 5400 kópií. Podľa zástupcov The Official Chart Company by sa do Top 100 nového piatkového vydania rebríčka malo dostať 16 hudobníkových albumov. V singlovom rebríčku sa zatiaľ najvyššie dostal Princov singel Purple Rain, ktorý je aktuálne na druhom mieste. V roku 1984, keď pôvodne vyšiel, sa pritom dostal na ôsmu priečku.

The Very Best of Prince

Výberovka The Very Best of Prince dominuje aj aktuálnemu vydaniu amerického albumového rebríčka Billboard 200, pričom hneď za ňou sa umiestnil album Purple Rain. Prince je tak prvým interpretom s albumami na prvých dvoch miestach tohto rebríčka od roku 2004, keď sa to podarilo rapperovi Nellymu s nahrávkami Suit a Sweat, ktoré vyšli v rovnaký deň.

Prince, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v Minnesote do muzikantskej rodiny. Jeho otec John Lewis Nelson bol džezový klavirista a matka Mattie speváčka. Ako sedemročný sa začal učiť hrať na klavír, v 13 rokoch nasledovala gitara a o rok neskôr bicie. Na strednej škole pôsobil v kapele Grand Central, ktorá si neskôr zmenila názov na Champagne.

Jeden z najväčších novátorov

Interpret je považovaný za jedného z najväčších hudobných novátorov. Vo svojej tvorbe kombinoval množstvo žánrov ako funk, soul, rock, pop, džez alebo r'n'b. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok, pričom vydal 39 štúdioviek. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri.

Medzi jeho úspešné single patria napríklad aj 1999, When Doves Cry, Let's Go Crazy, Raspberry Beret, Kiss, Sign O' The Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Je tiež autorom hitu Nothing Compares 2 U, ktorý preslávila speváčka Sinéad O'Connor.

Sto miliónov kópií nahrávok

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy či štyri MTV Video Music Awards. V roku 2007 dostal Zlatý glóbus za skladbu The Song Of The Heart z filmu Happy Feet (2006). Na túto cenu ho nominovali aj v roku 1985 vďaka spomínanému hitu When Doves Cry z filmu Purpurový dážď, pričom za soundtrack tejto snímky dostal Prince v roku 1985 svojho jediného Oscara. V roku 2004 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias. Ako herec sa predstavil aj vo filmoch Pod višňovým mesiacom alebo Graffiti Bridge, pričom oba tituly aj režíroval a je tiež autorom scenára druhej menovanej snímky.

Kontroverzný umelec si v roku 1993 zmenil meno na kreslený symbol, ktorý vznikol spojením symbolov muža a ženy. Keďže sa tento symbol nedal vysloviť, v médiách ho často označovali ako The artist formerly known as Prince, teda Umelec v minulosti známy ako Prince, skratkou TAFKAP, alebo jednoducho The Artist, čiže Umelec. Neskôr sa vrátil k umeleckému menu Prince. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou, speváčkou a tanečnicou Mayte Garcia mal syna menom Boy Gregory, ktorý však krátko po narodení zomrel. V rokoch 2001 až 2006 bol ženatý s Manuelou Testolini. Príčina jeho úmrtia zatiaľ nie je známa. Jeho pozostatky krátko po pitve spopolnili a následne sa v Paisley Park Studios v Chanhassene v štáte Minnesota uskutočnila posledná rozlúčka, na ktorej sa zúčastnili rodinní príslušníci, priatelia a kolegovia.

Jeden zo známych hitov Princea Purple Rain:

Súvisiace články

Pre ženu

Najčítanejšie