Posledné prianie Hany Hegerovej nesplnili. Hoci nechcela pohreb, vnuk ho zorganizoval!

01.04.2021 15:20 Topstar.sk Hudba

Posledné prianie Hany Hegerovej nesplnili. Hoci nechcela pohreb, vnuk ho zorganizoval!

Archívna reportáž
embed kód
Na tretí jarný deň tohto roku opustila svet navždy famózna šansonierka, rodáčka z Bratislavy, Hana Hegerová (†89). Dožila sa krásneho veku a hoci ju telo už dlho zrádzalo, myseľ si zachovávala jasnú, vrátane povestného zmyslu pre humor. Nikdy sa nebrala príliš vážne a azda preto ani nechcela, aby ľudia brali vážne jej odchod zo sveta a nesmútili na pohrebe.

Hana Hegerová prežila život, ktorý by vydal na knihu a rozhodne aj na album šansónov. Kým niektoré piesne by boli radostné, viacero z nich by malo clivú melódiu a smutný text. Tak, ako sa Carmen Márii Štefánii Farkašovej, ako znelo rodné meno speváčky, darilo na pódiách, tak tragický bol v mnohých ohľadoch jej súkromný život. Zrejme aj preto sa za tie roky naučila nebrať veci príliš vážne a prijímať život tak, ako prichádza. A utápať sa v žiali na pohrebe zrejme nebol jej štýl, preto sa azda chcela niečomu podobnému vyhnúť aj po vlastnom skone.

Už dávnejšie v jednom z mnohých rozhovorov prezdarila, že rozhodne si neželá, aby na jej pohrebe znel jej hlas a dokonca vôbec nechela byť pochovaná. Jej popol mal jej vnuk rozprášiť do Dunaja, azda ako pekný symbol splynutia v niečo väčšie, ako je chabá telesná schránka. No napokon bolo jej želaním úplne sa vyhnúť pohrebnej ceremónii. 

Na Hegerovú si zaspomínali aj slovenské osobnosti:

​To jej ale vnuk Matúš (40) nesplnil, píše portál Blesk.cz, a aj keď pôvodne tvrdil, že pohreb bude len pre najužší rodinný kruh, napokon ani to neplatilo. Producent žijúci v Česku zorganizoval malý pohreb, aby sa s jeho milovanou starou mamou mohlo rozlúčiť okrem rodiny aj pár ľudí, ktorí ju mali radi, a ktorých mala rada aj ona. Rozlúčka sa konala v prvý aprílový deň, za krásneho slnečného počasia v Novej obradnej sieni na pražskom Olšanskom cintoríne. Rakvu zdobilo množstvo vencov a fotka šansonierky s jej milovanou sučkou francúzskeho buldočka menom Babulka. Zaujímavosťou je, že na fotke nemala Hegerová svoje umelecké meno, ale rodné - Carmen. Prekvapivo, na úvod obradu zaznel speváčikn hlas: "Zdravím vás zo záhrobia". Nasledovala ária z jej obľúbenej opery a potom predsa len prišlo aj na Hegerovej pieseň Ten zlodej čas, hoci si to vraj vyslovene neželala.

​Väčšina hostí priniesla červené a biele ruže, ktoré Hegerová milovala. Poslednej rozlúčky sa ale nemohol zúčastniť ktokoľvek. Pred sálou stáli ochrankári, ktorí kontrolovali nielen identitu prítomných, ale aj počet ľudí v sále, aby boli dodržané nariadenia v súvislosti s pandémiou. So speváčkou sa prišli rozlúčiť viaceré známe osobnosti, napríklad režisér a prezident filmového festivalu Fero Fenič, kardiológ Petr Neužil, ktorý sa o Hegerovú staral do poslednej chvíle, herečka Dana Morávková s manželom Petrom Maláskom, či herec, režisér a zároveň speváčkiny krstný syn Jakub Kohák. "Poznala sa dobre s oteckom, boli naozaj veľkí kamaráti. Požiadal ju o to a ona s nadšením prijala, hoci bola iného, než katolíckeho vyznania," prezradil Kohák pozadie, ako sa speváčka židovského vyznania stala jeho krstnou mamou. Obradu sa zúčastnil aj speváčkin vnuk, 33-ročný Slovák Marek, hráč hádzanej.

Zdroj: blesk.cz/topstar.sk

TV Program

05:25 Noviny TV JOJ
06:05 Krimi
06:40 Noviny TV JOJ
05:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:50 Súdna sieň
06:55 Súdna sieň
05:00 Spackané plastické operácie II.
05:45 V divočine s Bearom Gryllsom
06:25 Extrémni žgrloši III.
05:20 Tashiho svet
05:35 Ruby z dúhy II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:50 Hvězda na střední
08:20 Ve stínu slávy
10:05 Princ Krasoň