Smutný deň pre svet filmu! Rakovine podľahol skvelý herec, správu zverejnil jeho syn
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Reprofoto/Yahoo.com
Na sklonku víkendu obletela svet smutná správa. Zomrel hviezdny herec, držiteľa Oscara s tromi ďalšími nomináciami, rodák z Washingtonu, William Hurt. Na druhý svet odišiel len týždeň pred 72. narodeninami.
William Hurt
Syn Williama Hurta v nedeľu oznámil, že jeho otec zomrel. V máji 2018 sa na verejnosť dostalo, že herec má nevyliečiteľnú rakovinu prostaty, ktorá sa rozšírila do kostí. "S veľkým zármutkom rodina Hurtových oplakáva odchod Williama Hurta, milovaného otca a oscarového herca, 13. marca 2022, týždeň pred jeho 72. narodeninami. Zomrel pokojne, v kruhu rodiny, z prirodzených príčin. Rodina si v tejto chvíli želá súkromie," stojí v správe, ktorú zverejnil portál Deadline.
William Hurt, ktorý vo svojich prvých hereckých úlohách často hral tichého intelektuála, ale neskôr sa objavil v sci-fi a marvelovkách. Ťažko sa dá vymenovať hoci aj len tie najlepšie herecké výkony z jeho stovky filmových rolí, no z tých najnovších je to rola generála Thaddeusa "Thunderbolt" Rossa v marvelovkách, ďalej skvelý film Farba víťazstva z rok 2016, Uhol pohľadu či Dejiny násilia, Osada či Syriana, a zo starších skvelý sci-fi film A.I., Stratení vo vesmírne, Slnečný jas, Smrtihlav, Dym, Bohom zabudnuté deti, Bozk pavúčej ženy, Vysielame správy, či jeden z Hurtových prvých filmov, Body Heat.
Pozrite si jeden z mnohých výberov najlepších filmov Williama Hurta:
Hurtov sa podaril mimoriadny výkon, keď získal v polovici 80. rokov tri po sebe idúce nominácie na Oscara za najlepší mužský herecký výkon. Patrili k nim filmy Bozk pavúčej ženy (1985), Bohom zabudnuté deti (1986) a Vysielame správy (1987). Štvrtú nomináciu získal za výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Dejiny násilia. Sošku si napokon ale odniesol len jedinýkrát, za film Bozk pavúčej ženy.
Oscara v roku 1986 Hurt skutočne nečakal, pozrite si jeho reakciu po vyhlásení víťaza:
Hurt bol v 80. rokoch aktívny aj ako divadelný herec, účinkoval v offbrodwayských inscenáciách a v roku 1985 získal svoju prvú nomináciu na cenu Tony za broadwayskú inscenáciu Hurlyburly. Často pracoval s tými najlepšími režisérmi, no jeho kariéru postihla aj tragická skúsenosť. V roku 2014 bol Hurt na mieste jednej z najhorších nehôd na pľaci v novodobej histórii. Hral hlavnú úlohu Gregga Allmana v životopisnom filme Randalla Millera Polnočný jazdec, keď do štábu na estakáde narazil vlak, ktorý zabil asistentku kamery Sarah Jones a zranil niekoľko ďalších ľudí. Hurt sa nachádzal na koľajisku, ale nebol zranený. Herec pritom opakovane vyjadroval obavy, či sú herci a štáb, naložení výstrojom, na estakáde v bezpečí, ak by prišiel vlak, ale produkčná ho ubezpečila, že áno. "Je to smútok môjho profesionálneho života a jeden z najväčších smútkov môjho osobného života," povedal neskôr Hurt a už viac na filme nepracoval.