Mikuláš
6.12.2022
Najsmutnejšie narodeniny českej hviezdy! Úplne sama, nesmie za ňou ani jej dcéra!
Zdielať na
Showbiznis

Najsmutnejšie narodeniny českej hviezdy! Úplne sama, nesmie za ňou ani jej dcéra!

Zdroj: youtube/screenshot

Snáď najväčšia hviezda československého povojnového filmu, Jana Brejchová, oslávila 20. januára 82 rokov, aj keď v skutočnosti sa v pravom slova zmysle o oslavu veľmi nejednalo. Už roky leží pripútaná na lôžko v LDN - Centre následnej starostlivosti Fakultnej nemocnice Motol v Prahe. Jej problémy nastali zhruba osem rokov dozadu, keď skolabovala a všetci to prikladali slabosti srdca. To sa ale nepreukázalo, ale zistilo sa, že trpí degeneratívnym ochorením mozgu, pri ktorom ubúda z jeho hmoty. Svet už preto táto skvelá herečka, nazývaná aj česká Brigitte Bardot, dávno v plnej rozmanitosti nevníma.

​Trikrát vydatá pôvabná blondínka Brejchová má jedinú dcéru, Terezu Brodskú (53), ktorá išla v jej stopách a stala sa tiež herečkou. Ale talent iste zdedila aj po otcovi, hercovi Vlastimilovi Brodskom (†81), ktorý sa zo sveta rozhodol odísť dobrovoľne. Na svoju mamu Tereza nezabúda a pokiaľ sa dalo, vždy ju pravidelne v zdravotníckom zariadení navštevovala. Teraz je to ale kvôli pandémii už druhý rok fakticky nemožné. "Chápem situáciu, ale samozrejme by som ju rada videla. Sama som počula príbehy tých, ktorí sa kvôli tým zákazom nemohli rozlúčiť so svojimi blízkymi. Viem, že by sa to asi dalo nejako zariadiť, ale mne sa niečo také prieči robiť voči ľuďom, ktorí sa o moju mamičku skvelo starajú," vysvetlila Brodská pre Extra.cz, prečo sa nesnaží vydupať si stretnutie s mamou.

Ani v deň narodenín jej mamy neplatila žiadna výnimka. "Mamičke sme priniesli aspoň zásobu jej obľúbených čokolád Milka a Coca-Coly, na vrátnici to niekto prevzal a doniesol jej to. Oboje miluje. A Milka musí byť len tá najobyčajnejšia. Keď som jej kúpil inú, bola rozkošná v tom, ako to okamžite spoznala a vyčítala mi to. A aj tie coly miluje. Mohla by obom firmám robiť pomaly reklamu," s úsmevom konštatovala Tereza. "Hovorili sme si, či kvôli tomu nebude už toho cukru príliš, ale všetky výsledky krvi aj tak vychádzajú skvelo. Tak čo by si v jej veku a situácii nemohla dopriať? Navyše, keď jej na oddelení pokúsili colu aspoň zriediť, dala hlasno najavo, že toto teda naozaj nie," vysvetlila svoj postoj k už snáď jediným ľudským slabôstkam slávnej mamičky.

Vo filme Citlivé miesta si zahrali mama s dcérou bok po boku:

Poslednú rolu si Jana Brejchová zahrala vo filme Jana Hřebejka Kráska v nesnázích, za ktorú získala v roku 2006 Českého leva. "Je hrozné vidieť takto mamičku, ale stále si hovorím, že toľko ľudí je na svete je chorých, že nie je jediná. Musíme to brať tak, že je to život," hovorí Tereza, ktorá je už dávnejšie zmierená s jej zdravotným stavom. "Sú dni, keď je na tom skvele, inokedy je zase vo svojom svete," priznala rezignovane. Ale už o tom vie iba sprostredkovane, lebo sama nemá možnosť s ňou priamo komunikovať kvôli covidovým opatreniam a nie je to tiež možné ani prostredníctvom videohovoru. "Mamička bohužiaľ tieto vymoženosti neovláda," tvrdí Tereza, zmierená so smutnou realitou, ako aj s tým, že mamin stav sa už nikdy nezlepší, ale môže sa ešte zhoršiť a nie je to nič povzbudzujúce. Už len potom je na mieste otázka, či je v poriadku a dôstojné dožívať v samote, bez blízkych, tú si ale už dva roky kladú milióny ľudí po celom svete rozpoltení medzi láskou k blízkemu a strachu o jeho zdravie.

Jana Brejchová zažiarila v muzikáli Noc na Karlštejne, po boku manžela Vlastimla Brodského:

Súvisiace články

Pre ženu

Najčítanejšie