Obrovský škandál vo svete filmu! Pre nomináciu obvineného režiséra skončili VŠETCI!

Obrovský škandál vo svete filmu! Pre nomináciu obvineného režiséra skončili VŠETCI!

Archívna reportáž
embed kód
Koncom januára obletela svet správa, že film kontroverzného režiséra nominovali na 12 cien César. Kritika na seba nenechala dlho čakať, takýto dramatický koniec zrejme ale čakal len málokto.

Celé predstavenstvo francúzskej Akadémie filmových umení a vied rezignovalo po vlne kritiky, ktorá sa zniesla po udelení 12 nominácií filmu od kontroverzného režiséra Romana Polańského na národné filmové ceny César. Rozhodnutie prišlo pritom len dva týždne pred 45. ročníkom slávnostného udeľovania cien.

Akadémia vo štvrtok v noci oznámila, že rozhodnutie predstavenstva rezignovať je jednohlasné a jeho cieľom je "uctiť si mužov a ženy, ktorí v roku 2019 tvorili filmy, nájsť pokoj a zabezpečiť, aby filmová slávnosť zostala len tým, čím je, slávnosťou". Tento krok podľa nej umožní "kompletnú obnovu predstavenstva".

Svet obleteli pred časom špekulácie, či nie je Polanski "posadnutý diablom":

Po udeľovaní cien sa uskutoční valné zhromaždenie, na ktorom si akadémia zvolí do  predstavenstva nových členov. Tí by sa mali potom zamerať na zavedenie reforiem a modernizáciu inštitúcie.

Rozhodnutie nominovať Polańského historickú drámu J'Accuse rozhnevalo okrem iných feministické skupiny, ktoré vyzvali na bojkot cien. Na poľsko-francúzskeho filmára je totiž v USA vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977.

Režisér, ktorému sa podarilo vyhnúť viacerým žiadostiam o vydanie do Spojených štátov, okrem toho čelí početným obvineniam zo sexuálneho napadnutia. Medzi kritikmi nominácií Polańského snímky je aj francúzska ministerka pre rovnosť Marlene Schiappa, podľa ktorej je nemožné, aby si "film muža niekoľkokrát obvineného zo znásilnenia" vyslúžil potlesk. Organizátori Césarov sa naopak vyjadrili, že by orgán pri udeľovaní cien "nemal zastávať morálne postoje".

Francúzska Akadémia filmových umení a vied, v ktorej je 4 680 profesionálov z filmového priemyslu, tiež čelí kritike za to, že je odtrhnutá od reality a dominujú jej starší muži. Len 35 percent z jej členov tvoria ženy. Na to, aby mohol byť niekto jej členom, musí mať dvoch sponzorov a podieľať sa na troch filmoch v priebehu piatich rokov.

Zdroj: SITA/topstar.sk

data-ad-format="auto"

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 Vražda v Orient Exprese
23:00 Votrelec: Covenant
20:25 Ja, zloduch!
22:25 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
22:30 Super poliši
20:10 Kosti XI.
21:00 Kosti XI.
21:50 Taken - Posadnutý pomstou
20:25 Krtko
20:35 Mach a Šebestová na cestách
20:45 Volám sa Caillou V.
20:15 Kincsem
22:25 Zoolander No. 2
00:00 Góóól! III.