Alžbeta II. oslavuje 65 rokov od korunovácie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LONDÝN / Panovníčkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sa 6. februára 1952 stala Jej Veličenstvo, kráľovná Alžbeta II. (92). Dňa 2. júna v ten istý rok ju korunovali.
Život panovníčky jednej z najmocnejších krajín sveta odjakživa sprevádzal silný zmysel pre povinnosť. je symbolom kontinuity britskej monarchie, za akýchkoľvek okolností si zachováva úsmev a záujem.
Pritom pôvodne vôbec vládnuť nemala. Narodila sa 21. apríla 1926 ako Elisabeth Alexandra Mary Mountbatten-Windsor, najstaršia dcéra Alberta, vojvodu z Yorku, a Alžbety, rodenej lady Bowes-Lyon. Jej otec bol až druhým v následníckej línii. V decembri 1936 ale abdikoval jeho brat Edward VIII., aby sa mohol oženiť s rozvedenou Američankou Wallis Simpson. A z Alžbety bola rázom následníčka trónu.
Kráľovná Alžbeta II.
Krehké dievča
V detstve ju prezývali Lilibet. S mladšou sestrou Margaret ich vzdelávali doma. Po vypuknutí druhej svetovej vojny mladučká Alžbeta v roku 1940 predniesla svoj prvý rozhlasový prejav k deťom celého sveta. Počas vojny pracovala v ženskej pomocnej službe.
V lete roku 1951 sa jej otec, ktorý vládol ako kráľ Juraj VI. vážne ochorel. Zomrel vo februári nasledujúceho roka, keď bola Alžbeta v Keni. Mala 26 rokov, mala manžela a dve deti, napriek tomu pôsobila ako krehké dievča, ktoré sotva unesie ťažkú kráľovskú korunu.
"Vyzerá ako dievčatko a stala sa kráľovnou," písal vtedy britský denník The Daily Telegraph. Korunováciu nakrúcala televízia, čo bola vtedy prevratná novinka.
Tri rozvody
Ako mladá kráľovná navštívila Alžbeta II. desiatky britských kolónií. Potom sa z impéria stalo voľné Spoločenstvo a po čase stratila Británia aj vplyv v Európe. Neskôr prišla Margaret Thatcher, liberálna revolúcia, privatizácia, vojna o Falklandy a posilnenie britského ducha.
Kráľovná Alžbeta II.
Panovníčka nestála stranou - v roku 1982 napríklad vzdala poctu britským silám v kontroverznom vianočnom posolstve po vojne Británie s Argentínou o Falklandy.
A pri všetkých vladárskych povinnostiach bola aj matkou. Kráľovská rodina zažívala často búrlivé časy, okrem iného sa tri z Alžbetiných štyroch detí (Charles, Anna, Andrew a Edward) rozviedli.
Zrejme najbolestivejší bol rozchod Charlesa s princeznou Dianou. List, ktorým kráľovná v decembri 1995 vyzvala manželov, aby sa rozviedli, patril údajne k jej najťažším štátnickým krokom. Pár sa rozviedol pol roka potom.
Princezná Diana
A Briti sa na Alžbetu II. a kráľovskú rodinu vôbec najviac hnevali začiatkom septembra roku 1997, po tragickej smrti Diany pri autonehode v Paríži. Kráľovská rodina bola na tradičnej dovolenke v Škótsku a dlho váhala s návratom do Londýna, hoci celá Británia za Dianou smútila. Nakoniec prišli, vyjadrili ľútosť a usporiadali verejný pohreb.
Až svadba Dianinho syna, princa Williama s pôvabnou Kate Middleton v roku 2011 priniesla isté zmierenie a napomohla zlepšiť obraz monarchie v očiach poddaných.
William a Kate s deťmi
Ten sa nepochybne zlepšil aj po svadbe Harryho a Meghan, ktorá sa konala 19. mája vo Windsore.
"Vďačnosť, úcta a hrdosť. tieto slová zhrňujú môj vzťah k ľuďom tejto krajiny a celého Spoločenstva," vyhlásila Alžbeta II. v prejave pri príležitosti zlatého jubilea.
Pevný stisk
Za vlády britskej kráľovnej sa vo Vatikáne vystriedalo sedem pápežov, rozšírila sa televízia, človek vystúpil na Mesiac, postavili a zbúrali Berlínsky múr. Panovníčka zažila trinásť premiérov, podnikla stovky zámorských ciest či odpovedala na viac ako tri milióny listov.
Alžbeta II. má rada psov a kone. Jazdí rada po krajine. Za svoj život odchovala viac ako 30 psov svojho najobľúbenejšieho plemena corgi. Stisk jej ruky je vraj prekvapivo pevný.