Aretha mala ťažký život, otehotnela už ako dieťa

18.08.2018 09:49 Topstar.sk Hudba

Aretha mala ťažký život, otehotnela už ako dieťa

Archívna reportáž
embed kód
Vo veku 76 rokov zomrela vo štvrtok americká soulová speváčka Aretha Franklin. Kráľovnú zabila rakovina pankreasu. Netrápilo ju však len to. Mala ťažké detstvo, zomrela jej matka, a otehotnela, keď mala iba dvanásť rokov.

Aretha Franklin patrí medzi najväčšie spevácke hviezdy všetkých čias.

Nemala však vôbec jednoduché detstvo. Jej otec, baptistický kňaz, svoju ženu neustále podvádzal. Keď mala Aretha šesť rokov, jej matka sa odsťahovala od rodiny do New Yorku, kde po pár rokoch zomrela.

Ako dvanásťročná Franklin otehotnela. Hovorilo sa, že s vlastným otcom. Synovi dala totiž rovnaké meno. 

Rodinné problémy sa výrazne podpísali aj na jej zdraví. Trpela obezitou, bola závislá od cigariet a alkoholu a v roku 2010 jej diagnostikovali rakovinu pankreasu. Tá ju nakoniec zabila.

Reakcie celebrít na jej úmrtie

"Je ťažké predstaviť si svet bez nej. Nielenže bola jedinečne brilantná speváčka, ale aj jej oddanosť občianskym právam mala nezmazateľný vplyv na svet," napísala na Twitteri speváčka, herečka a režisérka Barbra Streisand.

"Venujme chvíľku vzdaniu vďaky za krásny život Arethy Franklin, kráľovnej našich duší, ktorá nás všetkých inšpirovala po mnohé a mnohé roky. Bude nám chýbať, ale spomienka na jej veľkosť ako umelkyne a dobrého človeka s nami bude žiť naveky," uviedol na Twitteri hudobník Paul McCartney.

"Úmrtie Arethy Franklin je stratou pre každého, kto miluje naozajstnú hudbu: hudbu od srdca, duše a cirkvi. Jej hlas bol jedinečný, jej hra na klavír podcenená - bola jednou z mojich najobľúbenejších klaviristiek," napísal v príspevku na Instagrame spevák, klavirista a skladateľ Elton John.

"Navždy bude Kráľovnou soulu a oveľa viac pre všetkých tých, ktorí ju poznali osobne a cez jej hudbu," povedal bývalý americký prezident Bill Clinton, na ktorého inaugurácii v roku 1993 Franklin zaspievala.

​"Kráľovná soulu, Aretha Franklin, zomrela. Bola úžasnou ženou, s úžasným darom od Boha, jej hlasom," uviedol súčasný americký prezident Donald Trump.

"Vzdajte poctu kráľovnej. Najúžasnejšia speváčka, ktorú som kedy poznal," napísal spevák John Legend.

"Aretha bola takou nekonečnou inšpiráciou pre mňa a mnohých ďalších, najväčšia kráľovná, ďakujeme ti za dar tvojho hlasu, hudby a neotrasiteľnej duše," napísala speváčka Christina Aguilera.

​"Dnes sme stratili jednu z najväčších. Vždy sa na ňu bude spomínať a bude obdivovaná. Aretha Franklin, odpočívaj v pokoji. Milujeme ťa," napísal spevák Ricky Martin.

​"Kráľovná soulu opustila túto zem, aby mohla sedieť na svojom tróne v nebi. Ako sme boli požehnaní, že sme mohli počuť to najlepšie, čo mohol Boh ponúknuť v jej hlase. REŠPEKT!" vyjadril sa spevák, hudobník a herec Lenny Kravitz s odkazom na speváčkinu skladbu Respect.

Zdroj: Washington Post, SITA, topstar.sk

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:10 Z LA do Vegas
05:30 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Profesionáli III.
05:45 TIPOS INFO
05:50 NAŠI III.
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:10 Albert spoznáva svet
06:15 Kouzlo Vánoc
07:55 Cesta do země jednorožců
09:40 Pan Dokonalý