Led Zeppelin má na krku plagiátorstvo! Ukradli časť piesne Stairway to Heaven

Led Zeppelin má na krku plagiátorstvo! Ukradli časť piesne Stairway to Heaven

Majú na krku plagiátorstvo! Už neexistujúcu britskú skupinu Led Zeppelin obvinili pozostalí zosnulého gitaristu Randy California. Tvrdia, že kapela skopírovala časť gitarového riffu legendárnej skladby Stairway to Heaven z piesne Taurus. Tú vydal California s kapelou Spirit ešte v roku 1968.

Chcú spoluautorstvo

"Chceme, aby Randyho Californiu uznali ako spoluautora skladby Stairway to Heaven," uviedol právny zástupca Francis Alexander Molofiy.

Podľa bývalého basgitaristu kapely Spirit Marka Andesa, slávne kvarteto počulo pieseň Taurus v roku 1968, keď kapely spolu koncertovali.

"Je to úplne jasné, nota za notou. Bolo by naozaj milé, keby to Led Zeppelin Randymu uznali," dodal hudobník, ktorý v minulosti spolupracoval aj s formáciami Canned Heat alebo Heart. Zástupcovia Led Zeppelin sa ku kauze odmietli vyjadriť.

Skupina Led Zeppelin sa stala jednou z najúspešnejších, najinovatívnejších a najvplyvnejších kapiel v histórii. Pôvodne sa formácia volala New Yardbirds a tvorili ju gitarista Jimmy Page, spevák Robert Plant, basgitarista a klávesák John Paul Jones a bubeník John Bonham.

Status superhviezd a následne i legiend im definitívne zabezpečila mimoriadne úspešná štvrtá štúdiová nahrávka, ktorej nedali žiadny názov a zvyčajne sa označuje ako Led Zeppelin IV.

Práve z nej pochádza pieseň Stairway To Heaven. Všetky štúdiovky Led Zeppelin okrem prvej (Led Zeppelin) a poslednej (Coda) ovládli britský albumový rebríček a výborne sa im darilo aj v tom americkom. Rozpad jednej z najlepšie predávaných kapiel sveta prišiel v roku 1980 so smrťou bubeníka Bonhama.

Zostávajúci členovia kapely následne rozbehli sólové kariéry. Niekoľkokrát sa však ešte stretli na pódiu, pričom za bubny sa i na zatiaľ poslednom koncerte v Londýne v roku 2007 posadil Bonhamov syn Jason. Americký dvojtýždenník Rolling Stone ich označil za "najtvrdšiu kapelu všetkých čias a najvýznamnejšiu kapelu 70. rokov". V roku 1995 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

Zdroj: topstar.sk, SITA

TV Program

05:15 Krimi
05:45 Noviny TV JOJ
06:30 Prechádzky s dinosaurami
05:25 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Krajina mustangov
05:15 Kto porazí šéfkuchára
05:40 Kto porazí šéfkuchára
06:00 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Tankový prapor
07:20 Kincsem
09:30 Vzpomínky na Manhattan