"Pán Rychtář rozhodol o usporiadaní žatvy pre bulvárne médiá. Sám chce byť v hlavnej úlohe. Takáto rozlúčku s milovanou osobou by však bolo pre jej najbližších natoľko traumatizujúca a nedôstojná, že sa jej nezúčastnia. Ak sa podarí zabrániť pánovi Rychtářovi v jeho odhodlaní nevydať rodine pozostatky zosnulej, budú bez účasti médií uložené do rodinného hrobu v kruhu najbližších príbuzných," stojí vo vyhlásení.

"Chápem, že má na to pán Rychtář právo podľa zákona, hovorí mu ale niečo právo morálne a pieta?," rozhorčuje sa fotograf a rodinný priateľ Miloš Schmiedberger. 

Rychtář chce usporiadať verejný pohreb v pražskom krematóriu Strašnice. Dátum zatiaľ neoznámil. Väčšina zástupcov českej popovej scény sa v spore medzi rodinou a vdovcom postavila za príbuzných Bartošovej. Odmietajú sa zúčastniť verejnej poslednej rozlúčky.

Chcú pohreb v rodinnom kruhu

Hudobník a textár Ladislav Štaidl sa nechcel k smrti bývalej manželky vôbec vyjadrovať. Ide mu len o jediné, chce svojho syna v najťažšej chvíli ochrániť od ešte väčšej bolesti. "Dúfam, že sa mi podarí ušetriť Artura traumy," povedal skladateľ pre český portál Blesk.cz.

Zatiaľ čo Rychtář chce pompéznu rozlúčku v prítomnosti širokej verejnosti, Štaidl chce pohreb len v rodinnom kruhu. A rovnako to vníma aj dospievajúci Artur. "Pokiaľ bude pohreb verejný, ja sa s tebou nerozlúčim, maminka," povedal.

Pozrite si skutočný príbeh Ivety Bartošovej:

O smrti sa dozvedeli spostredkovane

Prvým, kto vedel o smrti speváčky, bol jej manžel Josef Rychtář. Ten sa však neunúval oznámiť smutnú správu blízkej rodine, ale naopak médiám. Najbližšia rodina zosnulej Ivety Bartošovej sa tak tragickú správu dozvedela sprostredkovane.

"Artura zasiahla správa o smrti jeho matky v škole, kde majú žiaci našťastie vypnuté mobily. Dozvedel sa to priamo v riaditeľni a do školy poň ho prišiel nevlastný brat Jirko," uviedol blízky priateľ rodiny.

Ladislav Štaidl sa o samovražde bývalej manželky dozvedel v zubárskom kresle. Mobil mal síce vypnutý, ale smutnú správu mu zdelila zubárka. "Bol v šoku," doplnil zdroj.