Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Oscary sú rozdané! O škandál sa postaral Will Smith, keď dal TAKÚTO ostrú facku Chrisovi Rockovi!
Zdielať na

Oscary sú rozdané! O škandál sa postaral Will Smith, keď dal TAKÚTO ostrú facku Chrisovi Rockovi!

Začalo to prehliadkou tých najluxusnejších modelov hollywoodskych hviezd na červenom koberci, skončilo to s pomerne trpkou príchuťou. Aj 94. ročník udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied si zapísal nezabudnuteľný škandálik, ktorý vyvolal zásadnú otázku - bola tá facka od Willa Smitha skutočná, či zahraná..?

​Mohol to byť jeho zlatý večer, napokon je z toho tak trošku trapas. Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzal Will Smith za stvárnenie Richarda Williamsa v životopisnej snímke King Richard. Smith sa pritom postaral aj o najšokujúcejší moment večera, keď v priamom prenose udrel Chrisa Rocka za nevydarený vtip o vlasoch jeho manželky Jady Pinkett Smith, za čo sa neskôr počas ďakovnej reči ospravedlnil. Hoci sa vo veľkom špekuluje, či to nebolo vopred dohodnuté, nič tomu nenasvedčuje. Smith nielenže poriadne moderátorovi jednu trafil, ale na neho aj vulgárne kričal z hľadiska, aby si viac nebral meno jeho manželky do úst. Chris Rock sa síce snažil zachovať veselú náladu, no bol evidentne v rozpakoch. Smitha neskôr upokojovali aj kolegovia Bradley Cooper či Denzel Washington.

Pozrite si šokujúcu scénu, keď Smith stratil nervy:

Iné škandály sa, našťastie, už počas večera nekonali a prítomní si mohli vychutnávať ich najvýznamnejší večer, ktorý v hollywoodskom Dolby Theatre moderovali Regina Hall, Amy Schumer a Wanda Sykes. Oscara pre najlepší film získala dráma CODA. Snímka o dcére nepočujúcich rodičov pritom premenila na víťazstvo všetky tri nominácie. Akademici ocenili aj Sian Heder za adaptovaný scenár a Oscara za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal nepočujúci herec Troy Kotsur. Cenu za réžiu si prevzala Jane Campion vďaka westernu Sila psa, ktorý s 12 nomináciami vládol zoznamu kandidátov, no napokon získal len jednu trofej. Naopak, šesť cien si vyslúžili tvorcovia sci-fi Duna, ktoré triumfovalo v kategóriách Pôvodná filmová hudba (Hans Zimmer), Kamera (Greig Fraser), Strih, Výprava, Zvuk a Vizuálne efekty.

Cenu Akadémie za hlavnú ženskú úlohu si prevzala Jessica Chastain vďaka titulnej role vo filme Očami Tammy Faye a Oscara za ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Ariana DeBose za stvárnenie Anity v novom spracovaní muzikálu West Side Story. V kategórii medzinárodných filmov ocenili japonskú snímku Drajv maj kár, najlepším animovaným filmom je Encanto: Čarovný svet a za najlepší dokumentárny film vyhlásili Summer of Soul. Zo sošky sa tešila aj Billie Eilish za najlepšiu pôvodnú filmovú pieseň k ostatnej bondovke.

Prehľad víťazov a víťaziek v 94. ročníku udeľovania Oscarov:

Najlepší film: CODA
Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Will Smith - King Richard
Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Troy Kotsur - CODA
Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Jessica Chastain - Očami Tammy Faye
Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ariana DeBose - West Side Story
Réžia: Jane Campion - Sila psa
Adaptovaný scenár: Sian Heder - CODA
Pôvodný scenár: Kenneth Branagh - Belfast
Medzinárodný film: Japonsko - Drajv maj kár
Dokumentárny film: Summer of Soul
Animovaný film: Encanto: Čarovný svet
Pôvodná filmová pieseň: Billie Eilish - No Time To Die z filmu Nie je čas zomrieť
Pôvodná filmová hudba: Duna - Hans Zimmer
Kamera: Greig Fraser - Duna
Kostýmy: Jenny Beavan - Cruella
Masky: Očami Tammy Faye - Linda Dowds, Stephanie Ingram a Justin Raleigh
Strih: Duna - Joe Walker
Výprava: Duna - Patrice Vermette a Zsuzsanna Sipos
Zvuk: Duna - Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill a Ron Bartlett
Vizuálne efekty: Duna - Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor a Gerd Nefzer
Krátky animovaný film: El limpiaparabrisas (anglický názov: The Windshield Wiper)
Krátky hraný film: Dlhé lúčenie
Krátky dokumentárny film: The Queen of Basketball

Ako vždy bol galavečer aj prehliadkou krásy a módy:

Súvisiace články

Najčítanejšie