Jasno
Bratislava
Alfonz
28.1.2022
Josef Abrhám prišiel nielen o Libušku Šafránkovú, stále márne čaká aj na životné ocenenie!
Zdielať na
Showbiznis

Josef Abrhám prišiel nielen o Libušku Šafránkovú, stále márne čaká aj na životné ocenenie!

Archívna reportáž

​Legendárny filmový aj divadelný herec Josef Abrhám (82) získal za svoj život veľa ocenení. Väčšina z nich pochádzala ešte z dôb minulého režimu, možno aj preto s nimi po zamatovej revolúcii v prípade tohto skvelého herca šetrili. Medzi najvýznamnejšie patrí cena Thálie, ktorá sa udeľuje Hereckou asociáciou divadelným umelcom každoročne od roku 1993. Jednotlivé ocenenia sa odovzdávajú počas slávnostného večera vždy v marci nasledujúceho roka v historickej budove Národného divadla v Prahe. V roku 2020 sa ale kvôli pandemickým opatreniam nekonal.

Práve v prvom pandemickom roku bola udelená táto cena Josefovi Abrhámovi za jeho celoživotné dielo. Cena sa mu ale doteraz do rúk nedostala. Po zrušení slávnostného večera sa prezident Hereckej asociácie Ondřej Kepka kontaktoval s jeho manželkou Libušou Šafránkovou († 68), aby s ňou dohodli spôsob odovzdania ceny. Obaja s manželom sa ale vtedy striktne zdržiavali kvôli obavám z covidu doma vo svojej vile. Tam takmer nikoho nevpúšťali a návrh, že cenu v podobe vázy od Bořka Šípka († 66) v ochrannom drevenom obale členovia asociácie len postavia k bránke ich pražskej vily a okamžite odídu, taktiež herečka z obavy z infekcie odmietla.

V súčasnosti sa koná výstava hereckých trofejí v Novej budove Národného múzea Keď hviezdy svietia, medzi ktorými nechýba ani táto Abrhámova cena Thálie. Okrem nej získal ešte v roku 1993 Českého leva za najlepší mužský herecký výkon vo filme Šakalí léta. V roku 2006 získal nomináciu za vedľajšiu úlohu vo filme Kráska v nesnázích a tiež v roku 2011 zostal len pri nominácii za hlavnú mužskú úlohu vo filme Odchádzanie. Na rozdiel od stoviek návštevníkov tejto výstavy, Abrhám svoju cenu Thálie ešte nevidel. "Verím, že keď výstava skončí, konečne cenu Josefovi Abrhámovi odovzdáme," povedal pre Blesk Ondřej Kepka.

Josef Abrhám s Libušou Šafránkovou nakrútili nespočetné množstvo inscenácií a humorných skečov, pozrite si ten s názvom Dokonalý muž, dokonalá žena:

Na vlaňajšom odovzdávaní cien Thálie sa objavili aj vnuci Josefa Abrháma, Jozef (14) a Antonín (12)  Abrhámovci, a preto sa predpokladalo, že prišli za deda prevziať  jeho cenu za predchádzajúci rok. Nestalo sa ale tak. "Nechcel som vázu po nich posielať. Stále verím, že nájdeme dôstojnú príležitosť," vysvetlil Kepka, prečo sa vtedy nevyužila táto možnosť. Po náhlom skone milovanej manželky Libušky Šafránkovej je ale Abrham stále zavretý doma. Na poslednej rozlúčke s ňou sedel zhrbený na vozíku a vyzeral veľmi zničený. Bolo nemysliteľné riešiť s ním akékoľvek organizačné, či radostné veci. Kepka zrejme verí, že sa časom situácia zmení, no že to bude už veľmi rozpačité, je takmer isté. Otáľanie skutočne nevypálilo dobre.

Ceny Thálie sa po minulé ročníky odovzdávali v krásnych priestoroch historickej budovy pražského Narodního divadla: 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Ceny Thálie ? (@ceny_thalie)

Súvisiace články

Najčítanejšie