Harrymu praskli nervy a slávnej BBC sa za TOTO vyhráža žalobou! Je to spleť lží, alebo len nedorozumenie..?

Harrymu praskli nervy a slávnej BBC sa za TOTO vyhráža žalobou! Je to spleť lží, alebo len nedorozumenie..?

Archívna reportáž
embed kód
Príchod druhorodeného potomka vojvodov zo Sussexu sprevádzajú okrem tých radostných reakcií aj nie celkom príjemné a miestami až nevhodné reakcie niektorých médií. Princovi Harrymu zase raz stúpila na otlak svetoznáma štátna britská televízia BBC, ktorá vyhlásila, že svoju starú matku, kráľovnú Alžbetu II. nepožiadal o zvolenie pomenovať ich malú dcérku jej prezývkou z detstva - Lilibet. Televízia sa bráni, že má informáciu priamo zo zdroja z paláca, avšak princ Harry si stojí za svojím tvrdením, že kráľovnú Alžbetu II. s touto otázkou kontaktovali ako prvú, a to ešte pred narodením jej v poradí 11. pravnučky.

Ako priniesol denník The Sun, princ Harry sa nemieni len tak povzniesť nad tvrdením televízie BBC, ktorá vyhlásila, že rozhodnutie pomenovať dcérku Lilibet neprediskutoval so samotnou kráľovnou a dokonca je natoľko rozzúrený, že zodpovedným pohrozil súdom za urážku na cti. V oficiálnom liste, ktorý poslal právnikom, žiadal, aby korporácia prestala toto tvrdenie opakovať.

V nedávnom vyhlásení reportéri televízie uviedli, že údajne vysokopostavený zdroj z Buckinghamského paláca potvrdil, že Harry sa v skutočnosti nikdy nespýtal svojej starej mamy, či môže použiť jej prezývku z detsva ako meno pre svoju dcérku, ktorá prišla na svet v piatok, 4. júna 2021. Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu predtým prostredníctvom zdrojov blízkych BBC odkázali, že Harry sa s kráľovnou rozprával a spomenul jej meno v súvislosti s dievčatkom. Nuž zdá sa, že hra na slovíčka sa v tomto prípade poradne vymkla z rúk kráľovskej rodiny a aj zástupcov televízie, keďže Harry jej pohrozil žalobou za urážku na cti prostredníctvom londýnskej právnickej firmy Schillings.

Už beztak naštrbené vzťahy v kráľovskej rodine rozjatril aj kontroverzný rozhovor vojvodov zo Sussexu s Oprah Winfrey. V ňom kráľovskú rodinu nešetrili a jej členov obvinili zo zanedbávania starostlivosti o psychické zdravie či z rasizmu. Napriek tomu svoju dcérku pomenovali po kráľovnej Alžbete II.:

​Harryho hovorca naďalej trvá na tom, že sa pred narodením dcérky rozprával so svojou rodinou a kráľovná bola dokonca prvou členkou rodiny, ktorej zavolal. Hovorca tiež dodal: "Počas tohto rozhovoru sa s ňou prejavil želanie, že by svoju dcéru radi pomenovali na jej počesť menom Lilibet. Ak by ho kráľovná nepodporila, toto meno by nepoužili". Avšak niektoré zdroje pre denník The Sun uviedli, že z paláca ide citeľné "podráždenie" z tvrdení Harryho a jeho manželky Meghan, že o tejto veľkej pocte vopred 95-ročnú panovníčku informovali. "Pred ich verejným vyhlásením sa síce uskutočnil telefonát, ale táto otázka nebola nikdy vyslovená. Túto informáciu jednoducho oznámil ako hotovú vec," tvrdí zdroj z paláca. Aj kráľovskí experti naznačili, že použitie kráľovninej osobnej prezývky je pre ňu hlboko osobná záležitosť.

Autorka niekokých kráľovských biografií,  Lady Colin Campbell, sa domnieva, že kráľovná iba reagovala "chladným hnevom". "Je to spustošenie kráľovninho súkromia a identity," nechala sa počuť Campbell a podobný názor zdieľala aj spisovateľka Angela Levin. Tá ponúkla širšie vysvetlenie  čo si o incidente s menom dievčatka myslí: "Harry prezradil iba polovicu pravdy a spomenul, že kráľovná súhlasila, no potom tému zahovoril. Pravdepodobne povedal, že by chcel dieťa pomenovať po nej a ona povedala, že to je milé, mysliac si, že to bude Alžbeta ako prvé alebo stredné meno malého dievčatka. Napokon, princ William urobil to isté s princeznou Charlotte. Ale ani na sekundu si neviem predstaviť, že by konkrétne povedal 'Lilibet' a ona by to dovolila. Je to obrovský zásah do jej súkromia," tvrdí rozhorčená spisovateľka a obdivovateľka kráľovskej rodiny.

Kráľovná Alžbeta II. prevzala špeciálnu ružu, vyšľachtenú k príležitosti nedožitých 100. narodenín jej manžela princa Philipa. Jej výsosť aj napriek rodinným nezhodám pôsobí pokojne a vyrovnane:

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily)

Meghan a Harry však nie celkom presvedčivo obhajovali svoj krok tým, že kráľovná tento nápad podporila, a keby nebola spokojná, dala by to jasne najavo. Avšak podľa zdroja z paláca bolo tŕňom v oku najmä ich verejné tvrdenie, ktoré naznačovalo, že všetko prebehlo podľa pravidiel. "Avšak zo strany paláca to tak vnímané nebolo," dodal zdroj.  Na stranu dvojice sa však pridal aj známy spisovateľ Omid Scobie, ktorý je zároveň kamarátom Meghan  a autorom biografie o páre vojvodov zo Sussexu s názvom Finding Freedom. Ten uviedol, že pár by meno Lilibet pre svoju dcéru nepoužil, ak by kráľovná tento krok nepodporila. Za pravdu mu dávajú aj mnohí právni experti, ktorí tvrdia, že Harry by mal na prípadnom súde navrch. "Pokiaľ ide o to, kto by vyhral súdny spor, tak kráľovnú nemožno prinútiť, aby vypovedala. Takže BBC by sa musela spoliehať na dôverný zdroj, ktorý by sa však pravdepodobne neprihlásil," tvrdí mediálny právni Mark Stephens.

​Nie je to poprvýkrát, čo majú členovia kráľovskej rodiny naštrbené vzťahy so známou britskou televíziou BBC. Iba nedávno sa totiž prevalilo že 58-ročný novinár Martin Bashir sfalšoval bankové výpisy, aby si zabezpečil exkluzívny a poriadne škandalózny rozhovor s princeznou Dianou v roku 1995, iba dva roky pred jej smrťou pri autonehode v Paríži. Starší z bratov, princ William, obvinil BBC a zdôraznil, že toto zlyhanie "nesklamalo len moju matku a moju rodinu, sklamalo aj verejnosť". Harry dokonca televíziu priamo obvinil zo smrti jeho matky a tak je možné, že súdom s televíziou BBC si čiastočne schladí hnev aj za svoju milovanú mamu Dianu.

Zdroj: The Sun/Topstar.sk

TV Program

11:10 Dvojičky
12:00 Víchor
14:10 Ja, zloduch 2
10:25 Na chalupe
11:45 Nové bývanie
13:10 Tajné životy boháčov IV.
10:50 Spravodlivosť v krvi XI.
12:15 Nový život
13:15 Nový život
11:15 Kikirikí
11:20 Kikirikí
11:25 Arthur a Minimojovia
09:35 Dešťová víla
11:25 Láska bez bariér
13:25 Zlomené srdce