Štaidl tušil, že koniec sa blíži. TOTO povedal kamarátovi pri poslednom telefonáte!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nedávna smutná udalosť, keď zomrela na následky koronavírus jedna z najvýraznejších osobností českého hudobného biznisu, otriasla mnohými jeho kolegami aj fanúšikmi. Koronavírus ale v prípade Ladislava Štaidla nebolo jediné ochorenie, ktoré sužovalo jeho telo i myseľ. Pred rokmi podstúpil operáciu a ožarovanie kvôli karcinómu v krku, odobrali mu jednu obličku a mal aj slabé srdce. Pred covidom sa tak celkom pochopiteľne veľmi chránil, rúško údajne nosil dokonca aj v aute.
Hudobník Ladislav Štaidl (†75) sa však zákernému ochoreniu nevyhol napriek opatreniam, ktoré svedomito dodržiaval. Vo vážnom stave ho previezli do nemocnice na intenzívnu jednotku a podali mu známy liek Remdesivir, no jeho slabé srdce liečbu nevydržalo. Mnohí jeho blízki priatelia ostali v šoku, ako aj jeho blízky priateľ, lekár a spisovateľ, ktorého reakciu priniesol český denník Blesk.
Ladislav Štaidl
Veľmi za Štaidlom smúti aj jeden z jeho blízkych priateľov, lekár a spisovateľ Jiří Lamberk (72) z amerického Miami. Spomína na posledný rozhovor s ním v nedeľu 24. januára. "Láďa hovoril sťažka. Povedal som mu, že verím, že to zvládne. Viem, ako je od doktora dôležité dať podporu. Odpovedal mi, že tiež dúfa. A potom povedal 'posielam ti pusu', čo nikdy predtým neurobil," zveril sa Lamberk, ktorý si s odstupom času myslí, že Štaidl tušil, že sa blíži jeho koniec. "Je mi ľúto, že zomrel. Tak dúfal, že sa vráti domov k deťom," dodal s dojatím. Priatelil sa so známym hudobníkom vyše dvadsať rokov. Keď bol v Prahe, vždy sa stretli, inak spolu telefonovali aspoň raz mesačne.
Štaidl bol autorom hudby mnohých českých hitov, stál aj za piesňou Trezor od českého Slávika Jarka Gotta:
V spomienkach sa vrátil do roku 2000, keď mu predstavil Štaidla v Prahe hudobný boss František Janeček (76). "Bolo to na krste jednej z mojich kníh. Padli sme si okamžite do oka. Keď potom onedlho priletel na Floridu, ozval sa mi. Pozval som ho s jeho priateľkou na večeru," prezradil Lamberk. Odvtedy ich kontakty neprerušene pokračovali až doteraz, obaja sa mali totiž vždy o čom porozprávať. "Bol ohromne sčítaný, vzdelaný, a keď sme sa o niečo náhodou priečili, nechal sa presvedčiť, že pravda je inde, než on myslí. Predsa len, mám väčší prístup k informáciám," opísal Štaidlovu povahu lekár z Floridy.
Z odchodu na večnosť svojho dobrého priateľa je veľmi nešťastný. Nikdy s ním už nezájde v Prahe do obľúbenej reštaurácie so špecialitami z morských plodov, ktoré Štaidl tak miloval. Už nikdy spolu s ním nebude viesť dlhé debaty na rôzne témy. Nedozvie sa od neho ani nové klebety o známych v Prahe, ktoré mu s chuťou oznamoval vždy, keď spolu telefonovali. Na posledný telefonát preto bude dlho spomínať: "Som rád, že sme spolu hovorili. Naposledy.“ A s istotou možno konštatovať, že nie je zďaleka sám, čo spomína na legendu, šľachtica medzi hudobníkmi, ako ho nazval jeden z jeho obdivovateľov.