Polojasno
21°
Bratislava
Servác
13.5.2024
Art Film Fest pozná víťazov, triumfoval film Portrét za súmraku
Zdielať na

Art Film Fest pozná víťazov, triumfoval film Portrét za súmraku

Jubilejný 20. ročník Art Film Festu, ktorý sa konal od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, sa úspešne skončil. V sobotu večer ho v Kúpeľnej dvorane uzavrel slávnostný záverečný ceremoniál.

Najlepší film: Portrét za súmraku (2011)

Hlavnú cenu podujatia - Modrého anjela za najlepší film - získal ruský film Portrét za súmraku (Portret v sumerkakh, 2011) režisérky Angeliny Nikonovej. Päťčlenná porota na čele so známym srbským režisérom Srdjanom Karanovičom zvolila snímku za víťaznú pre jej "presvedčivý a neobyčajný dej a odvážny portrét postsovietskej éry, ako aj za originálny a neobyčajný prístup k feministickej téme“. Herečka Olga Dihovichnaya z tejto snímky si z Art Film Festu odnáša Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. "Za citlivý herecký výkon, ktorým dokázala odhaliť protichodné prvky zložitého charakteru,“ odôvodnila Hlavná porota Art Film Festu.

Film rozpráva príbeh Maríny, ktorá patrí k vyššej vrstve. Napriek tomu, že s manželom obýva nádherný byt v centre Moskvy, ich spoločný život prechádza krízou. Jedného dňa ju brutálne znásilnia traja policajti. Keď o nejaký čas objaví mužov zodpovedných za tento ohavný zločin, začne prehodnocovať svoj život. Hraný debut režisérky v septembri premietli v Benátkach, v Toronte i Reykjavíku. Na festivale v Solúne získal Zlatého Alexandra za najlepšiu réžiu a Cenu kritiky za najlepší film, v nemeckom Cottbuse zase vyhral Grand Prix za najlepší film.

Najlepšia réžia: Radu Jude

Modrého anjela za najlepšiu réžiu na Art Film Feste získal rumunský režisér Radu Jude za snímku Všetci v našej rodine (Toata lumea din familia noastra, 2012). Porota udelila ocenenie filmu "za autentické zobrazenie rodinnej krízy, ktorá prechádza z tragédie cez komédiu až k absurdite, a týka sa témy uchopiteľnej na miestnej aj medzinárodnej úrovni.“

Film zobrazuje muža, ktorý má síce problém s rannou opicou, rodičmi, nikotínom i s autom, ale spúšťačom bezprostredného stresového faktoru sa stáva návšteva rodiny, kde žije jeho malá dcéra so starou mamou, matkou a jej novým priateľom. Každý zvrat, emócia, sarkastická poznámka, vyhrážka alebo sebaponižovanie sú zachytené v precízne dôvernom štýle, vrátane prepierania špinavej bielizne a neukončených záležitostí.

Široká škála pocitov eskaluje v priveľmi napätých rodinných vzťahoch. Herec Serban Pavlu získal za hlavnú úlohu v tejto snímke Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon. Porota mu ho udelila za realistické a prepracované zobrazenie muža, ktorý sa zúfalo pokúša zjednotiť svoju rodinu.

Zvláštne uznanie poroty

Zvláštne uznanie poroty získal dánsky film Medvedík (10 timer til Paradis, 2012) o profesionálnom kulturistovi s drsnou tvárou, ale nežným srdcom, ktorého najväčším problémom je nájsť si lásku. Rozhodne sa vydať do Thajska a nájsť tú pravú.

Ďalšie Zvláštne uznanie poroty si z Art Film Festu odnáša rakúsky film Kuma (2012) režiséra Umuta Daga, ktorý na plátna priniesol portrét tradičnej tureckej moslimskej rodiny, žijúcej vo Viedni, zobrazený s veľkou dávkou citlivej vnímavosti. Skúma vzťah medzi starým a novým, lojálnosťou a slobodou.

Najlepší krátky film: Švédsky džob (2011)

Modrého anjela za najlepší krátky film si vybojoval Švédsky džob (Szwedzka robota, 2011) poľského režiséra Pawela Ziemilskeho. "Tento film spĺňa všetky kritériá profesionálneho diela a jeho presný scenár, nezabudnuteľné výkony a triezva mizanscéna sú bezchybné. Vynikajúco sa vyrovnal s náročnou a citlivou témou prostredníctvom jemne komediálneho ladenia. A čo je najdôležitejšie - film sme si užili a smiali sme sa na plné ústa,“ odôvodnila výber trojčlenná Medzinárodná porota krátkych filmov.

Zvláštne uznanie si odniesla talianska krátka snímka Šéf (Il Capo, 2010) režiséra Yuriho Ancaraniho. "Nesmierne na nás zapôsobili experimentálne diela v programe festivalu a tento film predstavuje to najlepšie z neho, a to z technickej aj umeleckej stránky. Je to portrét anonymného hrdinu v konfrontácii s prírodou, ako aj epické a nádherné zobrazenie ľudskej práce,“ okomentovala porota. Snímka už má na konte víťazstvo z najprestížnejšieho krátkometrážneho festivalu v Clermont-Ferrand.

Snowtown (2011)

Cenu primátora Mesta Trenčianske Teplice získal austrálsky film Snowtown (2011) režiséra Justina Kurzela o jednom z najdesivejších austrálskych zločinov, ktorý je temnou sondou do sociálnej závislosti, narkomanstva, domáceho násilia, brutality a sexuálneho zneužívania. Snímku na Art Film Feste osobne uviedol predstaviteľ hlavného hrdinu Lucas Piitaway.

Pohľadnice zo zoologickej záhrady (2012)

Cena primátora Mesta Trenčín putuje filmu Pohľadnice zo zoologickej záhrady (Kebun binatang, 2012) indonézskeho režiséra Edwina, ktorý prišiel svoj film na Art Film Fest osobne uviesť. Zobrazuje v ňom mladú ženu, ktorá vyrastala medzi žirafami, slonmi a hrochmi v zoologickej záhrade a následne bola konfrontovaná s vonkajším svetom.

Multimediálna spoločnosť Film Europe spolu s Art Film Festom udelila ocenenie Film Europe slovenským animátorom Ivane Laučíkovej a Martinovi Snopekovi - tvorcom filmu Posledný autobus "za mimoriadny tvorivý čin mladých slovenských filmových tvorcov, ktorí získali uznanie aj v zahraničí.“

Zlatá kamera

Pred niekoľkými dňami dostal na festivale Art Film Fest cenu za celoživotné dielo kameraman Dodo Šimončič. Kamere sa venuje 44 rokov, jeho dlhoročnú prácu nedávno ocenili aj na 20. ročníku Art Film Festu, kde prevzal za svoju dlhoročnú prácu ocenenie Zlatá kamera. Kamera pritom nebola pôvodne jeho životným snom.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články

Najčítanejšie