Škandál otriasa Hollywoodom! Tom Cruise vracia všetky Zlaté glóbusy, protestujú aj ďalšie hviezdy!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ani takú slávnu a významnú organizáciu akou je Hollywoodská asociácia zahraničných novinárov (HFPA), ktorá má na starosti každoročné udeľovanie The Golden Globe Awards (Zlatých glóbusov), neobišla vlna rasovo, genderovo a sociálne motivovaných protestov. Tá hýbe najmä v USA spoločenským a politickým životom už zopár rokov a ako sa javí, koniec je v nedohľadne. K protestom sa radi pridávajú aj slávni herci a celebrity.
Azda najvýraznejšie prejavil aktuálne nesúhlas s fungovaním asociácie zodpovednej za udeľovanie Zlatých glóbusov herec Tom Cruise (58). Rozhodol sa vrátiť všetky tieto ocenenia, ktoré doteraz získal, píše portál People. Ide konkrétne o tri ceny - za herecký výkon vo filmoch Narodený 4. júla (1990), Jerry Maguire (1997) a Magnólia (1999). Vrátil ich preto, lebo sa mu nepáči, ako sa asociácia stavia k menšinám.
Tom Cruise
Tieto ceny za výkony vo svete filmu a televízie sú pritom považované za najdôležitejší barometer pred udeľovaním filmových Oscarov a ich získanie sa považuje za vysoko prestížnu záležitosť. Majú niekoľko kategórií a žánrov, podobne ako cena Akadémie. Medzi 87 členmi asociácie však nie je údajne ani jeden s tmavou pleťou, ba dokonca bývalý prezident sa nelichotivo vyjadril o hnutí Black Lives Matter, keď ho označil za rasistické. Niektorí členovia boli obvinení zo sexizmu či z korupcie. V Los Angeles Times tvrdia, že členovia majú podozrivé vzťahy s niektorými hercami a filmovými štúdiami, ktorých zvýhodňujú. Tvrdia, že ich často popisujú mnohí ako "parazitov, ktorí podkopávajú dôveru v médiá".
Tento rok sa ešte Zlaté glóbusy odovzdali v bežnom režime, na budúci rok ich už televízia neodvysiela:
Asociácia sa snaží všetko, z čoho ju obviňujú, čo najrýchlejšie vyvrátiť či napraviť a očistiť svoje meno. Oznámila, že do svojich radov prijme viac osôb s tmavou pleťou a začne behom nasledujúcich 18 mesiacov podnikať aj iné kroky na eliminovanie všetkých neprávostí, na ktoré poukazujú médiá a verejnosť. Televízna stanica NBC na to zareagovala, že na budúci rok nebude radšej realizovať priamy prenos z udeľovania Zlatých glóbusov tak, ako sa to dialo doteraz. "Zmeny takého rozsahu vyžadujú čas a prácu. Pokiaľ organizácia vykoná svoj plán, budeme snáď v takej pozícii, že budeme môcť odvysielať Zlaté glóbusy v januári 2023," bolo uvedené v oficiálnom vyhlásení. NBC začala lokálne vysielať priamy prenos z ceremoniálu udeľovania ocenení v roku 1958, celoštátne od roku 1964. V roku 1968 ju obvinili zo spoluúčasti na špekuláciách pri udeľovaní cien a do roku 1974 preto prestala vysielať priamy prenos z tejto slávnosti.
Afterparty Zlaté glóbusy 2020
Z podplácania členov asociácie bola v roku 1999 obvinená aj Sharon Stone, štúdio Sony úplatkom zabezpečilo ocenenie pre Cher v roku 2010, či Pia Zadora, vraj neoprávnene získala ocenenie objav roka v roku 1982. Ale zďaleka neboli jedinými, čo používali takéto praktiky, aby získali pre seba výhody. Jedným z prvých kritikov asociácie bola herečka Scarlett Johanson (36). Vytkla jej, že poskytovala legitimitu aj takej osobe ako bol filmový producent Harvey Weinstein (69), o ktorom sa pred časom prevalilo, že využíval svoje postavenie a vplyv na to, aby zneužíval a znásilňoval začínajúce herečky, ktoré sa chceli presadiť v Hollywoode. Dokonca tvrdí, že aj ona sama bola vystavená niektorými členmi asociácie správaniu "hraničiacemu so sexuálnym obťažovaním". Od roku 1944, keď začala Asociácia rozdávať neformálne prvé ocenenia, ide rozhodne o najväčší škandál a najvýraznejšie protesty.