Dianu prenasledoval bulvár celý život, Harry sa chce striasť kráľovského bremena

Dianu prenasledoval bulvár celý život, Harry sa chce striasť kráľovského bremena

Archívna reportáž
embed kód
Vojvodkyňa Meghan je v poradí druhou Američankou, kvôli ktorej sa člen britskej kráľovskej rodiny vzdal svojich povinností. Tou prvou bola Wallis Simpson. Kvôli nej kráľ Edward VIII. v roku 1936 abdikoval.

Vylúčenie Diany, matky princov Williama a Harryho z britskej kráľovskej rodiny, malo dve fázy. V roku 1993 oznámila Diana odchod z väčšiny verejných činností, aby sa mohla venovať súkromnému životu, ktorý nasledoval po jej odlúčení s princom Charlesom.

Napriek tomu však zostávala naďalej aktívna. Po rozvode s Charlesom v auguste 1996 sa stiahla z radu charitatívnych združení a bola zbavená titulu Jej kráľovská výsosť.

Ďalšiu paralelu so synom Harrym predstavujú Dianine komplikované vzťahy s britským bulvárom, ktorý ju prenasledoval po celý jej život. Ten ju napokon aj zabil.

Pozrite si VIDEO:

Odchod mladšieho brata princa Charlesa od kráľovských povinností nebol dobrovoľný a súvisel s jeho niekdajšími stykmi s americkým finančníkom Jeffreym Epsteinom.

Ten pred svojou smrťou čelil obvineniu z rozsiahleho sexuálneho zneužívania. Andrew vlani v novembri oznámil, že na dlhšiu dobu zanecháva svoje verejné povinnosti.

V rozhovore s britskou televíziou BBC Andrew uviedol, že pobyt v sídle Epsteina nebol vhodný pre člena kráľovskej rodiny. Od tej doby sa takmer neobjavuje na verejnosti a musel odstúpiť z rady združenia a spolkov, nad ktorými mal patronát.

​Stratil hlavu

Harryho praprastrýko sa vzdal koruny v roku 1936, keď stratil hlavu pre Wallis Simpson, dvakrát rozvedenú Američanku, s ktorou sa zoznámil, keď ešte bola druhýkrát vydatá.

Rozvedená žena po boku panovníka však bola neprijateľná pre vtedajšiu vládu i anglikánsku cirkev. Romantická aféra vyvolala veľký škandál, ale kráľovská rodina rýchlo zabezpečila poriadok, keď na trón zasadol brat Eduard VIII., vojvoda z Yorku, ktorý vládol ako kráľ Juraj VI. Bol to otec súčasnej kráľovnej Alžbety II.

Zdroj: ČTK, topstar.sk

data-ad-format="auto"

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:25 Profesionáli
20:25 Tiché miesto
22:25 OKTAGON VÝZVA
20:10 Doktori III.
21:00 Dr. House II.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:15 Psí poslání
22:10 Trojitá hrozba
23:55 Světlo mezi oceány