Zomrel veľký český režisér! Bohdalová má ale na neho ťažké srdce!

Zomrel veľký český režisér! Bohdalová má ale na neho ťažké srdce!

Archívna reportáž
embed kód
Patril medzi tých pár režisérov Československa, ktorí sa mohli pochváliť ocenením z Cannes. Keby aj nič iné nenakrútil, dva z jeho filmov sa navždy zaradili do zlatého fondu našej kinematografie.

Vo veku 93 rokov zomrel český filmár Vojtěch Jasný. Podľa Slováckeho divadla, ktoré často navštevoval, skonal predstaviteľ československej novej vlny v piatok. Zástupca rodiny úmrtie potvrdil.

Vojtěch Jasný sa narodil 30. novembra 1925. Po vyštudovaní kamery na FAMU sa venoval dokumentárnej tvorbe, neskôr sa preorientoval na hraný film.

Pozrite si ukážku z filmu Až přijde kocour:

Veľký ohlas mala jeho filozoficky ladená rozprávka Až přijde kocour (1963), do povedomia divákov a českej kinematografie sa ale zapísal filmom Všichni dobří rodáci (1968). Snímku, ktorá mu vyniesla cenu za réžiu z festivalu v Cannes, však ako politicky škodlivú zakázali a Jasný neskôr emigroval.

Vo filme Až přijde kocour zažiarila aj Jiřina Bohdalová a o päť rokov neskôr rátala aj s rolou v diele Všichni dobrří rodáci. Prerátala sa. "Keď obsadzoval svoje filmy, robil si na každého herca horoskop. Patrila som do takej jeho stajne, takže mi hovoril o jednej role pre film, ale potom si na mňa spravil predpoveď a nevyšla som mu v nej! Preto ma nakoniec nepozval ani na skúšku a tú úlohu mi nedal, hrala ju iná herečka," zverila sa Bohdalová portálu Ahaonline.cz so zvláštnym zvykom zosnulého režiséra.

Určite sa ale na Jasného za to nehnevá. "Spomínať na neho budem jedine s láskou. Bol to zaujímavý človek medzi nebom a zemou, mal svoj svet, do ktorého málokoho pustil," povedala Bohdalová.

Po emigrácii Jasný spolupracoval v Nemecku, USA, Izraeli, Nórsku, bývalej Juhoslávii i Španielsku s televíziou a venoval sa divadelnej réžii. Po návrate do vlasti v roku 1991 režíroval dokument Proč Havel? a v roku 1999 nakrútil film Návrat ztraceného ráje. Z ďalších filmov: Touha (1958), Přežil jsem svou smrt (1960), Dýmky (1966) alebo Česká rapsodie (1969). V roku 2008 mu udelili Českého leva za celoživotný prínos českej kinematografii. Za spomínanú snímku Až přijde kocour dostal v Cannes zvláštnu cenu poroty.

Zdroj: sita/ahaonline.cz/topstar.sk

data-ad-format="auto"

TV Program

22:50 Angláni na úteku
00:55 Fukušima
03:30 Krimi
23:10 Výnimoční
01:35 Láska na karí
03:30 Kixšou
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIII.
23:55 Nový život
00:55 Nový život
23:10 Pat a Mat
23:20 Zabi nudu! II.
23:25 Kúzlovanie
21:50 Vražedná náruč
23:30 Na nože
01:35 Zabijáci