Zomrel ďalší skvelý český herec! Necelý mesiac po tragickej smrti kolegu z kultového divadla

Zomrel ďalší skvelý český herec! Necelý mesiac po tragickej smrti kolegu z kultového divadla Zdroj: Harshad Sharma/ilustračné
Legendárne divadlo Járy Cimrmana zažíva ťažké časy. Už pred rokmi prišlo o jedného z najvýraznejších hercov a autorov, Ladislava Smoljaka, pred pár týždňami tragicky zomrel Václav Kotek a teraz odišla ďalšia výrazná postava tohto jedinečného zoskupenia.

Vo štvrtok zomrel po ťažkej chorobe vo veku 88 rokov herec Jaroslav Weigel, informoval portál idnes.cz. Bol členom kultového pražského divadla Járy Cimrmana, pre ktoré ako výtvarník navrhol aj väčšinu scén.

"Čakali na to dlho, bolo to vyslobodenie," povedel za Weiglovu rodinu režisér Jan Svěrák, syn Zděnka Svěráka, ktorý je dušou "cimrmanov".

Weigel v jednej zo svojich rolí v Divadle Járy Cimrmana:

Jaroslav Weigel sa výtvarne podieľal na všetkých predstaveniach divadla. Pre súbor Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka vytváral scénu, kostýmy a podieľal sa tiež na všetkých knižných publikáciách. Bol vyštudovaným učiteľom v odbore výtvarná výchova - história a po štúdiách pôsobil ako výtvarný redaktor Mladého světa a ďalších časopisov.

Popri divadelnej tvorbe sa venoval maľbe, vytváral grafiky, karikatúry, časopisecké a knižné ilustrácie, kalendáre alebo obaly na gramofónové platne. Podieľal sa aj na návrhu poštových známok s cimrmanovskými motívmi.

Členom divadla Járy Cimrmana bol od roku 1970 a zahral si vo všetkých jeho hrách. Hral aj v niekoľkých filmoch dua Smoljak-Svěrák. Popri filmových klasikách ako Nejistá sezona (1987) a Jára Cimrman ležící, spící (1983), ktoré sa venovali priamo súboru divadla a jeho poetike, sa v drobných úlohách objavil napríklad v snímkach Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Vrchní, prchni! (1980) alebo Marečku, podejte mi pero! (1976).

​Pre kultové divadlo je to v krátkom čase druhá smutná správa, keď 26. júla nečakane zomrel ďalší jeho dlhoročný člen a jeho manažér Václav Kotek.

Zdroj: idnes.cz/sita/topstar.sk

data-ad-format="auto"

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
07:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Panelák
05:30 TIPOS INFO
05:35 NAŠI II.
06:05 NAŠI II.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:40 Vztah pro psa
07:15 Milosrdné lži
10:05 Skleněné peklo