Oscar 2017: Prehľad víťazov 89. ročníka udeľovania cien akadémie

Oscar 2017: Prehľad víťazov 89. ročníka udeľovania cien akadémie

Nočné 89. udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied ovládol muzikál La La Land, ktorý získal šesť Oscarov zo štrnástich nominácií

Prehľad víťazov:

Najlepší film: Moonlight (Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski) 
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Casey Affleck - Miesto pri mori 
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali - Moonlight 
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Emma Stone - La La Land 
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Viola Davis - Fences 
Réžia: Damien Chazelle - La La Land 

Adaptovaný scenár: Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney - Moonlight 
Pôvodný scenár: Kenneth Lonergan - Miesto pri mori 
Najlepší cudzojazyčný film: Klient (réžia: Asghar Farhadi) - Irán
Najlepší dokumentárny film: O.J.: Made in America (Ezra Edelman a Caroline Waterlow)
Animovaný film: Zootropolis - Byron Howard, Rich Moore a Clark Spencer
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: City of Stars (hudba: Justin Hurwitz, text: Benj Pasek a Justin Paul) - La La Land 
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Justin Hurwitz - La La Land 
Kamera: Linus Sandgren - La La Land 
Kostýmy: Colleen Atwood - Fantastické zvery a ich výskyt 
Masky: Jednotka samovrahov - Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson  
Strih: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu - John Gilbert 
Výprava: La La Land - Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco 
Strih zvuku: Prvý kontakt - Sylvain Bellemare 
Mix zvuku: Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu - Kevin O’Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie a Peter Grace
Vizuálne efekty: Kniha džungle - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones a Dan Lemmon
Najlepší krátky animovaný film: Čvirik - Alan Barillaro a Marc Sondheimer  
Najlepší hraný krátky film: Školský zbor - Kristof Deák a Anna Udvardy 
Najlepší krátky dokumentárny film: The White Helmets - Orlando von Einsiedel a Joanna Natasegara 

​Najlepší cudzojazyčný film: Salesman (Klient)

Njlepší krátky animovaný film:  Alan Barillaro a Marc Sondheimer (Čvirik)

Najlepší animovaný film: Byron Howard, Rich Moore, Clark Spencer (Zootropolis) 

Najlepšia výprava: Sandy Reynolds-Wasco a David Wasc (La La Land)

Najlepšie masky: Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini, Christopher Nelson (Jednotka samovrahov)

Najlepšia kostýmy: Colleen Atwood (Fantastické zvery a ich výskyt)

Zoznamu kandidátov vládol La La Land, ktorý získal štrnásť nominácií, čím vyrovnal rekord titulov Všetko o Eve (1950) a Titanic (1997). Fi režiséra Damiena Chazella mohol získať maximálne trinásť trofejí. V kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň bol nominovaný dvakrát. 

Osem nomináciií si na konto pripísali snímky Moonlight a Prvý kontakr, o dve menej mali Miesto pri mori, Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu a Lion. 

Zdroj: topstar.sk, SITA

data-ad-format="auto"

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli III.
20:30 Indiana Jones a chrám skazy
23:00 Vojak 3
18:55 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VIII.
21:00 Vtierka Castle
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
20:15 Kuře s ušima
22:25 Ve jménu ďábla