Mikuláš
6.12.2022
Smutná správa. Vo veku 83 rokov zomrela herečka Zdena Gruberová
Zdielať na

Smutná správa. Vo veku 83 rokov zomrela herečka Zdena Gruberová

BRATISLAVA / Smutná správa zasiahla Slovensko. Vo veku 83 rokov zomrela v stredu popoludní herečka Zdena Gruberová.

Herečka zomrela v Domove sociálnych služieb v Petržalke. Informáciu potvrdili už tri zdroje.

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach. 

Herečka začala svoju kariéru v Armádnom divadle v Martine. Následne dostala angažmán v Slovenskom národnom divadle, kde pôsobila od roku 1954 až do roku 1998. Počas tohto obdobia stvárnila na javisku prvej scény deväťdesiat divadelných postáv. "Stretnutie s touto krehkou noblesnou dámou, tragédkou, ktorá mala zmysel pre komediálne herectvo, umelkyňou s ušľachtilým srdcom, bolo vždy udalosťou - v divadle, na filmovom plátne, televíznej obrazovke, či pri počúvaní rozhlasu," pripomenula tajomníčka SND Izabela Pažítková v nekrológu zverejnenom na webstránke SND.

SITA

"V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba," uviedla v nekrológu o Gruberovej Pažítková. Pripomenula, že na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium.

Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského divadla do SND a keď mala dvadsaťdva, stvárnila Júliu – azda jej najobľúbenejšiu postavu. "Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným osobným šarmom, sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky," uviedla v tom čase o Gruberovej jedna z divadelných kritík. Na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické, dramatické, aj komické.

"V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy," pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková.

Pozrite si priložený klip: 

"Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv," povedala sa Gruberová pri príležitosti svojho 80. jubilea. "Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti... Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie," cituje ďalej nekrológ herečku.

Posledná rozlúčka s herečkou bude 24. januára o 10:00 hod. v historickej budove Slovenského národného divadla.

Súvisiace články

Pre ženu

Najčítanejšie