Jasno
22°
Bratislava
Matúš
21.9.2023
Česko prišlo o skvelú speváčku! Zomrela na celkové zlyhanie organizmu!
Zdielať na

Česko prišlo o skvelú speváčku! Zomrela na celkové zlyhanie organizmu!

Zdroj: pexels.com

Zaujímavý hlboký hlas speváčky Yvonne Přenosilovej (†76) zaujal svojou ojedinelosťou v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Veď kto by vtedy nepoznal pesničky Boty proti láske, Roň slzy či Mně se líbí Bob. Jej spevácka kariéra však netrvala dlho. Hneď po príchode vojsk Varšavskej zmluvy emigrovala v roku 1968 do Británie, neskôr odišla do Nemecka, kde žili v Mníchove jej rodičia, a zostala tam až do roku 1994, keď sa vrátila do Prahy. Posledné roky sa stiahla do úzadia a takmer nevychádzala z domu. Trpela na ischias, pre ktorý nemohla sedieť. Bolestí ju zbavila, žiaľ, až jej smrť, v pondelok 11. septembra.

​Ako kométa na hudobnom nebi zažiarila speváčka Yvonne Přenosilová v prvej polovici šesťdesiatych rokov vďaka svojmu výraznému hlasovému prejavu a hitovým pesničkám. Radí sa medzi priekopníkov českého R&B a rock and rollu. Prvýkrát sa objavila na pódiu v novembri roku 1963, mala vtedy iba šestnásť rokov. O rok neskôr nahrala pieseň Roň slzy, ktorá sa hneď stala hitom a jednou z najpredávanejších piesní na domácom trhu v šesťdesiatych rokoch. Jej snaha o presadenie sa aj v zahraničí v tvrdej konkurencii nevyšla, hoci šancu dostala v roku 1965 v Londýne, kde na pozvanie vystupovala v kluboch, televízii aj rozhlase, písalo sa o nej aj v tlači. V televíznej relácii Ready, Steady, Go! sa stretla dokonca aj s Mickom Jaggerom.

Po emigrácii koncom šesťdesiatych rokov sa pokúšala o spevácku kariéru aj v Nemecku, ale neuspela. Začala pracovať ako pozemná letuška, kde sa zoznámila s istým pasažierom, právnikom so šľachtickým titulom, Maximilianom von Schuckmannom, za ktorého sa vydala a narodil sa jej syn Max (44). Neskôr pracovala na podnet a za podpory Karla Kryla v Slobodnom rádiu v Mníchove ako hudobná redaktorka a moderátorka, po návrate do Prahy v tejto práci pokračovala. O spevácku kariéru až tak nestála, aj keď ju k tomu nabádali kolegovia z tejto brandže. "Snažil som sa ju prehovoriť, aby s nami jazdila na vystúpenia, fanúšikovia by ju radi videli a počuli, bohužiaľ, odmietla to," konštatoval pred rokmi spevák Milan Drobný. Ale občas predsa len vystupovala.

Posledné roky sa už neukazovala na verejnosti kvôli ischiasu a bolesti, postupne u nej dochádzalo aj k atrofii svalstva, k čomu sa pridalo aj onkologické ochorenie. "Bolia ma nohy, v krížoch mám bolesti, chodím s barlami, mám kvôli tomu nervové tiky, ale najhoršie je sedieť. Nemôžem sedieť dlhšiu dobu, to je to najhoršie. Preto teraz vôbec nevystupujem, nechodím do divadla, na výstavy ani do kina, som doma," zverila sa v marci pre časopis Týden. Dobrý vzťah si zachovala po dlhé roky s Martou Kubišovou, s ktorou boli v kontakte až do konca. Kubišová ju úprimne ľutovala a chápala, prečo už nemá chuť ani vyjsť z domu: "Má to dievča hrozne ťažké. Ani sa nečudujem, ona totiž môže len stáť alebo ležať. Vlastne sa vôbec nemôže posadiť." Yvonne zomrela 11. 9. po prevoze do nemocnice na celkové zlyhanie organizmu po onkologickej operácii.

Pre ženu

Najčítanejšie