Jasno
21°
Bratislava
Matúš
21.9.2023
Nielen Slovensko smúti! Plače aj Česko, známy spevák mal ešte o 10 rokov menej ako Patejdl!
Zdielať na

Nielen Slovensko smúti! Plače aj Česko, známy spevák mal ešte o 10 rokov menej ako Patejdl!

Zdroj: pexels.com

Práve v deň, keď odišiel na večnosť do hudobného neba velikán československej hudobnej scény Vašo Patejdl († 68), prišla z Česka správa aj o skone jeho kolegu, hudobníka a výtvarníka Jana Kalinu († 58). Bol frontmanom legendárnej českej kapely Sto zvířat, ktorú založil v roku 1990. Podobne, ako Patejdl, aj on iba nedávno hovoril o svojich pracovných plánoch do blízkej budúcnosti, ale osud chcel inak.

​Jan Kalina bol priekopníkom takmer neznámych žánrov v Československu do roku 1990, ako sú rocksteady, neskôr doplnené aj o reggae či swing, ktoré hral s jeho kapelou Sto zvířat. Po 33 rokoch od jej vzniku sa s ním museli spoluhráči a fanúšikovia nečakane rozlúčiť navždy. Iba pár dní dozadu sa pritom Kalina tešil na novú éru v jeho tvorbe s kapelou. "Máme novú zostavu a mám zas pocit, že to všetko zas funguje," pochvaľoval si behom neformálneho rozhovoru.

V polovici septembra má vyjsť nový album skupiny Sto zvířat s názvom Noční ptáci, ktorý mali členovia svojim fanúšikom vopred predstaviť na budúci týždeň v jednom z pražských hudobných barov. Jan Kalina medzi nimi bude, žiaľ, chýbať. Ako členovia kapely zverejnili, akciu nerušia a zaiste ju venujú jemu a spomienkam na neho. Okrem hudby sa venoval výtvarnému umeniu a tvorbe, vyštudoval pražskú strednú výtvarnú školu.

Smutnú správu o jeho skone zverejnil portál Headliner. Príčina úmrtia tohto umelca a otca štyroch detí vo veku od  päť do 35 rokov, zatiaľ nie je známa. Skupina zverejnila na Facebooku len toľko, že na druhý svet odišiel po "akútnych zdravotných komplikáciách".

Pre ženu

Najčítanejšie