Historický koncert Rolling Stones na Kube si pozrelo pol milióna ľudí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HAVANA / Viac ako pol milióna Kubáncov a zahraničných fanúšikov prišlo na koncert v kubánskej havane. Spevák kapely Mick Jagger označil vystúpenie za znak skutočnej zmeny na ostrove, kde zahraničné rockové skupiny boli zakázané.
Dôkazom zmien je podľa agentúry AP aj to, že medzi účastníkmi boli také osobnosti ako herec Richard Gere či bývalá supermodelka Naomi Campbell alebo syn kubánskeho vodcu Raúla Castra, Alejandro Castro Espín.
Čakali celý život
Mnohí fanúšikovia na takýto koncert čakali celý život a o láske k Rolling Stones a ďalším kapelám museli roky mlčať, poznamenala britská televízia BBC.
Hodiny pred začiatkom koncertu čakali v radoch desaťtisíce Kubáncov. Mnohí pricestovali zo vzdialených končín krajiny aj cudziny. Davy sa začali schádzať už 18 hodín pred koncertom. Tisíce ľudí zostali na okolitých uliciach. Koncert bolo počuť viac ako kilometer ďaleko. A ľudia boli vďační, že skupina sa rozhodla pre nich hrať zadarmo.
Kubánci vítali Rolling Stones aj plagátmi s typickým jazykom:
SITA
Mick Jagger fanúšikov najskôr privítal v španielčine. Potom zahájil prehliadku hitov kapely pesničkou Jumpin´Jack Flash z roku 1968. "Ahoj Havana, dobrý večer moji Kbánci," povedal Jagger.
Nasledovala skladba It's Only Rock 'n Roll (But I Like It), ktorá mohla znieť ako uistenie úradom, ale mohla mať zvláštny pôvab pre miestnych vyznávačov dlho potláčaného hudobného štýlu. Rolling Stones a podobné "podvratné" skupiny boli pre kubánsky štátny rozhlas a televíziu tabu ešte začiatkom tohto storočia.
Kedysi podvratná hudba
Západná rocková a popová hudba sa na ostrovoch zakazovali ešte pred 15 rokmi, pretože ich komunistický režim považoval za dekadentné a podvratné. V posledný rokoch sa ale Kuba výrazne zmenila, najmä počas zbližovania s USA v posledných 18 mesiacoch, poznamenala BBC.
"Bývalo to zakázané. Nemali sme mať skupiny ako Beatles a niektorých spevákov z Latinskej Ameriku. Ale teraz máme dovolené počúvať, čo chceme," povedal jeden z fanúšikov. "Návšteva Obamu a teraz Rolling Stones. je to jedinečné a historické," dodal druhý.
"Nikdy by som neveril, ze sa obe udalosti stanú v jednom týždni," radoval sa Ernesto Estevez, učiteľ angličtiny. Podľa neho to znamená, že všetko je možné.
"Veľmi milujem Jaggera a o tomto som stále snívala. Nemohla som zaspať, keď som sa dozvedela že tu budú," zverila sa agentúre Reuters Angele Menendez, ktorá upratuje v nemocnici.
Koncert bol zdarma, užívalo si ho približne pol milióna ľudí:
SITA
Čakali celý život
"Je to požehnanie. Čakal som na to celý život," povedal 57-ročný Juan Carlos León. "Po dnešku už môžem umrieť," hovorí ďalší z fanúšikov. Dvadsaťtriročná Jennifer Corchado verí, že koncert je vykročením Kuby k ostatnému svet. "Bolo to historické," prilákal 22-ročný zamestnanec štátnej bezpečnostnej agentúry Raúl Podio.
Na prvom kubánskom koncerte britskej skupiny, ktorá vznikla tri roky po príchode Fidela Castra k moci, očakávali úrady najmenej pol milióna ľudí. Nakoniec ich podľa agentúry AFP prišlo viac. V dave boli páry v pokročilom veku, celé rodiny, turisti aj množstvo mladých ľudí.
Na udalosť dohliadali stovky policajtov v uniformách aj súkromná ochranka v žltých vestách. Podľa CNN počas dvojhodinovej šou nefungovala mobilná sieť.
Nároky najdivokejších fanúšikov
O koncerte Rolling Stones informoval krátko aj oficiálny denník kubánskej komunistickej stranu Granma, ktorý hudobníkov označil za "bohov rokenrolu".
"Rollings sľúbili veľkolepú prehliadky a splnili nároky najdivokejších fanúšikov, ako kubánskych, tak aj zahraničných, ktorí si užili až na doraz koncertu, ktorý sa zapísal do histórie," píše denník Granma a sľubuje, že podrobnosti prinesie v ďalšom vydaní.
Symbolom politických zmien bol koncert Rolling Stones aj v roku 1990 vo vtedajšom Československu, kde bol prvým svojho druhu na českom území a tretím koncertom "Stounov" vo východnom bloku. Na pražský Strahov vtedy prišlo takmer 100 000 ľudí, vrátane prezidenta Václava Havla, ktorý kapelu prijal aj na Hrade.
Pozrite si ukážku z koncertu: