Život s Ivetou (†48) bola rozprávka končiaca sa peklom

Život s Ivetou (†48) bola rozprávka končiaca sa peklom

Jiří Pomeje (49) nikdy nehovoril príliš otvorene o spolužití so speváčkou Ivetou Bartošovou (†48). Až krátko pred jej smrťou poskytol rozhovor autorom knihy Ztracený život I.B. Rozrozprával príbeh o tom, ako Ivetu ovládala nenávisť, píše český portál Blesk.cz.

Pomeje jej veril

Po trojmesačnom pobyte na psychiatrii v Kroměříži dostala speváčka Iveta Bartošová pracovnú ponuku od Jiřího Pomeje. Spolu so svojím otcom usporiadal v roku 2008 mestský ples v Benešově nad Černou, kde vystúpila práve Iveta, píše český portál Blesk.cz.

"Keď sa Iveta vrátila z Kroměříže, všetci ju pochovali a hovorilo sa o konci Bartošovej v Čechách. Pretože ja som mal rovnaký mediálny osud a vnímali ma ako skrachovaného producenta, zišlo mi na um meno Iveta Bartošová," spomína Pomeje.

Vtedy Ivetu zastupoval Ivan Rössler, ktorý jej okamžite volal do Dubaja, kde oddychovala. "No, ty sa zbláznil?! Pre Pomejeho? Nikdy!," reagovala podráždená speváčka. Pomejeho nenávidela, pretože to bol on, kto jej oznámil, že v muzikáli Monte Cristo hrať nebude. 

"Iveta chcela v tom muzikáli hrať, ale nechcel ju Karel Svoboda a mňa ako jedného z producentov poveril, aby som jej to šetrne oznámil. Pekne som ju tým naštval, nemohla ma potom vystáť," priznal Pomeje. Ivete sa ale kšeft v hlave rozležal a nakoniec z letiska uháňala rovno na ples.

"Mala obrovský úspech, preto som jej navrhol, že ak chce, zorganizujem jej turné po Česku a Slovensku a že prvý koncert môže mať už 15. mája v Mladé Boleslavi. O niekoľko dní sa ozvala, že ponuku prijíma," opisuje.

Comeback to bol megaúspešný, o Ivete sa tak začalo písať ako o fénixovi, ktorý vstal z popola. Na turné zarobila okolo milióna korún (približne 36 tisíc eur).

Zo škaredého káčatka princezná

Úspech ju však stál obrovské úsilie. Z roztrasenej a nepeknej Ivety s kilami navyše, so zanedbaným účesom a slabým hláskom sa v priebehu dvoch mesiacov musela stať tá krásna krehká a sebavedomá princezná s hlasom ako zvon, ako ju svet poznal. Podarilo sa.

Premena sa začala tým, že Pomeje dotiahol speváčku do salóna krásy, kde ju premenili na pohľadnú ženu. Zmenili jej účes, farbu vlasov, podstúpila tiež manikúru, pedikúru a kozmetiku. Dôvodom nebolo len turné, ale aj syn Artur, ktorý vyrastal s Ladislavom Štaidlom. Chcela dokázať úradom, že je opäť v poriadku a dokáže sa o syna postarať.

"Makala na sebe osem hodín denne. Chodila na hodiny spevu, tanca, denne cvičila a držala prísnu diétu. Mala toho toľko, že na alkohol alebo lieky jej neostával čas. Bola šťastná a práca ju bavila. Iveta potrebovala vo svojom živote režim. Bez neho sa okamžite stala závislou a bola pod vplyvom. Proste buď tvrdá práca, alebo liečebňa," konštatuje Pomeje.

Rozprávková svadba

Počas turné Jsem zpátky sa dvaja "skrachovanci" do seba zamilovali. 5. septembra 2008 si na zámku Hluboká povedali spoločné áno. Ženích, odetý celý v bielom, si pre nevestu prišiel na bielom koni a nevesta, podobná princeznám z rozprávok, rozdávala z koča úsmevy na celý svet.

Na konci roka 2008 bola Iveta vyhlásená za Skokana roku v kategórií speváčka. V ankete Českého slavíka poskočila z osemnásteho miesta na piate.

Ivetiným manažérom bol v tom čase už jej manžel. Na pulty sa dostal jej dvadsiaty druhý album so symbolickým názvom 22. Zabodovala aj v slovenskej tanečnej súťaži, kde skončila na 4. mieste. Iveta ožila, skvelo fungovala, pracovala na sebe a jej muž kmital okolo nej.

Partner a manažér v jednom

"Keď sa spätne obzriem, Iveta potrebovala po svojom boku človeka, ktorý by bol jej mužom a súčasne manažérom, ktorý sa vyzná v šoubiznise. Čo sa jej podarilo dvakrát, s Ladislavom Štaidlom, ktorý stojí za jej najväčšími úspechmi, a potom so mnou. Vtedy naozaj vstala z popola. Iveta potrebovala muža, ktorý by jej bol nielen oporou v súkromí, ale ju aj profesne usmerňoval. Inak to nezvládala, bola príliš slabá a podceňovala sa. Keďže to nevedela riešiť, všetci vieme, čo robila," povedal Pomeje krátko pred jej smrťou. Ani nemohol tušiť, že koniec speváčkinho príbehu sa blíži.

Rozprávkové intímne chvíle

Na speváčku sa valil jeden úspech za druhým. Ivete to fungovalo aj v súkromí. Pomeje si rozumel s Arturom a chlapcovi sa páčila predstava života v úplnej rodine. Producentovi sa neštítili dokonca ani domáce práce, takže Ivete pomáhal s domácnosťou. Tá si dokonca verejne pochvaľovala aj intímne chvíle so svojim manželom.

"Raz je nežný, inokedy divoký. Tak to mám rada," zverila sa. "Bolo to krásne, nemôžem sa vôbec hýbať," ospevovala manžela.

Sex s Jirkom ju dostal natoľko, že dovolila, aby Artur spal vo svojej izbe. Spočiatku totiž zdieľal izbu s manželmi, ako bolo zvykom už z minulosti.

Z rozprávky peklo

Každá rozprávka má svoj koniec. Po roku a pol začala Iveta opäť siahať po poháriku a liekoch. Artura už mala vo svojej starostlivosti, a tak bola tá najsilnejšia motivácia abstinovať razom preč.

Začalo sa to nenápadne. "Pri obede to predsa nevadí. Navyše je to len jeden pohárik," odôvodňovala speváčka, ktorá na verejnosti naďalej tvrdila, že nepije.

Za dverami domu ale už pri jednom poháriku nezostalo. Nútila Pomejeho, aby kupoval víno do zásoby. Ten sa len divil, keď večer doma nachádzal namiesto piatich plných fliaš len jednu. "Neviem, kto to vzal. Snáď si nemyslíš, miláčik, že som to vypila ja?," obhajovala sa Iveta.

Nekonečné opijáše

Dokázala to ale vynikajúco maskovať. Bola veselá a s tvrdením, že nepila, donútila manžela, aby k večeri otvoril aj tú poslednú fľašu. Pomeje bol stále zúfalejší. Nerozumel. Všetko, čo Iveta chcela, zrazu len tak zahadzovala. Už ju ani práca nebavila. Respektíve nemohla, pretože zväčša bola po prehýrenom večeri na druhý deň nepoužiteľná. Celý deň prespala a ak sa náhodou prebrala, siahla rovno po fľaške.

"To som už víno odmietol kupovať. Doma sa piť nesmelo. Musel som Ivetu sledovať dvadsaťštyri hodín denne. Bolo to peklo, pretože sa mi začala zatvárať aj v dome, sťahovala rolety s výhovorkou, že má fóbiu z ľudí. Tvrdila, že na ňu stále niekto pozerá," prezradil Pomeje.

Obviňovania a podozrievania

Skutočné peklo ale začalo až v lete 2009. Pomeje dostal rok po svadbe ponuku filmovať v Poľsku. "Len choď, si predsa herec a peniaze potrebujeme," vyháňala manžela speváčka. Vedela, že keď bude preč, môže piť koľko chce.

Pomeje sa bál nechať Ivetu doma samú, a preto ju radšej odviezol ku kamarátke na chalupu. Bartošová chcela vydať svoju spoveď, a tak sa bude môcť koncentrovať na svoje myšlienky a nahrávať ich, myslel si Pomeje.

Z pivnice zmizol chľast

Vtedy v priamom prenose Iveta predviedla, čoho je schopná. Odmietala jesť, tvrdila, že môže spomínať len s vínom, pretože celý jej život sú len otrasné zážitky. Z vína bola ale už na obed unavená a išla spať. Po nociach potajme vypila celú pivnicu. Keď sa víno minulo, otvárala fľaše s tvrdým alkoholom.

Zašla až tak ďaleko, že ráno prosila kamarátkinho otca, aby jej nalial panáka. V opilosti volala často manželovi do Poľska. Keď bol vypnutý, nastalo peklo. "Prečo myslíš, že má Jirko vypnutý telefón? Dnes mi vôbec nezavolal," hovorila vystrašene.

Fingované tehotenstvo a potrat

Večer konečne zavolal, povedal, že už má kredit, a zase to medzi nimi klapalo: Láska sem, láska tam... Druhý deň sa situácia opakovala, Pomeje bol opäť vypnutý: "Prečo mi to robí? Veď som tehotná. Chcem mu povedať, že to bude určite dievčatko. Cítim to," tvrdila zúfalá speváčka.

Kamarátka sa jej snažila dohovoriť, nech nevymýšľa zbytočne a nehľadá problémy, kde nie sú. Jirko ju určite miluje, ale pracuje. "Keď som sa vrátil a boli sme už doma, povedala mi, že potratila a dievčatko spláchla do záchodu," spomína na dosť otrasné chvíle Pomeje. 

S parochňou po fľašky

Iveta začala byť neznesiteľná. Nemohla byť vôbec sama. Ako náhle vytiahol jej manžel päty z domu, volala mu každú minútu s otázkou, kedy sa už vráti. Keď sa nevracal, nasadila si parochňu a bežala si po kamarátku fľašku.

Keď nebolo víno, bola dobrá vodka. Pomeje fľašky nachádzal napríklad v práčke, v umývačke, na toalete v nádrži na vodu. "Bolo mi divné, prečo stále chodí na toaletu a ešte k tomu na poschodie, keď sme sedeli dole v kuchyni. Potom som pochopil. Mala tam schovanú fľašku," spomína.

Opitá motorika

Iveta sa už v tom období nevedela udržať na nohách. Padala zo schodov, zakopávala a rozbíjala si hlavu. Po Jirkovi hádzala jedlo z taniera, rozotierala mu šalát po hlave. Nebola schopná pracovať a izolovala sa pred svetom.

Jiří sa ale nedal, stále jej vybavoval kšefty. Hoci si Iveta mohla slušne zarobiť, odchádzal jej hlas. Musela začať chodiť na hodiny spevu, ktoré jej vybavil v Hudobnom divadle Karlín. Iveta ich však ignorovala a prichádzala tak o prácu.

V októbri 2009 priviezol svoju manželku ku kamarátke, aby dokončila svoju spoveď. Iveta bola nesvoja, nervózna a vystresovaná. "Jirko ma okráda, sľubuje mi stále nejaké akcie, ale k žiadnym nedôjde. Vraj mi zariadil koncert v Lucerne, ale je len klamár a rozprávač," ponosovala sa.

Žiadna predmanželská zmluva

Z ničoho nič chcela od neho vysvetlenie, čo urobil s peniazmi, ktoré mu dala. "Že si nezaplatil, čo si mal, že? Neverím ti. Okamžite príď! Chcem vidieť dôkaz," kričala naňho. Jirko prišiel a dôkaz jej predložil.

"Som rád, že som trval na predmanželskej zmluve a som šťastný, že som nikdy nemal prístup k jej účtom ani kreditnej karte. Iveta mi chcela dať podpisové právo, nebavilo ju totiž chodiť do banky, ale odmietol som. Varovali ma, že je schopná obviniť ma z krádeže," ozrejmuje Pomeje.

Pozrite si skutočný príbeh Ivety Bartošovej:

Hľadanie novej rodiny

Koncom roku 2009 obvinila speváčka Jirka, že jej ukradol z kabelky peniaze. Okamžite ho vyhodila z domu. Keď mal Pomeje narodeniny, kamarát mu zaplatil cestu do Thajska, pretože Pomeje už bol unavený z Ivetiných výmyslov.

Na narodeniny dostal Pomeje smsku od Ivety. "Všetko najlepšie, ale hľadaj si novú rodinu, ničíš nás. Na Vianoce ťa nechceme. Tvoje veci ti pošlem na hlavnú stanicu. Aj tak tam patríš. Medzi tých bezdomovcov." Pomeje bol šialený. Ivetu miloval a celý pobyt v Thajsku jej písal zamilovaný list. Silvestra strávil s rodičmi v Českých Budějoviciach.

Zúfalé smsky

3. januára o treťej ráno dostal Pomeje sms "Príď, bez teba to nezvládnem." Vtedy býval v dome Michala Davida. Do desiatich minút bol pri nej.

"Bola pod obraz. Sama. Artur tam nebol. Jednou rukou sa ma držala ako kliešť a v druhej držala misku, do ktorej vracala," opisoval. "Niet divu, dvadsať dní vkuse len pila a nejedla. Chrbát mala samú modrinu, spadla zo schodov. Miloval som ju stále a veľmi, tak som jej povedal, že ju aj z tohto dostanem," spomína. 

Okamžite ju odviezol na súkromnú kliniku do Prahy, aby sa dala dokopy. Dostala infúzie a dala sa ako-tak do poriadku. Potom ju uväznil na statku u kamarátky a médiám tvrdil, že s Arturom lyžuje na Šumave.

Pomejeho kamarát následne zaplatil Ivete cestu do Mexika s tým, že hneď po návrate nastúpi na kliniku krásy, kde z nej opäť spravia krásavicu a muži jej budú ležať pri nohách. Stalo sa. Z Ivety bola opäť tá sexi žena, ktorú všetci obletujú.

Za nový album vopred milión

Zatiaľ čo speváčka opeknievala na klinike, Pomejeho kamarát sa dohodol s Michalom Davidom, že mu dá milión, pokiaľ napíše Ivete nový album v štýle Léto. Súhlasil a navrhol, že by mohli potom absolvovať aj spoločné turné.

Pre Ivetu by to znamenalo niekoľko miliónov na konte. Pretože sa speváčka sťažovala, že ju dom v Uhříněvsi sužuje a spôsobuje jej depresie, prestavali jej aj dom.

Dostala tiež peniaze na život a hypotéku. Dlho predsa nepracovala a bola úplne bez financií.

Peniaze na hypotéku

Speváčka si pre svojho manžela pripravila nečakané prekvapenie. Keď sa vrátila z kliniky, s manželom sa pomilovala a vzápätí podala žiadosť o rozvod.

"Bola som s ním len dva mesiace šťastná a cítim k nemu neprekonateľný odpor. Naposledy sme sa spolu intímne stýkali pred siedmimi mesiacmi," uviedla do návrhu ako dôvod rozvodu.

Jekyll a Hyde

Jiřímu oznámila Iveta dôvod tak, že za ním prišla na Václavské námestie, hodila po ňom športovú tašku s jeho osobnými vecami a ukázala mu žiadosť. Vyriekla len jednu vetu. "Bude to tak lepšie." Došlo teda k rozvodu.

"Iveta je taký Jekyll a Hyde," konštatuje Pomeje. Jiří však bol jeden z mála mužov, po ktorého odchode sa Iveta nepokúsila o samovraždu. Ani nemala žiadne samovražedné sklony. Práveže pila a jedla lieky, chcela žiť.

Ona je silná

Ešte pár dní pred rozvodom tvrdila, že Jirko je úžasný a že je to presne taký chlap, akého celý život hľadala. Pár dní po rozvode zdôraznila, že všetko, čo v živote urobila, urobiť musela a že sa od všetkého z minulosti chce oslobodiť. Chcela začať opäť odznova.

Prezradila tiež, že si ťažko zvyká, keď má po svojom boku niekoho, kto ju obmedzuje. "Žiadny chlap ma na kolená nezrazí. Priala by som si, aby ma už nikdy nič nevyviedlo z miery, aby som nebola už nikdy podráždená a všetko riešila v pokoji a s nadhľadom. Šoubiznis je krutý svet plný pozlátka a nástrah a mňa ako citlivého človeka ničí," uviedla.

Iveta bola speváčka, ktorá mala dar od Boha. Bola dobrá, citlivá a inteligentná. Jej život, počínajúc narodením, cez partnerov až po vnútorné dispozície, ju však vždy doviedol niekam inam. Často na samé dno a k samovražedným pokusom, z ktorých posledný bol nanešťastie definitívny.

Zdroj: topstar.sk, Blesk.cz

TV Program

05:15 Krimi
05:45 Noviny TV JOJ
06:30 Prechádzky s dinosaurami
05:25 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Krajina mustangov
05:15 Kto porazí šéfkuchára
05:40 Kto porazí šéfkuchára
06:00 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Tankový prapor
07:20 Kincsem
09:30 Vzpomínky na Manhattan