Za smrťou princeznej Diany nebola tajná služba

01.04.2008 10:55 Topstar.sk

Za smrťou princeznej Diany nebola tajná služba

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by za smrťou princeznej Diany stála britská tajná služba, tak ako to tvrdil otec jej zosnulého priateľa Dodiho Fayeda. Pozrite si VIDEO

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by za smrťou princeznej Diany stála britská tajná služba, tak ako to tvrdil otec jej zosnulého priateľa Dodiho Fayeda. Vyhlásil to dnes vyšetrovateľ Scott Baker.

"Nemáme žiadne dôkazy o tom, že Vojvoda z Edinburghu nariadil Dianinu popravu. Takisto nie sú žiadne dôkazy o tom, že by do toho bola zapojená tajná služba alebo iná vládna agentúra," spresnil.

Majiteľ londýnskeho obchodného domu Harrods Mohamed Al-Fayed verí, že princezná a jeho syn sa zasnúbili a do sprisahania proti nim, aby si nezobrala moslima, bol zapojený aj princ Filip. Manžel Alžbety II. údajne vraždu páru, ktorý zomrel pri automobilovej nehode v Paríži v roku 1997 aj nariadil.

Baker pri zhrnutí prípadu však vyhlásil, že Al-Fayedove teórie sú absolútne nepodložené. Dve predchádzajúce vyšetrovania, jedno francúzske a jedno britské, uzavreli s tým, že smrť milencov bola iba tragickou nehodou, za ktorou stál pripitý šofér, rýchla jazda a snaha ujsť dotieravým paparazzom.

Od znovuotvorenia prípadu 2. októbra minulého roku, vypočuli vyšetrovatelia asi 250 svedkov. Porotcovia takisto cestovali aj do Paríža, kde si pozreli miesto nehody. Najvýznamnejším svedkom bol bývalý komorník Diany, Paul Burrell.

Nechýbal medzi nimi ani pakistanský chirurg Hasnat Khan, ktorý prežil s princeznou dvojročnú romancu. Al-Fayed, ktorý takisto vlastní aj hotel Ritz v Paríži, odkiaľ sa Diana s Dodim vybrali na osudnú cestu, svedčil vo februári. Princa Filipa vtedy označil za nacistu a rasistu. Dnes vyšetrovateľ Baker zrejme navrhne porote aby odmietla konšpiračné teórie.

"V priebehu desať a pol roka sa objavilo mnoho ľudí, ktorí tvrdili, že to, čo sa stalo v parížskom tuneli Alma, nebola tragická nehoda, ale iba vykonštruovaná nehoda. Bezpochyby tomu veria a budú pokračovať bez ohľadu na váš verdikt. Vypočuli ste si svedkov a teraz záleží iba na vašom rozhodnutí. Mal by som vám pripomenúť, že Mohamed Al-Fayed povedal pod prísahou, že prijme váš verdikt, bez ohľadu na to, ako to prijmú ostatné zainteresované osoby," uviedol Baker.

Medzi očakávané verdikty poroty patria podľa médií napríklad prirodzená príčina, nehoda, samovražda, nezákonné alebo zákonné zabitie. Vyšetrovanie takisto môže skončiť aj otvoreným verdiktom pre nedostatok dôkazov.

Zdroj: SITA/REUTERS

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:35 Profesionáli II.
20:30 Všetko čo mám rád
22:30 Všetko čo má Ander rád
20:10 9-1-1 III.
20:55 Dr. House VII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:10 Poznáš muže svých snů
21:55 Hotel Artemis
23:40 Vzpomeň si