Jasno
-1°
Bratislava
Vanda
7.2.2023
DOKUMENT. Zabudnutý detský expres vo štvrtok na Pluske
Zdielať na
TopStar

DOKUMENT. Zabudnutý detský expres vo štvrtok na Pluske

Detektívka kombinovaná s historickým dokumentom a neuveriteľne romantickým príbehom. Presne o tom je dokument reportéra Martina Mózera. Ten objavil v archívoch dokumenty, ktoré boli na začiatku jeho cesty do Izraela.

Na úteku do Londýna

Martin Mózer bol hosťom Ivana Jandu v Novinách o 12-ej a porozprával o vlaku, ktorý pred začiatkom vojny zachránil niekoľko židovských chlapcov z Bratislavy. Ide o reportážny dokumenty s názvom Zabudnutý detský expres. Na začiatku bolo strojom písaných niekoľko listov, ktoré pojednávali o židovských chlapcoch z Bratislavy.

Pri týchto listoch bol aj zoznam desiatich chlapcov. Až následne na to zistili, že ide o chlapcov, ktorí smerovali v jednom z posledných vlakov pred rasovým prenasledovaním z Bratislavy do Londýna.

Dlhý proces

Martinovi Mózerovi trvalo viac ako rok kým sa od papierov, ktoré netušil o čom sú , dostal až k jednému z tých chlapcov Lippmannovi Kolkerovi. "Snažil som sa vypátrať všetkých tých desať chlapcov...Nikde ani zmienky, dokonca ani tie mená neboli zaznamenané v žiadnych archívnych dokumentoch," hovorí Mózer. 

Nakoniec sa Martinovi podarilo získať kontakt na Lippmanna Kolkera, ktorého meno našiel v štatistike obetí holokaustu. Mal vtedy trinásť rokov a bol najstarší z tej skupiny. Dnes žije na severe Izraela a bol ochotný hovoriť o tom, čo sa vtedy udialo. "V podstate som aj rád, že som natrafil práve na neho a že bol ochotný hovoriť. Pretože on si pamätal asi najviac, z tých chlapcov," hovorí Martin.

Po tom, ako ho náš štáb kontaktoval, bol Kolker v šoku. Neveril totiž, že sa s ním o tomto "dobrodružstve" bude ešte niekto niekedy hovoriť. Podľa slov Martina Mózera bol Kolker veľmi prekvapený a zároveň to všetko zvládol veľmi dobre. "Mal som trošku obavy, predsa len môže cítiť nejakú zášť, že nebude mať dobré spomienky. Ale naopak on sa prejavil veľmi pozitívne a hovoril aj o veciach, ktoré my vnímame dosť citlivo, veľmi otvorene a nehanbil sa o tom hovoriť," dodal Martin Mózer.

Zabudnutý detský expres

Hlavný protagonista Lippmann Kolker pochádza z ortodoxnej židovskej  rodiny, ktorá žila v Bratislave dvesto rokov. Pred hrôzami fašizmu ho zachránil detský transport do Anglicka v júni 1939. Cestoval v desaťčlennej
skupine židovských chlapcov.

Dokument poodhaľuje zákulisie celej záchrannej akcie, na ktorej sa podieľala bratislavská židovská náboženská obec.  Lippmann dnes býva v Izraeli. Po dlhých rokoch spomína na detstvo v Podhradí, na ortodoxnú židovskú školu, synagógu a miesta, ktoré boli súčasťou multi-etnickej Bratislavy.

Tento dokument si môžete pozrieť už vo štvrtok, 5. júla o 12:30 na Pluske.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

TV JOJ

Súvisiace články

Pre ženu

Najčítanejšie