Menili históriu, Kleopatra dostala na frak! TAKÉTO hodnotenie ešte žiadny dokument nedostal!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: youtube/screenshot Cleopatra
Skutočne príšerné hodnotenie "dokumentárnej" série Netflixu o egyptskej kráľovnej Kleopatre zrejme nasvedčuje tomu, že aj otvorenosť myslí a tolerancia voči rôznym novým prúdom súčasnosti má svoje hranice. Azda najvýraznejšie je to citeľné vo filmovej brandži, keď sa v ostatnom období začali do úloh pôvodne hraných "bielymi" hercami obsadzovať herci tmavej pleti. Na tom by pritom nebolo nič zlé, ak ide o fiktívne postavy. No čo sa týka historických postáv, je to na pováženie a možno to považovať azda za deformovanie histórie. To sa udialo aj teraz, keď režisérka Thina Gharavi obsadila rolu Kleopatry britskou herečkou s tmavou pleťou Adele James (37). Názov seriálu je Africké kráľovné a Kleopatre venovala režisérka štyri časti. Sériu uvádza a produkuje Jada Pinkett Smith.
Jada Pinkett Smith
To, že seriál o ikonickej egyptskej kráľovnej Kleopatre bude mať takú nízke hodnotenie, ako sa ukázalo, iste na Netflixe nečakali. Štyri dni po jeho uvedení uviedli na webe Rotten Tomatoes, že dosiahol iba jednopercentný "úspech" o divákov. Podľa Forbesu to má byť najhoršie zdokumentovaný výsledok sledovanosti. Na csfd.cz, webe Československej filmovej databázy, zaznamenali ani nie šesťpercentnú divácku sledovanosť seriálu, čo je podobne rekordné číslo. Zdá sa, že ľudia jednoducho neakceptujú názor americkej producentky a herečky tmavej pleti Jady Pinkett Smith, že Kleopatra bola černoška, lebo to jej "babka povedala". Z historických prameňov vyplýva, že ako potomok Ptolemaiovcov mala grécko-macedónsky pôvod.
Táto polemika sa ale nedá riešiť tým, že sa americkí filmári jednoducho rozhodnú obsadiť Kleopatru herečkou afrického pôvodu bez toho, aby do tohto rozhodnutia alebo procesu zapojili Egypťanov. Ich výhrady voči seriálu a hlavný dôvod hnevu v Egypte nie je spôsobený rasizmom a nie je o tom, že ide o výhradu voči Adele James ako takej. Postavili sa proti tomu, že cudzinci menia a popierajú históriu Egypťanov. Nepáči sa im, že chcú potláčať rasizmus v USA prostredníctvom privlastňovania si histórie iného národa bez toho, aby sa zaujímali o ich názor a historické fakty.
Egypťania sa cítia byť potomkovia autentickej veľkej a významnej civilizácie a nie sú ochotní prijať podsúvanie myšlienky, že majú pôvod v africkej černošskej kultúre, ale rovnako ani tzv. západoeurópskej. Vyhlásenia, ktoré v dokumentárnom seriáli miešajú predstavy a historické fakty, sú hlavným argumentom žaloby egyptského právnika Mahmúda Al-Semaryho proti spoločnosti Netflix. Vyzýva na okamžité vypnutie jej vysielania v Egypte pre prekrúcanie egyptskej histórie. Mnohí tvrdia, že Netflix zneužil a urazil egyptskú kultúru.
Jada je na svoje fakticky prekrútené dielko hrdá:
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Rasistický a kolonialistický postoj Západu existuje už stáročia a vrcholil počas vĺn západnej imperialistickej expanzie. Naďalej však pokračuje v podobe vlastníctva egyptských kultúrnych artefaktov, ktoré boli zabavené v ére kolonializmu, alebo v jemnejšej podobe, a to aj prostredníctvom egyptománie, fascinácie faraónskou civilizáciou. Nečudo, že Egypťanom vzkypela žlč, no ozvali sa azda všetci, ktorí o histórii čosi tušia. Jada Pinkett Smith a jej tvorivý tím medzi nich zrejme tak celkom nepatrí, alebo to možno bol aj zámer... Ten ocenili diváci hodnotením úplne jednoznačne. Podobný "úspech" má ale aj nová séria úspešného Bridgertonu, ktorá sa odohráva na britskom kráľovskom dvore a kráľovnou je žena afrického pôvodu. Síce nejde o dokument, ale spájať dej s konkrétne britskou monarchiou je podobne absurdné.