Oscary majú svojich majiteľov

Oscary majú svojich majiteľov

Archívna reportáž
embed kód
Oscara pre najlepší film získala na 90. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied fantasy dráma Podoba vody.

Snímka o nemej upratovačke, ktorej zmení život stretnutie so zvláštnym vodným tvorom väzneným vo vládnom laboratóriu, pritom tiež s 13 nomináciami vládla zoznamu kandidátov. Triumfovala napokon v štyroch kategóriách, pričom vyniesla aj trofeje Guillermovi del Torovi za réžiu, Alexandrovi Desplatovi za hudbu a tiež trojici Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeff Melvin za výpravu.

Cenu za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala Frances McDormand, ktorá v dráme Tri billboardy kúsok za Ebbingom stvárnila matku bojujúcu o spravodlivosť pre svoju zavraždenú dcéru.

​Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si vyslúžil Gary Oldman stvárnením Winstona Churchilla v historickej dráme Najtemnejšia hodina.

Pôvodný scenár satirického hororu Uteč vyniesol cenu akadémie Jordanovi Peelovi a Oscara za adaptovaný scenár si vyslúžil James Ivory vďaka romantickej dráme o prvej láske Daj mi tvoje meno.

​Najlepším animovaným filmom sa stal Coco, za najlepší cudzojazyčný film vyhlásili čilskú snímku Fantastická žena a cenu akadémie pre najlepší dokumentárny film získal Icarus.

Pozrite si rozhovory so celebritami na červenom koberci: 

Zaujímavosťou je, že Oscara za kameru na štrnásty pokus získal Roger A. Deakins vďaka práci na sci-fi Blade Runner 2049.

Počas galavečera organizátori pripomenuli aj odovzdávanie čestných a tiež vedecko-technických Oscarov. Tradičnú spomienku na zosnulé osobnosti filmového priemyslu sprevádzal Eddie Vedder.

Ceremoniál, ktorý sa konal v noci na dnes v hollywoodskom Dolby Theatre, moderoval Jimmy Kimmel.

Prehľad víťazov a víťaziek 90. ročníka udeľovania Oscarov

Najlepší film: Podoba vody
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Frances McDormand - Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Allison Janney - Ja, Tonya
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Gary Oldman - Najtemnejšia hodina
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Sam Rockwell - Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Réžia: Guillermo del Toro - Podoba vody
Adaptovaný scenár: James Ivory - Daj mi tvoje meno
Pôvodný scenár: Jordan Peele - Uteč
Najlepší cudzojazyčný film: Fantastická žena (réžia: Sebastián Lelio) - Čile
Najlepší dokumentárny film: Icarus
Animovaný film: Coco
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Remember Me - z filmu Coco
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Alexandre Desplat - Podoba vody
Kamera: Roger A. Deakins - Blade Runner 2049
Kostýmy: Mark Bridges - Niť z prízrakov
Masky: Kazuhiro Tsuji, David Malinowski a Lucy Sibbick - Najtemnejšia hodina
Strih: Lee Smith - Dunkirk
Výprava: Paul Denham Austerberry, Shane Vieau a Jeff Melvin - Podoba vody
Strih zvuku: Dunkirk - Richard King a Alex Gibson
Mix zvuku: Dunkirk - Gregg Landaker, Gary Rizzo a Mark Weingarten
Vizuálne efekty: Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover
Najlepší krátky animovaný film: Dear Basketball
Najlepší hraný krátky film: The Silent Child
Najlepší krátky dokumentárny film: Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Zdroj: SITA, topstar.sk

data-ad-format="auto"

TV Program

15:25 POLICAJTI V AKCII
16:30 NOVINY
17:00 Králi hôr
15:35 Profesionáli III.
16:25 Simpsonovci XXV.
16:55 Simpsonovci XXV.
15:55 Dr. House II.
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy I.
17:50 Súdna sieň
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:45 Okido I.
14:35 Lagerfeld - důvěrné
16:15 Maggie má plán
18:05 I pro lásku se zabíjí