Zlaté Glóbusy sú rozdané

Zlaté Glóbusy sú rozdané

Ceremoniál 75. ročníka udeľovania cien Zlatý glóbus, ktorý bol prvým veľkým galavečerom sezóny od vypuknutia rozsiahleho škandálu sexuálneho obťažovania v Hollywoode, sa zahalil do čiernej.

Udeľovanie filmových a televíznych cien Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov v noci na dnes v kalifornskom Beverly Hills ovládli film Tri billboardy kúsok za Ebbingom a seriál Veľké malé klamstvá. Oba tituly získali vo svojich kategóriách po štyri Zlaté glóbusy.

Tri bilbordy kúsok za Ebbingom vyhlásili za najlepší film - drámu a ďalšie trofeje mu priniesli scenár Martina McDonagha a herecké výkony Frances McDormand v hlavnej úlohe a Sama Rockwella vo vedľajšej. Zlatý glóbus za hlavnú rolu v dramatickom filme získal Gary Oldman za stvárnenie Winstona Churchilla v snímke Najtemnejšia hodina.

Medzi filmovými komédiami a muzikálmi triumfovala Lady Bird, ktorá tiež vyniesla cenu predstaviteľke titulnej roly Saoirse Ronan.

Fantasy dráma Podoba vody, ktorá so siedmimi nomináciami vládla zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách, získala napokon dve trofeje - za réžiu pre Guillerma del Tora a hudbu pre Alexandra Desplata.

Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli podľa členov a členiek HFPA predviedol James Franco (The Disaster Artist) a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe zase Allison Janney (Ja, Tonya). Za najlepší animovaný film vyhlásili Coco a najlepším cudzojazyčným filmom je Odnikiaľ nemeckého režiséra a scenáristu Fatiha Akina.

Pôvodne miniseriál Veľké malé klamstvá, ktorý sa tvorcovia na základe úspechu rozhodli vyrábať ďalej a v decembri ohlásili jeho druhú sezónu, triumfoval v kategórii Najlepší limitovaný seriál alebo televízny film. Ďalšie tri trofeje preň získali Nicole Kidman za hlavnú rolu a Laura Dern a Alexander Skarsgard za vedľajšie.

Po dve ceny si vyslúžili seriály Príbeh služobníčky a The Marvelous Mrs. Maisel, ktoré okrem víťazstiev v kategóriách Najlepší televízny seriál - dráma a Najlepší televízny seriál - komédia alebo muzikál vyniesli glóbusy aj hlavným hereckým predstaviteľkám, Elisabeth Moss (Príbeh služobníčky) a Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel).

V mužských hereckých kategóriách bodovali aj Sterling K. Brown (This Is Us), Aziz Ansari (Master of None) a Ewan McGregor (Fargo).

Ceremoniál 75. ročníka udeľovania cien Zlatý glóbus, ktorý bol prvým veľkým galavečerom sezóny od vypuknutia rozsiahleho škandálu sexuálneho obťažovania v Hollywoode, sa pritom zahalil do čiernej, ktorú si obliekla prevažná väčšina zúčastnených. Ženy i muži tak spravili na znak podpory hnutia Time's Up, pričom niektorí si tiež pripli čierno-biele odznaky iniciatívy.

Cenu Cecila B. DeMilla si ako prvá Afroameričanka prevzala Oprah Winfrey, ktorá svojou ďakovnou rečou publikum zdvihla zo sedadiel a vyslúžila si neutíchajúce standing ovation.

Prehľad víťaziek a víťazov v 75. ročníku filmových a televíznych cien Zlatý glóbus:

FILMY

Najlepší film - dráma: Tri bilbordy kúsok za Ebbingom
Najlepší film - komédia alebo muzikál: Lady Bird
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - dráme: Gary Oldman - Najtemnejšia hodina
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - dráme: Frances McDormand - Tri bilbordy kúsok za Ebbingom
Najlepší mužský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: James Franco - The Disaster Artist
Najlepší ženský herecký výkon vo filme - komédii alebo muzikáli: Saoirse Ronan - Lady Bird
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Sam Rockwell - Tri bilbordy kúsok za Ebbingom
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Allison Janney - Ja, Tonya
Najlepšia filmová réžia: Guillermo del Toro - Podoba vody
Najlepší filmový scenár: Martin McDonagh - Tri bilbordy kúsok za Ebbingom
Najlepšia pôvodná hudba: Alexandre Desplat - Podoba vody
Najlepšia pôvodná pieseň: This Is Me - Najväčší showman (hudba a text: Benj Pasek a Justin Paul)
Najlepší animovaný film: Coco
Najlepší cudzojazyčný film: Odnikiaľ

Zdroj: SITA, topstar.sk

data-ad-format="auto"

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:20 REŠTART
11:45 James Bond: Zlaté oko
14:40 Mortdecai: Grandiózny prípad
10:05 Zlatokopovia z Arkansasu
12:15 MILÁČIKOVO
13:10 15 MINÚT. KUCHÁR
11:10 Najkrajšie bývanie II.
12:30 Vraždy v Midsomeri X.
14:55 Columbo
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
11:05 Vánoční show
12:40 Cesta za snem
14:25 Grace, kněžna monacká