Posluhovači ešte nevymreli. Sluhu v uniforme chce aj grófka Gülemihazy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Sluha či slúžka sa už u nás nenosí. V minulosti boli ale takýto zamestnanci úplne bežní. Mať doma sluhu v uniforme sa zapáčilo aj známej grófke Gülemihazy.
V súčasnosti prácu slúžiek a sluhov v domácnosti čiastočne nahradili elektrickí a elektronickí pomocníci a rovnako aj roboty.
Názvy slúžka a sluha viac-menej vymreli, no práca zostala. Dnes ju nazývame inak, napríklad asistent, asistentka, či au-pair.
Sluha v uniforme
Grófka Gülemihazy sa ale rozhodla, že chce ozajstného klasického sluhu, ktorý sa oblečie dokonca do uniformy.
A nebola by jediná, ktorej by sa to páčilo. "Keby som bol finančne na tom dobre, mal haciendu, určite by som preferoval slúžku vo veku 21 až 35 rokov a moja manželka tiež," hovorí herec Matej Landl.
Prepisovači
Špeciálni sluhovia by sa podľa neho hodili aj scenáristovi seriálu Andymu Krausovi v podobe prepisovačov.
"My ho upodozrievame, že on je ako Shakespeare, že on musí mať nejakých rozpisovačov," dodáva herec.
Za peniaze alebo naturálie
Slúžky a sluhovia pritom nie sú až takou dávnou minulosťou. Mnohí si ich ešte pamätajú. "Slúžili buď za peniaze, alebo za naturálie," hovorí etnologička Katarína Nádaská.
Často to boli siroty alebo polosiroty, ktoré slúžili iba za stravu a strechu nad hlavou. Poprípade starí ľudia za pár drobných.
Prax vo svete
Slúžili nielen preto, aby prežili. Mladí ľudia išli do sveta, aby získali prax a vedomosti. "Chodievalo sa bežne do služby. Dievčatá z vidieku do miest," dodáva Nádaská.
A chlapci slúžili zvyčajne okolo dobytka a na poli. Mladí obuvnícki tovariši išli do sveta slúžiť majstrom. "Odtiaľ si prinášali nové technológie," uzatvára etnologička.
Sluhu v uniforme chce aj grófka Gülemihazy, pozrite si reportáž: