Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Ladislav Chudík ako obyčajný človek. Tak ho poznali v Tatrách
Zdielať na

Ladislav Chudík ako obyčajný človek. Tak ho poznali v Tatrách

Maestro Ladislav Chudík bol obľúbený všade, kam prišiel. Diváci, kolegovia, ale i zamestnanci sanatória, kde sa istý čas liečil, s ním zažili aj bežné chvíle, keď bol všedným človekom a nie pánom hercom. Spomínajú naňho, aký bol.

Hercovi susedia ho opisujú ako vždy milého, galantného a usmievavého. "Keď som bola malá, hovorila som mu doktor Sova," spomína susedka.

"Raz som mu povedal maestro a on na mňa pozrel, že ´majstrov je veľa´," dodáva sused.

Herec v uliciach

Ladislava Chudíka nepoznali len susedia, ale celé Slovensko. Pred revolúciou prešiel herec celým Martinom spolu s pochôdzkovým divadlom.

"Bolo hromadné predstavenie slovenských dejín, od najstarších čias Samovej ríše a Veľkej Moravy," dodáva Michal Kováč, prvý riaditeľ Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice v Martine.

V projekte účinkovalo 273 hercov, profesionálov i ochotníkov. "Prechádzalo sa spred budovy Slovenskej národnej knižnice popred 14 historicky významných budov," ozrejmuje manažérka Publicity Slovenskej národnej knižnice v Martine Katarína Mažáriová.

Izba číslo 220

Maestro pobudol nejaký čas i v sanatóriu v Tatrách. Izba číslo 220 už navždy zostane izbou najslávnejšieho pacienta. "Osobne som ho vítal, keď vystupoval z auta," spomína Ľubomír Maciak, riaditeľ Sanatória v Tatranskej kotline.

V zariadení strávil tri týždne. Hoci sa tam už nikdy nevrátil, zamestnancom zostali nádherné spomienky a fotografie.

"O všetko sa zaujímal a počúval," hovorí vedúca sestra Dana Halečková.

V sanatóriu zatiaľ slávnejšieho človeka neliečili. "Myslím si, že bol najvzácnejší človek, akého sme tu mali," konštatuje Maciak.

Ladislav Chudík bol velikán, no i bežný človek s veľkým srdcom, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie