Emma Watson (24) je feministka, bojuje za rovnosť pohlaví

22.09.2014 17:47 Topstar.sk Showbiznis
Emma Watson (24) je feministka, bojuje za rovnosť pohlaví Zdroj: Isifa
Emma Watson sa stala hlavnou tvárou kampane bojujúcej za rovnosť pohlaví a posilnenie práv žien. Anglická herečka prekvapila svojou pôsobivou rečou na pôde OSN.

Emma Watson spustila kampaň HeForShe Organizácie Spojených národov. Herečka ako vyslankyňa dobrej vôle predniesla reč, ktorou si na zasadaní OSN vyslúžila standing ovation.

Watson známa najmä ako Hermiona zo série filmov o Harrym Potterovi zdôraznila, že slovo feminizmus sa stalo synonymom pre nenávisť mužov.

"Ak je niečo, čím som si istá, tak tým, že toto musí prestať. Pre úplnosť, feminizmus je definovaný ako presvedčenie, že ženy a muži by mali mať rovnaké práva a príležitosti. Je to teória politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti," vysvetlila.

Emma Watson na pôde OSN Zdroj: Isifa

Rozdielnosť pohlaví si začala Watson podľa vlastných slov uvedomovať už ako tíndžerka, keď ju označili za "panovačnú", lebo chcela režírovať školskú hru pre rodičov, no chlapcov tak nikto nenazval.

Reč, ktorú predniesla v New Yorku, sa týkala i nerovnakého finančného ohodnotenia mužov a žien.

"Som z Británie a myslím si, že je správne, aby som ako žena dostávala rovnaký plat, ako moji mužskí kolegovia. Myslím si, že by som mala mať možnosť sama rozhodovať o svojom tele. Myslím, že je správne, aby ma v politike a rozhodovacích procesoch mojej krajiny zastupovali aj ženy."

Emma Watson na "HeForShe" VIP After Party Zdroj: Isifa

Obľúbená herečka ďalej zdôraznila, že téma rodovej rovnosti je aj záležitosťou mužov.

"Videla som mladých mužov, ktorí mali psychické problémy, ale nedokázali požiadať o pomoc, pretože sa báli, že budú vyzerať menej 'chlapsky' - samovraždy sú pritom vo Veľkej Británii najčastejšou príčinou úmrtí mužov od 20 do 49 rokov, častejšou ako autonehody, rakovina alebo srdcové choroby. Videla som mužov, ktorých oslabila a zneistila skreslená predstava o tom, čo predstavuje úspešného muža," uviedla Emma Watson.

Podľa nej sú aj muži väzňami genderových stereotypov, hoci sa o tom takmer vôbec nehovorí. Watson však verí, že ak sa od nich oslobodia muži, zmení sa prirodzene aj situácia žien.

Emma Watson na "HeForShe" VIP After Party Zdroj: Isifa

"Možno si hovoríte 'Kto je toto dievča z Harryho Pottera a čo robí na pódiu v OSN?' To je dobrá otázka a verte mi, sama seba som sa pýtala to isté. Neviem, či som dostatočne kvalifikovaná na to, aby som tu bola. Viem však, že ma tento problém zaujíma a chcem to zlepšiť," povedala.

Zdroj: SITA

data-ad-format="auto"

TV Program

17:30 NOVINY
18:00 PRESTRETÉ
19:00 Krimi
17:30 Kosti X.
18:25 Kosti X.
19:30 Profesionáli III.
16:50 Súdna sieň
17:55 Súdna sieň
19:00 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Najmenší slon na svete
17:50 Viking Vicky
16:50 Lord of the Dance
18:35 Snové léto
20:15 Dopis na rozloučenou