Polojasno
Bratislava
Kornel
26.11.2022
Zomrel herec Peter Bzdúch (†57). Dlhoročný člen Činohry SND
Zdielať na
Showbiznis

Zomrel herec Peter Bzdúch (†57). Dlhoročný člen Činohry SND

Zdroj: www.snd.sk

Bývalý dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) Peter Bzdúch zomrel v utorok 11. decembra. Narodil sa 28. marca 1955 v Bratislave. Podľa denníka Nový Čas mal herec zdravotné problémy už dlhšie.

Čo bolo príčinou hercovej smrti, zatiaľ nie je známe. Ako píše denník Nový čas, vedú sa o tom rôzne špekulácie. Pred pár rokmi si údajne zlomil pri istej nehode kľúčnu kosť. Ako sám povedal, úraz zanedbal. Neskôr sa k tomu mali pridružiť aj ďalšie choroby. Zrejme aj preto sa v posledných rokoch stiahol do ústrania.

Peter Bzdúch študoval na Vysokej škole múzických umení v ročníku Karola L. Zachara. VŠMU absolvoval v roku 1978 a nasledujúcich deväť divadelných sezón pôsobil na scéne DSNP v Martine.

Od roku 1986 do roku 2007 bol členom Činohry SND, kde vytvoril viac ako štyri desiatky postáv. Kritici i diváci oceňovali jeho moderné herectvo, v ktorom vedel prepojiť smiešne a vážne, bola mu blízka fraškovitosť aj hĺbavosť a psychologické vykreslenie postavy. S úspechom stvárnil postavy Malvolia (Čokoľvek chcete, 1978), Kuba (Kubo, 1979), Antonia Saliera (Amadeus, 1982) či Chlestakova (Revízor, 1984). V poslednom čase účinkoval v inscenáciách Človek pre všetky časy, Krajčírky, Veľké šťastie, či O myšiach a ľuďoch.

Peter Bzdúch spolupracoval s amatérskymi súbormi a ochotníckym divadlom, s ktorými získal mnoho ocenení. Režíroval celý rad úspešných hier v divadlách v Bratislave, Martine a Nitre. Účinkoval vo filmoch, televíznych inscenáciách, dabingu, rozhlase, venoval sa multimediálnym projektom. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení. Pedagogicky pôsobil na VŠMU. O jeho smrti informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažitková. Termín poslednej rozlúčky oznámi divadlo v najbližších dňoch.

TopStar Magazín v televízii WAU. Každý pracovný deň o 20:00!

Zdroj: SITA, Nový Čas

Zdielať na

Najčítanejšie