Odsúdený Cinkota (41). Umelci žiadajú Gašparoviča o milosť

06.12.2012 16:11 Topstar.sk Showbiznis

Odsúdený Cinkota (41). Umelci žiadajú Gašparoviča o milosť

Na webe sa objavila petícia, v ktorej podpísaní žiadajú prezidenta Ivana Gašparoviča, aby udelil milosť hercovi Dušanovi Cinkotovi. Medzi podpísanými je viacero umelcov a osobností verejného života, iniciátorom petície je herec Andrej Hryc.

Cinkotu v stredu Krajský súd v Bratislave uznal za vinného z drogovej trestnej činnosti a poslal ho na osem rokov za mreže. "My, podpísaní pod touto petíciou si svojim podpisom dovoľujeme požiadať Ivana Gašparoviča, prezidenta Slovenskej republiky, aby ako právnik posúdil neprimeranú tvrdosť trestu, ktorým bol postihnutý herec Dušan Cinkota, a udelil mu prezidentskú milosť," vyzývajú v petícii.

Na prezidenta sa so žiadosťou o milosť pre Cinkotu okrem Hryca obrátili napríklad herec Pavol Topoľský, spevák Marián Greksa, podpredseda Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Pavol Múdry či bývalý novinár Karol Lovaš. "Poznám ho veľmi dobre, je to veľmi inteligentný, talentovaný herec a slušný človek, ktorý žije usporiadaným životom. Tak Mella pustia a jeho zavrú?" povedal Hryc.

Herec verí každému slovu, ktoré Cinkota na súde povedal, osem rokov považuje za veľmi tvrdý trest. Keď v petícii nazbierajú dostatočný počet podpisov, oficiálnou cestou sa obrátia na prezidenta. "Podľa mojich informácií mu nie je dokázané, že by ten pervitín predával. Ak ho predával, nech ho zavrú na doživotie, ale ak ho mal na vlastnú potrebu, tak ten trest je brutálny. Sebazničovanie ľudí by sa nemalo trestať," odôvodnil svoje rozhodnutie spevák Greksa. "Ja si myslím, že ten trest je absolútne neprimeraný okolnostiam," myslí si zasa Múdry.

Kancelária prezidenta zatiaľ o petícii nevie. "Žiadna žiadosť o milosť pre Dušana Cinkotu prezidentovi republiky nebola doručená. Ak sa tak stane, Kancelária prezidenta SR sa bude touto žiadosťou zaoberať," vysvetlil hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Herec Cinkota pôjde na osem rokov do väzenia. Rozhodol o tom v stredu na verejnom zasadnutí Krajský súd Bratislava. Ten zamietol odvolanie obžalovaných Dušana Cinkotu a Martina Havrana. Rozsudok súdu prvého stupňa považuje odvolací súd za správny a zákonný. Dokazovaním na okresnom súde bola podľa neho dostatočne preukázaná vina obžalovaných. Cinkotu uznal Okresný súd Bratislava IV 1. marca za vinného z drogovej trestnej činnosti a uložil mu trest osem rokov v ústave so stredným stupňom stráženia, herec sa proti rozsudku odvolal.

Cinkota, ktorý už raz bol pre drogy odsúdený, komentoval vtedy rozsudok slovami, že variči zas dostali menej ako on. V záverečnej reči poznamenal, že neverí slovám prokurátora a rovnako neverí, že stojí pred súdom. "Neviem a začínam pochybovať o tom, či som spravil dobre, že som sa na spoluprácu s políciou dal," povedal s tým, že sa cíti ako "blbec". Skutočnosť, že stojí pred súdom, ho motivuje k tomu, že už nikdy neohlási trestný čin. "Takto motivujete celú spoločnosť," zdôraznil v marci.

TopStar Magazín v televízii WAU. Každý pracovný deň o 20:00!

Zdroj:SITA, Júlia Pavluvová

data-ad-format="auto"

TV Program

23:35 Myšlienky vraha IV.
00:35 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
01:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
22:25 18 ROKOV S TV JOJ
00:35 Dr. LUDSKY
01:45 Profesionáli VIII.
22:55 Spravodlivosť v krvi X.
23:45 Mizivá tučná šanca
00:40 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
00:05 Rapotáčik 2
22:15 Car a Matilda
00:00 Samec
01:30 Svítání