Zatiahnuté
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Filmy Dannyho Boylea (55) sa vďaka olympiáde lepšie predávajú
Zdielať na
Showbiznis

Filmy Dannyho Boylea (55) sa vďaka olympiáde lepšie predávajú

Predaj filmov britského režiséra Dannyho Boylea po jeho otváracom ceremoniáli letných olympijských hier v Londýne prudko stúpol. Kultovú snímku Trainspotting z roku 1996 si prostredníctvom internetového obchodu Amazon zadovážilo o vyše 5800 percent ľudí viac ako zvyčajne.

Predaj oscarového filmu Milionár z chatrče (2008) sa zlepšil o 900 percent. Zvýšený dopyt je aj po filmoch Pláž (2000), Sunshine (2007) alebo 127 hodín (2010). John Boumphey z Amazonu Boylea nazval "prvým olympijským víťazom" a záujem ľudí o jeho snímky považuje za jasný znak toho, že verejnosti sa olympijský otvárací ceremoniál veľmi páčil.

Boyle si ako tému svojho ceremoniálu, ktorý sledovala odhadom miliarda ľudí a stál 27 miliónov libier, vybral "Ostrovy zázrakov", motív prevzatý z divadelnej hry Williama Shakespeara Búrka. V jeho úvode sa plocha Olympijského štadióna zmenila na zelenú kopcovitú krajinu pripomínajúcu anglický vidiek.

Diváci mali možnosť vidieť scény predstavujúce idylický obraz britskej krajiny s lúkami, poľami, riekami, vodným mlynom, domčekom s dymiacim komínom, rodinami na pikniku či farmármi obrábajúcimi pôdu a pasúce sa zvieratá. Dojem skutočnej farmy umocnili aj ovce, kravy, kozy, sliepky či ovčiarske psy.

Program odštartoval víťaz tohtoročnej cyklistickej Tour de France Bradley Wiggins, ktorý zazvonil na špeciálne zhotovený najväčší zvon v Európe umiestnený do jedného z rohov Olympijského štadióna.

Na zvone boli kľúčové slová zo Shakespearovej Búrky. Vidiecka krajina sa postupne zmenila na priemyselný raj, na ploche štadióna vyrástli vysoké komíny, tavilo sa železo a nad hlavy divákov vystúpili odliate olympijské kruhy. Na ceremoniáli sa predstavili napríklad Daniel Craig ako James Bond, David Beckham, J. K. Rowling alebo Rowan Atkinson ako Mr. Bean.

Jedným z vrcholov večera bol štýlový príchod kráľovnej Alžbety II., ktorú v Buckinghamskom paláci vyzdvihol predstaviteľ Jamesa Bonda Daniel Craig, po čom nasledoval fiktívny prevoz helikoptérou cez Londýn nad štadión, kde ich dvojníci zoskočili padákom. O hudobný sprievod sa postarali Paul McCartney, Arctic Monkeys, Mike Oldfield, Two Door Cinema Club alebo Emeli Sandé. "Je to reálny model, s reálnou trávou a zvieratami," takto začal Danny Boyle opisovať svoju víziu otváracieho ceremoniálu olympiády.

TopStar Magazín v televízii WAU. Každý pracovný deň o 20:00!

Zdielať na

Pre ženu

Najčítanejšie