Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
Mladá česká speváčka zronená po návšteve lekára! Vypočula si zlú správu!
Zdielať na
Hudba

Mladá česká speváčka zronená po návšteve lekára! Vypočula si zlú správu!

Zdroj: Instagram/EM

Téme, o ktorej sa v rámci bežnej spoločenskej konverzácie radšej mlčí, sa, žiaľ, nevyhla mladá speváčka Elis Mraz (29). Ešte bola plná dojmov z cesty do exotického Ománu, keď jej nadšenie zatienila správa od lekára z onkológie, ku ktorému sa vybrala na kontrolu v rámci prevencie. Donútila tým mnohých zamyslieť sa aj nad vlastným zdravím a prístupu k preventívnym prehliadkam.

​V rámci faktorov, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny, má dedičnosť významné miesto. Hektická doba, v ktorej žijeme, nezdravá strava plná chémie, stres, strach a podobne sú najčastejšími spúšťačmi. Aby sa zachytila včas, je ideálne chodiť na preventívne kontroly. Rozhodne netreba zanedbať ani čo i len najmenšie príznaky, čím skôr sa začne s liečbou, tým vyššia je šanca na vyliečenie. 

Medzi mnohých, ktorí by mali podstupovať takúto prevenciu o to naliehavejšie, že sa rakovina v ich rodine vyskytla, či vyskytuje, patrí aj mladá speváčka Eliška Mrázová, alias Elis Mraz. Pochádza z Ostravy, mesta, ktoré bolo v minulosti poznačené uhoľným priemyslom. Je možné, že to malo vplyv aj na výskyt rakoviny v jej rodine. To ju zrejme podnietilo ísť na testy, ktoré jej potvrdili, že je BRCA2 pozitívna, čo znamená, že má zvýšené riziko vzniku rakoviny.

Vypočujte si Eliškin duet s Jankom Bendigom:

Prvú návštevu onkológa si nechala Elis až na návrat z dovolenky v Ománe, no nečakala, že dostane takú "facku". "Dnes som mala svoju prvú onkologickú návštevu a kontrolu, pretože som BRCA2 pozitívna. Pán onkológ ma veľmi nešetril," posťažovala sa mladá speváčka pre Super.cz. "Musím teraz chodiť každého pol roka na kontroly. Šanca nálezu je u mňa až k 80 - 90 percentám," šokovala vysokým číslom. Ďalšia kontrola ju čaká vo februári. "Jediná možnosť, ako to mať pod kontrolou, je o tom vedieť a chodiť na kontroly," upozornila svojich fanúšikov, ako by mali postupovať aj oni, ak sa chcú vyhnúť najhoršiemu. Ostáva veriť, že sa v štatistike aj Eliška zaradí medzi tých šťastných 10 - 20 percent, ktoré sa pri jej výsledku rakovine vyhnú.

Vypočujte si jeden z Eliškiných najväčších hitov:

Pre ženu

Najčítanejšie