Polojasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Elán už nikdy nebude ako predtým. Jožo Ráž oplakáva smrť člena tímu!
Zdielať na

Elán už nikdy nebude ako predtým. Jožo Ráž oplakáva smrť člena tímu!

Archívna reportáž

Pri slávnych kapelách všetci velebia členov skupiny a predovšetkým jej lídra, no obvykle to ani zďaleka nie je len tých pár známych tvárí, ktoré sa zaslúžili o úspech. Najmä veľké kapely a hviezdy sú obklopené tímom ľudí, ktorí nemalou mierou prispevajú k tomu, aby všetko fungovalo. V prípade hudby je nepochybne jedným z najdôležitejších ľudí zvukár. Elán o toho svojho, žiaľ, prišiel.

​Za úspechmi legendárnej skupiny Elán, ktorá svoje najväčšie úspechy zaznamenala za bývalého Československa, stál iste aj zvukár a hudobný technik Ján Červenák. Hoci o ňom a jeho súkromnom živote vie málokto niečo viac, pre členov kapely bol ako súčasť rodiny. Po jeho náhlom skone o ňom hovoria v spomienke na sociálnej sieti ako o skvelom kolegovi aj kamarátovi. Príčinu skonu však neuviedli.

Najvýraznejšou osobnosťou Elánu je nepochybne spevák Jožo Ráž (68). Ten mal naozaj so životom namále, keď v roku 1999 utrpel ťažké poranenie mozgu po svojej nehode na motorke po náraze auta. Keď sa po kóme navrátil k životu, zmenil sa jeho rebríček hodnôt aj životný štýl. Váži si zdravie a pre to, aby bol schopný vystupovať, robí veľmi veľa a dodnes cvičí pod vedením trénera. Na to, aby jeho hlas znel napriek hendikepu dobre, mal iste zásluhu aj zvukár Ján Červenák. "Jano Červenka bol vynikajúci odborník, zvukár a technik a okrem toho aj obchodník. Veľmi nám pomáhal svojou činnosťou a je nám strašne ľúto za to čo sa stalo," ocenil kamaráta a kolegu líder kapely.

Hudba Elánu už znela aj v úspešnom muzikáli:

​K trojke základnej zostavy Elánu patrí aj Ján Baláž (71) a Vašo Patejdl (68). Menovec zosnulého zvukára skupiny Jano Baláž na neho spomína s bolesťou: "Jano Červenka bol môj parťák v nahrávacom štúdiu a strašne veľa sme spolu spolupracovali. Jeho odchod veľmi ťažko nesiem." Baláž oslávil vlani na jeseň svoju sedemdesiatku veľkým koncertom, kde mu prišiel zaspievať aj Petr Janda z Olympicu s jeho dcérou Martou a v hľadisku boli ako pozvaní hostia ocitli aj jeho kolegovia z Elánu, iste nezabudol pozvať ani Červenáka.

Aj keď sa Vašo Patejdl už dávno osamostatnil, s Elánom aj naďalej spolupracoval a cíti, že tam stále patrí. Na roky ich najväčšej slávy, keď boli skvelým a zohratým tímom, vrátane zosnulého zvukára, iste nedokáže a ani nechce zabudnúť. "Jano Červenka bol môj kamarát, spolupracovník a parťák. Jeho stratu nesiem veľmi ťažko a je mi to strašne ľúto," odkázal v jeho spomienke. Jano Červenák je prvým elánistom, ktorý odišiel do hudobného neba. Ostatní ešte stále pozerajú do budúcnosti s nádejou a optimizmom. Najmä Baláž a Patejdl majú aj povinnosti voči svojim neplnoletým deťom a mladým manželkám. Kvôli nim, ako sa vyjadril svojho času Jožo Ráž, pokračoval v ďalšom vystupovaní aj po jeho nehode. Napokon, aby dostihli kolegov z The Rolling Stones, majú ešte čo robiť, hoci teraz ich čaká neľahká úloha nájsť nového zvukára.

Najčítanejšie