Jozef Pátrovič (71). Takto som začínal so spevom

11.11.2012 16:36 Topstar.sk Hudba

Jozef Pátrovič (71). Takto som začínal so spevom

Život dnes už legendárneho dôchodcu, Jozefa Pátroviča, je ako veľká kniha. Dalo by sa v nej listovať hodiny a hodiny. Lenže tak, ako sa skončili kastingy do tretieho pokračovania šou Česko Slovensko má talent, končí sa aj naše odhaľovanie tajomstiev tohto zvláštneho chlapíka. No a kde sa niečo končí, niečo sa aj začína a tak sa aj my vrátime úplne na začiatok.

Rodičia viedli k hudbe? "Nie, rodičia pekne spievali, ale vtedy hudba, to neexistovalo... oni mali iné starosti - ako deti nakŕmiť, obliecť, vtedy boli iné ťažkosti," opisuje Pátrovič. Mladému Jozefovi sa však umenie a hlavne muzika vždy pozdávali. Ako učeň na strednej škole sa preto sám od seba rozhodol a začal chodiť na hodiny hry na akordeón.

"Jožko Halmo, a to je môj učiteľ hudby, on bol vtedy v Bošanoch učiteľom hudby a ja som jemu chodil, ja som chodil súkromne, ja som každý rok spravil dva roky" dodáva. To znamená, že štvorročné štúdium hry na akordeón zvládol za polovičný čas a je to na poriadne hrdý. Paradoxne v prvej ozajstnej kapele ktorej bol členom, hral na úplne iný nástroj. "Tak som začal v kapele pôsobiť, najprv som robil bicie s chinorancami, kúpil som si biciu súpravu a hral som," tvrdí. Už vtedy mal ale nutkanie stáť za mikrofónom a užívať si uznanie publika v podobe nekonečného potlesku. V tých časoch to bolo tak - polka bola trendy a spievať ľudové piesne tiež nebolo až také ťažké.

"Potom, keď som končil v 1974, už bolo Lady karneval, Karel Gott sa presadil, lebo aj on bol spočiatku atakovaný. On išiel do Nemecka a odtiaľ už prišiel ako hviezda," vysvetľuje. Podobne sa dnes cíti asi aj pán Pátrovič, tiež mu nikto nerozumie. Akurát že Gott mal vtedy niečo okolo tridsiatky a neodbytný dôchodca je dnes od neho iba o dva roky mladší. To už asi na budovanie kariéry speváka nebude.

TopStar Magazín v televízii WAU. Každý pracovný deň o 20:00!

Zdroj: Alexandra Hinková

TV Program

05:20 Krimi
05:45 Noviny TV JOJ
06:30 Asterix: Sídlo bohov
05:35 Súdna sieň
06:40 Dvaja policajti
09:20 12 podmienok dedičstva
05:10 Keď je pečenie umenie III.
06:00 ZÁCHRANÁRI
06:40 ZÁCHRANÁRI
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:20 Vyškolena láskou
07:55 Továrna na sny
10:15 Vánoční okouzlení