Cenám Spirit dominovala sociálna dráma Precious
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Príbeh zneužívanej analfabetky Precious sa stal podľa organizátorov cien Spirit najlepším filmom roka.
Príbeh zneužívanej analfabetky Precious sa stal podľa organizátorov cien Spirit najlepším filmom roka.
Osobitnú cenu si odniesol aj režisér filmu Lee Daniels. Autor scenára k filmu Precious Geoffrey Fletcher bol členmi klubu Film Independent vyhodnotený ako najlepší autor prvého scenára.
Film Precious získal aj dve herecké ceny Spirit. Najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe podala mladá moletka Gabourey Sidibeová a vo vedľajšej úlohe si skvele počínala jej filmová matka Mo'Nique.
Cenu za najlepsi scenár ziskala dvojica autorov Scott Neustadter a Michael H. Weber za scenár k filmu 500 dni so Summer.
Dramatický príbeh country speváka Bada Blakea v snímke Crazy Heart sa stal najlepším prvým filmom a cenu Spirit tak získalo päť jeho koproducentov. Cenu Spirit udelili aj hercovi Jeffovi Bridgesovi za stvárnenie hlavnej postavy vo filme.
Dve ceny získali tvorcovia filmu A Serious Man. Jednu si odniesol kameraman Roger Deakins a druhú, tzv. Cenu Roberta Altmana, si prevzala skupina desiatich filmárov a hercov vrátane režisérskeho dua bratov Ethana a Joela Coenovcov.
Woody Harrelson získal hneď prvú cenu večera za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme The Messenger. Zahral si v ňom armádneho posla, ktorý rodinám oznamuje nepríjemné správy o skone ich blízkych.
Cenu Johna Cassavetesa za najlepší film s rozpočtom nižším ako 500 miliónov dolárov získala Lynn Sheltonová za film Humpday. Ten sa zapáčil aj porote Filmového festivalu Sundance.
Cenu Spirit za najlepší zahraničný film získala Britka Lone Sheerfigová za film Škola života. Najlepším dokumentom sa stal hudobný film Anvil! The Story Of Anvil, o dvoch veteránskych metalistoch.
Špeciálne Piagetovo ocenenie za kreatívnosť a vynaliezavosť producenta udelili členovia filmového klubu Karin Chienovej za film The Exploding Girl o mladej epileptičke Ivy.
Ceny Spirit udeľujú členovia filmového klubu Film Independent už od roku 1984. Na súťaži sa môžu zúčastniť len snímky s rozpočtom nižším ako 20 miliónov dolárov.
Ceny Spirit sa udeľujú krátko pred Oscarmi a sú najprestížnejšími americkými oceneniami nezávislých filmárov. Nositeľov cien Spirit určuje každoročne hlasovanie tisícok členov filmového klubu.
Pri príležitosti 25. výročia oceňovania organizátori presťahovali slávnostnú ceremóniou z kalifornskej pláže do centra mesta Los Angeles a usporiadali ju už v piatok, o deň skôr ako zvyčajne.