Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Úspech slávili najmä slovenské dokumenty
Zdielať na
TopStar

Úspech slávili najmä slovenské dokumenty

Tento rok hrali prím na medzinárodných festivaloch zo slovenskej tvorby najmä dokumenty

Celovečerný dokument Ako sa varia dejiny mal premiéru vo februári 2009. Hovorí o vojenských kuchároch a kuchárkach a ich úlohe vo svetových dejinách. Prvé významné ocenenie, Zvláštnu cenu poroty, mu udelili na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs v kanadskom Toronte. Nasledoval Zlatý Hugo z festivalu v Chicagu, cena kritiky FIPRESCI z DOK Leipzig v Lipsku, ocenenie z viedenského festivalu Viennale a za najlepšiu produkciu z festivalu Memorimage v Španielsku. Úspechom bola tiež nominácia na Európsku filmovú cenu v kategórii dokument.

Krátkometrážny dokument Arsy-Versy Mira Rema je príbehom matky a syna, ktorý je fascinovaný štúdiom netopierov. Snímka má na konte zatiaľ štrnásť medzinárodných ocenení. Jej púť po medzinárodných filmových prehliadkach bude pritom pokračovať aj v roku 2010. Dvadsaťtriminút trvajúca snímka doteraz očarila napríklad porotu festivalov vo švédskej Uppsale, v Mníchove, v Krakove, v Sheffielde, v Jihlave či v Bukurešti. Na konte má aj domáce ocenenia, a to z festivalu študentských filmov Áčko v Bratislave a z každoročného udeľovania cien portálu Kinema.

Na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave mala úspech aj Hranica Jaroslava Vojteka o absurdnej slovensko-ukrajinskej hranici. Porota jej udelila ocenenie Mezi moři pre najlepší východoeurópsky dokument. V tejto súťaži bojovali aj ďalšie snímky z produkcie slovenských filmárov a filmárok - Hrdina našich čias od Zuzany Piussi o nestorovi slovenskej filmovej kritiky Pavlovi Brankovi a Turistou ve vlastním domě Jaroslavy Bagdasarovej. 

V hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary, kde sa do programu dostalo celkovo desať slovenských a koprodukčných filmov, po päťročnej absencii uviedli slovenský film Pokoj v duši. Režisér Vladimír Balko nakoniec cenu nezískal, úspešnejší bol Marko Škop. Jeho "document-toury-movie" Osadné zvíťazilo v kategórii najlepší dokumentárny film dlhší ako 30 minút. Osadné na londýnskom festivale Times BFI nominovali na Griersonovu cenu.

Mesiac v nás, citlivým a vtipným spôsobom zobrazujúci tému menštruácie, patril medzi najdiskutovanejšie a najnavštevovanejšie filmy na Medzinárodnom filmovom festivale Locarno, kde ho uviedli ako vôbec prvý slovenský film v dvadsaťročnej histórii sekcie Týždeň kritikov. Snímku, ktorú premietli aj na Medzinárodnom festivale svetových filmov v kanadskom Montreale či na prehliadke filmov Európskej únie vo Washingtone, ocenili na festivale Gotham Screen New York špeciálnou cenou poroty.

Mesiac v nás premietali spolu s Osadným taktiež na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame, ktorý otvorili poľsko-slovensko-francúzske Vojnové hry v réžii Dariusza Jablońskeho.
Bez ceny neobišiel ani ďalší slovenský dokument - Cesta Magdalény Robinsonovej. Režisér Marek Šulík si z festivalu v belgickom Bruseli odniesol Zvláštne uznanie poroty.

K oceňovaným filmárom patril aj Pavol Barabáš. Okrem prémie za kolekciu DVD Grand Prix, ktorú mu odovzdali na udeľovaní cien Igric, si z Explorer festivalu v poľskom meste Lodž odniesol cenu Camera Extreme. Za svoj film Carstensz - siedma hora, ktorý zachytáva stret dvoch rozličných kultúr pri výstupe na najvyššiu horu Novej Guiney, získal ocenenie na Medzinárodnom festivale horských filmov v bulharskom meste Bansko. S filmom Bhután - hľadanie šťastia sa na Medzinárodnom festivale outdoorových filmov v Česku umiestnil na druhom mieste v kategórii cestopisný film.

Na českom Ekofilme získala snímka Bhután - hľadanie šťastia Cenu vyhlasovateľa - Juhočeského kraja, pričom ocenili aj dokument na Slovensku žijúcej afganskej režisérky Sahry Karimi Afganské ženy za volantom. Snímka o postavení žien v silno patriarchálnej spoločnosti získala na festivale Jeden svet v Bratislave cenu za najlepší dokument, diváckym favoritom sa na tomto festivale stalo Osadné.

Do sveta náboženských spolkov vniesla publikum slovenská herečka a režisérka Tereza Nvotová v dokumente s názvom Ježíš je normální!, za čo ju ocenili na 5. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Ústí nad Labem Femina Film.

Spomedzi hranej tvorby boli, čo sa týka medzinárodného prijatia, zrejme najúspešnejšie Líštičky debutujúcej Miry Fornay. Snímka o slovenských imigrantoch a imigrantkách v Írsku mala svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach v rámci 24. Týždňa medzinárodnej kritiky. Stala sa tak prvým slovenským filmom od roku 1989, ktorý sa odprezentoval práve v tejto prestížnej sekcii. V nemeckom Cottbuse jej festivalová porota udelila cenu Dialóg. Ako povedala Mira Fornay na tlačovej besede k slovenskej premiére svojej prvotiny, nemecké publikum veľmi zaujala a je možné, že Líštičky sa dostanú do širokej nemeckej kinodistribúcie. Mira Fornay slávila v roku 2009 aj ďalší úspech - jej nový projekt s názvom Brat ocenili na scenáristickej súťaži Tibora Vichtu.

Líštičky spolu s národným kandidátom na Oscara, filmom Nedodržaný sľub Jiřího Chlumského, premietli na prestížnom ázijskom filmovom festivale v Pusane. Nedodržaný sľub ešte predtým, v máji, získal na americkom Los Angeles Jewish Film Festival hlavnú cenu v kategórii hraný film. Predstaviteľ hlavného hrdinu, Samuel Spišák, získal na Medzinárodnom filmovom festivale Setúbal Cenu pre najlepšieho herca.

Bathory (2008) si z udeľovania Českých levov odniesla ceny v kategóriách Divácky najúspešnejší český film a Najlepší výtvarný počin. Česko-slovenská historická dráma Tobruk (2008) sa dostala do užšieho výberu na nomináciu na Európsku filmovú cenu v kategórii Európsky film roku 2009, českí akademici a akademičky jej udelili ceny za zvuk, hudbu a kameru. Národným kandidátom na Európsku filmovú cenu bol Pokoj v duši.

Publikum na Slovensku najviac zaujal historický veľkofilm Jánošík - Pravdivá história, ktorý sa podarilo dokončiť po siedmich rokoch. Do konca októbra ho videlo 133 622 divákov a diváčok, čím sa dostal na čelo rebríčka návštevnosti slovenských filmov v kinách. Nedosiahol však na minuloročný divácky hit, Bathory (2008) Juraja Jakubiska, ktorý si v roku 2009 pripísal na konto 5544 návštevníkov a návštevníčok, čím sa jej celková návštevnosť od minuloročnej premiéry vyšplhala na 432 155.

Na ďalších miestach v návštevnosti slovenských filmov v kinách za rok 2009 je ku koncu októbra Pokoj v duši (116 777 divákov a diváčok), Bratislavafilm (59 804), Sněženky a machři po 25 letech (43 148), Tango s komármi (40 613), Nedodržaný sľub (28 488), Nebo, peklo... zem (13 059), Ženy môjho muža (12 219), Osadné (8028) a spomínaná Bathory. Prvé dva filmy v rebríčku sa dostali aj do desiatky všetkých najnavštevovanejších filmov na Slovensku v roku 2009. Do zoznamu najnavštevovanejších snímok za roky 1993 až 2009 sa dostali prví traja tohtoroční divácki favoriti.

V roku 2009 mali premiéru aj ďalšie hrané a dokumentárne filmy - napríklad Bratislavafilm Jakuba Kronera, T.M.A., ktorou sa režisér Juraj Herz vrátil po viac ako desiatich rokoch k tvorbe pre kiná, Veľký rešpekt Viktora Csudaia, Nebo, peklo... zem Laury Sivákovej-Paššovej, ktorý mal svetovú premiéru na Medzinárodnom festivale svetových filmov v kanadskom Montreale, Normal Juliusa Ševčíka, Babička Zuzany Piussi, Znovuzrodenie lesa, hraný televízny film Smrť premiéra či Malý zúrivý Robinson Tiny Diosi a televízia uviedla Erotic Nation Petra Begányiho, ktorý by sa do kinodistribúcie mal dostať začiatkom roka 2010.

Spracované podľa: archív agentúry SITA, Slovenský filmový ústav

Zdielať na

Najčítanejšie