Jackson: Propofol ho nemohol zabiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Dávka 50 miligramov mu nemohla podľa lekárov spôsobiť zastavenie dýchania
Také nízke množstvo je pre závislého pacienta prakticky neúčinné. Podľa názorov lekárov v reportáži amerického denníka Los Angeles ide buď o omyl alebo nesprávnu interpretáciu údajov.
"Nedáva to žiaden zmysel," cituje denník doktora Johna Dombrowskeho, člena Americkej spoločnosti anestéziológov. "Taká dávka by nezložila nikoho a nespôsobila zastavenie dýchania".
Podobný názor má aj Scott Engwall, viceprezident pre anestéziológiu na Kalifornskej univerzite v Irvine. Podľa neho 50 miligramov propofolu spôsobí u radového pacienta spánok v trvaní päť až desať minút. Pacienti závislí na propofole však potrebujú oveľa vyššie dávky.
Odborníci sa zhodujú v tom, že ak malo Jacksona zabiť anestetikum, muselo byť podané v oveľa vyšších dávkach než priznal jeho osobný lekár Conrad Murray. Podľa nich mohli byť údaje od Murrayho aj nesprávne interpretované. Dávka 50 miligramov by dávala zmysel, ak by sa jednalo o pravidelný prísun po niekoľkých minútach. Druhou možnosťou je, že Jacksona zabila práve kombinácia s inými liekmi.
Jacksonov osobný lekár si podľa výpovede nie je vedomý žiadneho lekárskeho pochybenia. Nespavosť speváka liečil počas šiestich týždňov, keď sa údajne snažil podávanie propofolu vylúčiť a nahradiť ho menej návykovými sedatívami. Murray po podaní zmesi speváka na krátky čas opustil. Po jeho návrate Jackson už nedýchal a nepodarilo sa ho oživiť ani jemu, ani lekárom v nemocnici.
Michael Jackson umrel 25. júna vo veku 50 rokov v Los Angeles. Koroner predbežne za príčinu smrti označil predávkovanie propofolom a ďalšími dvoma sedatívami. Smrť speváka bola kvalifikovaná ako zabitie, ale zatiaľ voči nikomu neboli vznesené obvinenia.