Milionár z chatrče je o drsnej romantike, nie o zbohatnutí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Tvorcov filmu prekvapilo, že si získal obdiv amerického diváka
"Štúdio Fox Searchlight Pictures malo v pláne film v USA distribuovať, napokon ho však pre kiná zamietlo a chcelo ho vydať iba na DVD nosičoch. Dej sa odohrával v cudzej krajine, boli tam titulky a končilo to tancom. To bola pre Fox asi mystéria," popísal prvé reakcie amerického štúdia britský autor. Potom si to však štúdio predsa len rozmyslelo a film, ktorý je dnes nominovaný na 10 Oscarov, uviedlo do amerických aj svetových kín. Náklady na zakúpenie práv sa už distributérom dávno vrátili.
"Je veľmi ťažké povedať, prečo sa ľuďom tento film zapáčil, ale zdá sa, že Američanov si skutočne získal. Bude to asi tým, že film je o nádeji a prišiel práve v čase, keď ľudia potrebujú viac nádeje. A film je aj o tom, že je možné stať sa milionárom. Ale jeho posolstvom je, že peniaze nie sú v živote to najdôležitejšie. Rodina, láska a viera, to sú skutočné hodnoty. A v tomto náročnom čase, keď krachujú finančné trhy, je to posolstvo, ktoré padlo na veľmi úrodnú pôdu," uviedol ďalej Beaufoy.
Ako dodal, Slumdog Millionaire bol veľmi zvláštny projekt. "Pri jeho písaní som vlastne nemyslel na žiadny konkrétny filmový trh alebo cieľovú skupinu. Ale myslel som si, že ten film sa stane príbehom úžasného mesta Bombaj a ľudí, ktorí v ňom žijú. Ak sa im zapáči, tak som uspel. Ak by sa im nepáčil, považoval by som to za zlyhanie," konštatoval Beaufoy, ktorý si pochvaľoval aj spoluprácu so svojím krajanom, režisérom Dannym Boyleom. Ten získal medzinárodný rešpekt ešte v roku 1996 filmom Trainspotting a neskôr filmami O 28 dní a O 28 týždňov.
Film Slumdog Millionaire bol nakrútený v indickom Bombaji a je príbehom chudobného osirelého chlapca, ktorý sa uchádza o miliónovú výhru v televíznej súťaži Milionár. Jedinou hnacou silou, ktorá ho ženie vpred, je jeho cit k detskej láske, nie túžba po bohatstve. Film je favoritom tohtoročnej Oscarovej sezóny, čo potvrdil aj tento víkend, keď získal britskú verziu Oscarov až v 7 kategóriách. Zlatú masku Britskej filmovej akadémie si odniesol aj autor adaptovaného scenára, Simon Beaufoy.
Britský scenárista a na Oscara nominovaný autor scenára k filmovému hitu Slumdog Millionaire (Milionár z chatrče) Simon Beaufoy zmenil pôvodnú myšlienku knižnej predlohy a napísal dynamický príbeh o ceste za láskou. Jeho drsné zobrazenie indickej reality vyvolalo v krajine kritické reakcie, pretože pod vedením režiséra Dana Boylea film odkryl najchudobnejšie štvrte Bombaja.
Konečnú podobu príbehu dali dokopy Boyle a Beaufoy až po tom, ako strávili istý čas v Bombaji. Podľa Beaufoya je Bombaj mestom extrémov. Horúčavy striedajú intenzívne lejaky, všade prítomné bohatstvo je sprevádzané najväčšou chudobou a za krásnou mladou a draho oblečenou ženou môže ísť po ulici zašpinený žobrák s viacerými telesnými postihnutiami. "Nemusíte byť v Indii veľmi dlho, aby ste boli ohromení drsnou romantikou tohto miesta," povedal Beaufoy počas nedávneho panelu Amerického cechu scenáristov.
"Film sme natočili s veľkou dávkou starostlivosti, pozornosti a lásky k ľuďom, ktorých sme počas filmovania v tom meste stretli. Dan aj ja sme sa snažili oplatiť a ukázať štedrosť týchto ľudí, nikdy sme nemali v úmysle ukazovať ľútosť, pretože táto emócia tam vôbec nepatrila. A ja si nemyslím, že sme to spravili vo filme. Je to skôr oslava ducha týchto ľudí," reagoval Beaufoy na otázku kritiky zo strany indických médií.
"Film vyvolal v Indii veľmi zaujímavú debatu, čo je podľa mňa skvelé. Bollywood neprodukuje filmy o nižších sociálnych triedach. Všetky začínajú na úrovni strednej triedy a ukazujú všetko smerom nahor. Sú vysoko ašpirujúce. Takže tamojší diváci boli šokovaní, keď videli film o najchudobnejších chatrčiach," popísal situáciu autor, ktorého teší potenciálne nová dimenzia indickej kinematografie. "To posúva Bollywood do nových sfér. Film však vyvolal naozaj šokové vlny, lebo základom zostáva, že cudzinci prišli do ich krajiny a natočili film o ich chatrčiach, čo je ťažké prijať," priznal Beaufoy.