Rozlúčili sa so speváčkou Miriam Makeba
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Tisícka ľudí sa dnes rozlúčila so speváčkou Miriam Makeba
Minister kultúry a umení Pallo Jordan na emocionálnej rozlúčke v Dóme Coca-Coly vzdal hold zosnulej za to, že zviditeľnila krajinu prostredníctvom svojej piesní. Ako aj za to, že v nich posilnila hrdosť na Afriku a všetko africké, napríklad aj afroúčesy.
Pred fanúšikmi zosnulej speváckej ikony Juhoafrickej republiky, známej ako Mama Afrika, pri tejto príležitosti vystúpili niektorí z jej priateľov zo sveta hudby.
Miriam Makeba bola prvou africkou speváčkou, ktorá získala cenu Grammy. Pre svoju otvorenú kritiku režimu apartheidu prežila 30 rokov v exile, do vlasti sa vrátila iba v roku 1990, keď prepustili z väzenia Nelsona Mandelu. Zomrela po koncerte v južnom Taliansku, ktorý podporil kampaň boja proti organizovanému zločinu.
V stredu juhoafrický prezident Kgalema Motlanthe nariadil stiahnuť zástavy do polovice žrde až do jej pohrebu - podľa novín sa tejto cti dostalo po prvý raz výkonnému umelcovi. Vláda tiež otvorila kondolenčné knihy v mestách Pretória a Kapské Mesto.
Dnešná smútočná rozlúčka bola určená verejnosti, aby mohla dať posledné zbohom zosnulej. Kremácia jej telesných pozostatkov a následný pohreb už budú súkromné.
Speváčka podľahla následkom srdcového infarktu, ktorý náhle dostala krátko po tom, ako zaspievala na koncerte v meste Caserta. Vystúpenie venovala talianskemu spisovateľovi Robertovi Savianovi, ktorému sa vyhráža smrťou neapolská mafia.
Miriam Makeba sa narodila 4. marca 1932 v Johannesburgu. Svoju profesionálnu spevácku dráhu začínala v juhoafrickej vokálnej skupine Manhattan Brothers. Potom založila vlastnú skupinu Skylarks. Spievali tradičné piesne južnej Afriky. Od 60. rokov žila v Anglicku aj v USA.