Skoro jasno
23°
Bratislava
Nina
12.7.2025
Nelegálne sťahovanie vraj pomáha hudobnému biznisu
Zdielať na
TopStar

Nelegálne sťahovanie vraj pomáha hudobnému biznisu

Sťahovanie hudby do počítača

Zdroj: Bombardier/ilustračné

Hudobný biznis sa vraj musí zmieriť s nezákonným sťahovaním hudby.

Ľudia tým, že si stiahnu album z webu, síce pripravia vydavateľstvo o zisky z predaja platne, ale na druhej strane lepšie spoznajú tvorbu interpreta. Zvyšuje sa tak šanca, že neskôr vyrazia aj na jeho koncert. A práve na predaji lístkov môžu firmy zarábať.

Potvrdila to štúdia, ktorú si paradoxne nechali vypracovať zástupcovia držiteľov autorských práv. Jej závery zverejnil denník Financial Times.

Podľa autorov štúdie sa treba zmieriť s dnešným trendom, ktorý sa nedá zvrátiť. Pre ľudí sú jednoducho nelegálne spôsoby získavania nových hudobných kúskov populárne a porátať sa s nimi zatiaľ nikomu nepodarilo.

Štúdia vychádza z analýzy posledného albumu britskej skupiny Radiohead. Aj napriek tomu, že tá svoje nové pesničky zavesila ešte niekoľko mesiacov pred oficiálnym vydaním na svoju stránku na sťahovanie za ľubovoľný poplatok, fanúšikovia volili nelegálnu cestu. Vybrali si radšej nezaplatiť nič, ako aspoň niečo.

Práve krok Radiohead, zdá sa,  potvrdil, že ani najnovší trend poskytovania pesničiek na sťahovanie za minimálne peniaze napriek prvotným predpokladom nefunguje. Hudobná revolúcia sa tak zatiaľ nekoná.

Britskí rockeri svoj album In Rainbows ešte minulý rok v októbri poskytli na sťahovanie za poplatok, fanúšikovia si však mohli sami určiť, na koľko si ich pesničky cenia. Niektorí za ne poslali pol libry, podaktorí zase desať, väčšina však nič.

Cez oficiálne stránky sa sťahovalo veľa, no nelegálne cesty úplne vyhrali. Hneď v prvý deň si album stiahlo 400 tisíc ľudí. Za necelý mesiac to už bolo vyše dvoch miliónov.

Zdielať na

Najčítanejšie