Spevák s "gumovým telom" má 65 rokov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Spevák Mick Jagger má 65 rokov
Aj napriek veku ešte aj dnes spôsobuje problémy viacerým kameramanom, ktorí majú problém zachytiť ho na záber počas vystupovania so svojou skupinou. S mimoriadne ohybným, gumovým telom, dokáže predviesť na pódiu pohybové kreácie, o ktoré by sa odvážil len málokto z jeho o niekoľko generácií mladších kolegov.
Sir Michael Phillip Jagger sa narodil 26. júla 1943 v nemocnici Livingstone v anglickom meste Dartford v grófstve Kent. Jeho otec Basil Fanshawe "Joe" Jagger (6. apríl 1913-11. november 2006) bol po svojom otcovi povolaním učiteľ. Matka Eva Ensley Mary Scutts (13. apríl 1913 - 18. mája 2000) mala austrálsky pôvod a bola političkou - aktívnou členkou Konzervatívnej strany.
Svojho najstaršieho z dvoch synov nabádali, aby sa v budúcnosti uberal v otcových šľapajach a stal sa z neho učiteľ. Jagger si však uvedomoval a neskôr to aj v knihe o Rolling Stones napísal, že odmalička bol spevákom a vedel, že týmto smerom sa bude jeho kariéra pravdepodobne uberať. Mick odmalička spieval v kostolnom zbore a veľmi rád počúval hudbu z rádia BBC alebo Luxemburg.
REUTERS
Po absolvovaní strednej školy v rodnom meste, odišiel do Londýna študovať ekonómiu na prestížnu London School of Economics and Political Sciences (Vysoká škola ekonomických a politických vied v Londýne), kde získal štipendium. Na škole nevydržal ani rok a rozhodol sa pre hudobnú dráhu. Už počas študentských čias navštevoval londýnsky klub s názvom Firehouse. Po dovŕšení devätnástky začal Jagger pôsobiť ako spevák. Rovnako ako všetci neskorší členovia skupiny Rolling Stones, nemal žiadne hudobné vzdelanie a nepoznal noty.
Spolu s gitaristom Keithom Richardsom, tiež rodákom z Dartfordu, zistili, že obaja obľubujú blues. Presťahovali sa do bytu v Chelsea aj s ďalším gitaristom a multiinštrumentalistom Brianom Jonesom. Kým Jones s Richardsom rozmýšľali ako založiť spoločnú rock 'n' rollovú skupinu, Jagger sa rozhodol pokračovať v štúdiu.
Prvým koncertom troch začínajúcich amatérov bolo vystúpenie v malom džezovom klube Marquee Club. Kapela hrala zadarmo a stále nemala meno. Spontánne vznikol názov Brian Jones, Mick Jagger and the Rollin' Stones - podľa obľúbenej skladby legendárneho bluesového speváka a gitaristu Muddyho Watersa.
REUTERS
Trio mladých hudobníkov čoskoro doplnili členovia rytmickej sekcie - basgitarista Bill Wyman a bubeník Charlie Watts. V kapele istý čas pôsobil aj Ian Stewart, ktorého bolo občas možno vídať za klávesovými nástrojmi až do smrti v roku 1985. Nevyhovoval však predstavám manažéra Andrewa Looga Oldhama. Práve ten mal totiž hlavné slovo pri vytváraní celkového imidžu skupiny. Jeho predstavy ovplyvnili aj Jaggera, práve pre Oldhama mu radšej mali hovoriť "Mick" ako Mike - tak ho bežne volali priatelia.
Okolo roku 1963 sa začali uberať vlastným smerom a ich popularita rástla. O rok neskôr kapelu už radili medzi najpopulárnejšie britské skupiny, niektorí ju považovali za úspešnejšiu než vtedy populárna skupina Beatles, s ktorými bol v akejsi "tichej vojne".
V roku 1965 sa Rolling Stones rozhodli "presedlať z klubového statusu" kapely a začali koncertovať vo väčších priestoroch. Aj v tejto fáze spočiatku kapela ťažila zo skladieb bluesových umelcov Chucka Berryho a Boa Diddleyho, no Jagger s Richardsom čoskoro začali s vlastnou tvorbou.
Obaja autori dali vzájomnou spoluprácou skupine pre ňu typický rockový zvuk s prvkami bluesu. Ich prvá skladba "As Tears Go By" sa však dostala k cudziemu interpretovi - mladej speváčke menom Marianne Faithfull, ktorej promotérom bol v tom čase Oldham. Prvou autorskou skladbou dua pre skupinu bola skladba "The Last Time", ktorá sa neskôr stala tretím hitom skupiny vo Veľkej Británii. Za svoje prvotné úspechy vďačili najmä cover verziám. Ich prvým, dodnes pravdepodobne najznámejším hitom, sa stala skladba "(I Can't Get No) Satisfaction".
REUTERS
Imidž kapely sa postupne začal dostávať do rebelantskej polohy, ktorá sa značne líšila od Beatles. Jagger vždy tvrdil, že sa vtedy vôbec nesnažil pôsobiť rebelantsky, jeho vtedajšia povaha bola podľa jeho slov prirodzenou. Pätica hudobníkov vydala viacero úspešných albumov ako napríklad, December´s Children (1965), Aftermath (1966) či Between The Buttons (1967). Ich tvorba sa však postupne začala prenášať do reality.
V roku 1967 Jaggera zatkla polícia za prechovávanie drog a súd mu udelil na tú dobu pomerne prísny trest - tri mesiace odňatia slobody. V tom istom roku vyšiel ich ďalší album Their Satanic Majesties Request (1967), ktorý však kritika zmietla pod stôl. Mnohým sa totiž javil byť kópiou úspešného albumu skupiny Beatles - Sergeant Pepper´s Lonely Hearts Club Band (kapela Klubu osamelých sŕdc seržanta Peppera).
Po odchode ich druhého manažéra Allena Kleina (vystriedal Oldhama na konci šesťdesiatych rokov) sa manažmentu kapely ujal práve jej frontman. Jagger ostal v tejto funkcii prakticky až dodnes, s malou pomocou priateľa Ruperta Löwensteina.
Hudobný priemysel nebol jediným Jaggerovým pôsobiskom, viackrát sa predviedol aj na striebornom plátne. Prevažne išlo o dokumentárne a kontroverzné filmy s hudobnou tematikou. Medzi jeho najznámejšie filmy patrí Performance (1970) a Ned Kelly (1970). Medzi najznámejšie filmy dokumentárneho charakteru patrí Občan Havel (2007) a autobiografický film režiséra Martina Scorseseho s názvom Shine a Light (2008), ktorý otváral tohtoročný Medzinárodný filmový festival v Berlíne. Je autorom hudby a soundtrackov k mnohým filmom a seriálom.
V oblasti podnikania s filmom zúročil svoje poznatky z vysokej školy a s Victoriou Pearman založil v roku 1995 spoločnosť Jagged Films. Ako sám povedal: "Chcem začať s vlastnými projektmi a nie byť stále súčasťou nejakých cudzích."
Prvým filmom tejto spoločnosti bola snímka Enigma (2001) v hlavných úlohách s hercom Dougraym Scottom a herečkou Kate Winslet. V ten istý rok vyšiel z produkčnej dielne firmy aj autobiografický film o Jaggerovi s názvom Being Mick. Spevák produkoval aj sitcom Zástancovia blahobytu (2007). Ťažiskom deja tohto komediálneho seriálu, s pôvodným názvom Let´s Rob Mick Jagger (Okradnime Micka Jaggera), je plán nemotorných zlodejov na okradnutie Micka Jaggera. Ten sa objavil aj v pilotnej epizóde tohto seriálu stanice ABC.
Súkromný život Micka Jaggera sprevádzalo mnoho slávnych vzťahov, väčšinou s pomerne nízkou trvanlivosťou. Medzi jeho prvý verejnosťou pretriasaný vzťah patril zväzok so speváčkou Marianne Faithfull, ktorý trval päť rokov. O rok po krachu tohto vzťahu už stál pred oltárom so svojou prvou manželkou Biancou Pérez-Mora Macías. Vzťah vydržal deväť rokov. Jeho koniec spôsobilo cudzoložstvo, ku ktorému sa Jagger dopustil s modelkou a herečkou Jerry Hall. Po desiatich rokoch spolunažívania a niekoľkých potomkoch sa rozhodli zosobášiť sa. Stalo sa tak 21. novembra 1990. Jagger však neskôr spochybnil platnosť manželstva, ktoré napokon v roku 1999 anulovali.
Po roku 1999 nastalo v jeho živote obdobie viacerých afér. Odštartovalo tehotenstvom Luciany Gimenéz. Médiá ho neskôr spájali s mnohými ženami: Chrissie Shrimpton, novinárkou Pamelou Des Barres, modelkou a speváčkou Bebe Buell, herečkou a modelkou Janice Dickinson, súčasnou manželkou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho Carlou Bruni, hudobníčkou Carlou Simon, modelkou s nórskymi koreňmi Sophie Dahl a mnohými ďalšími. Jerry Hall však aj napriek tomu pokračovala v ich vzťahu. Pre bulvárny denník Daily Mail dokonca povedala: "Prídem domov a je jasné, že v mojej posteli spal niekto iný ako ja. Pri posteli som nachádzala mnoho predmetov vrátane náušníc či prsteňov. Bolo to zjavné. Viem, že Mick je závislý od afér, no ja som zas závislá od neho."
Jagger je sedemnásobný otec - piatich dcér a dvoch synov. Deti splodil spoločne so štyrmi ženami. Najstaršou spomedzi jeho potomkov je dcéra Karis, ktorú porodila Marsha Hunta v Londýne v roku 1970. V poradí druhou dcérou je Jade. Jej matka, Jaggerova prvá manželka Bianca Jagger, ju priviedla na svet v Paríži v roku 1971. S Jerry Hall má spevák štyri deti: dcéry Elizabeth (1984), Georgiu (1992), Gabriel (1997) a syna Jamesa (1985). Jeho najmladším dieťaťom je syn Lucas-Morad (1999), ktorého matkou je Luciana Gimenéz. Jagger je zároveň aj starým otcom troch vnúčat.
Aj napriek svojmu statusu rockovej hviezdy sa mu dvanásteho decembra 2003 dostalo mimoriadnej cti. Dvanásť dní pred Štedrým dňom ho princ Charles pasoval za rytiera Sira Michaela Jaggera. Tento akt spôsobil v radoch jeho fanúšikov rozporuplné reakcie. Mnohí totiž predpokladali, že k tejto pocte zaujme odmietavý postoj. Ako vtedy uviedla spravodajská agentúra United Press International, udelenie rádu je zvláštnosťou, keďže Jagger sa, na rozdiel od ostatných rockerov, ktorým sa dostalo pocty, nikdy výrazne nezúčastňoval na charitatívnych alebo verejno-prospešných projektoch. Pre ocenenie sa dokonca na istý čas dostal aj do sporu s Keithom Richardsom, podľa ktorého prijatie takejto pocty odporuje zásadám kapely.
Počas minuloročného svetového turné s názvom A Bigger Bang tour, zarobila kapela okolo 437-miliónov amerických dolárov (v júli 2008 asi 8,46 miliardy Sk/281 miliónov €). Jagger je stále plný energie a odmieta povedať, kedy kapela ukončí svoju dlhú cestu trvajúcu viac než štyri desaťročia. V istom rozhovore vlani uviedol: "Som si istý, že Rolling Stones ešte nejaké tie veci zvládne. Nemáme momentálne v pláne prestať. Majetok legendy rockovej hudby odhadla internetová stránka news.bbc.co.uk. v apríli 2007 na asi 215 miliónov libier (v júli 2008 asi 4,16 miliardy Sk/138,25 milióna €).