Irglová rozšírila zoznam Čechov s Oscarmi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/AP/IFC First Take-HO
Zoznam Čechov, ktorí filmovú cenu dostali, rozšírila speváčka a pianistka Markéta Irglová, ktorá dnes spolu s írskym hudobníkom Glenom Hansardom získala Oscara za najlepšiu pieseň.
Zlatú sošku od americkej Akadémie filmových umení, teda Oscara, má doma len málo českých filmárov. Patrí medzi nich režisér Miloš Forman či výtvarník Theodor Pištěk, tri české či československé filmy si odniesli cenu pre najlepší neanglicky hovorený film.
Zoznam Čechov, ktorí filmovú cenu dostali, rozšírila speváčka a pianistka Markéta Irglová, ktorá dnes spolu s írskym hudobníkom Glenom Hansardom získala Oscara za najlepšiu pieseň. Naprázdno ale vyšiel animátor s českými koreňmi Jan Pinkava, nominovaný za scenár filmu Ratatouille.
Tento film síce nakoniec získal Oscara aspoň v kategórii najlepší animovaný film, Pinkavovo meno ale nie je v zoznam ocenených uvedené, hoci film spočiatku režíroval.
Jeho poňatie sa však počas nakrúcania rozišlo s predstavou producentov a film dokončil režisér Brad Bird. Pinkava viacmenej už doma jednu sošku má, dostal ju v roku 1998 za krátkometrážny film Geriho hra.
Americká filmová cena zamierila do Československa poprvýkrát v roku 1949, keď vtedy dvanásťročný Ivan Jandl získal zvláštne ocenenie za detský herecký výkon za úlohu vo filme Poznamenanie režiséra Freda Zinnemanna.
Prvým československým filmom oceneným v kategórii pre najlepší neanglicky hovorený film bol v roku 1966 Obchod na korze dvojice Ján Kádár a Elmar Klos. Oscara pre neanglicky hovorený film získal o dva roky neskôr i Jiří Menzel za Ostro sledované vlaky. Zatiaľ posledným úspešným českým filmom bol pred jedenástimi rokmi Koľja Jana Svěráka.
Najznámejší český režisér Miloš Forman získal svoje dva Oscary až v Amerike, už predtým ale boli dvakrát nominované jeho české filmy - Lásky jednej plavovlásky (1967) a Horí, má panenko (1969). Prvý Formanov Oscar bol za film Prelet nad kukučím hniezdom (1976), druhý za snímok Amadeus (1985).
Zatiaľ naposledy bol Forman nominovaný v roku 1997 s filmom Lid versus Larry Flint, cenu za réžiu ale vtedy dostal Anthony Minghella za Anglického pacienta. Vďaka Amadeovi získali cenu akadémie aj Theodor Pištek za kostýmy a scénický výtvarník Karel Černý.
Pištěk má na konte ešte nomináciu za Formanovho Valmonta, vďaka spolupráci s týmto režisérom mal nádej na Oscara i kameraman Miroslav Ondříček, za Ragtime ani Amadea však nakoniec cenu nezískal.
Len s nomináciou sa nakoniec musel spokojiť aj Jiří Menzel za film Vesničko má středisková (1987), rovnako dopadli Jan Svěrák s Obecnou školou (1992), Jan Hřebejk s Musíme si pomáhať (2001) a Ondřej Trojan so Želary (2004).
Naprázdno vyšla v roku 1967 i poľská herečka Ida Kaminská, ktorá bola nominována za najlepší ženský herecký výkon za úlohu v Obchodu na korze.