Najlepším filmom na Sundance Frozen River
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: REUTERS
Za najlepší americký dokument porota vyhlásila snímku Trouble the Water popisujúci príbeh dvoch ľudí v New Orleanse, postihnutom hurikánom Katrina.
Film čerpajúci námet z témy ilegálnej imigrácie do Spojených štátov Frozen River získal cenu poroty pre najlepšiu americkú dráma na festivale nezávislých filmov Sundance, ktorý v noci na dnes vyvrcholil v Park City v americkom štáte Utah.
Za najlepší americký dokument porota vyhlásila snímku Trouble the Water popisujúci príbeh dvoch ľudí v New Orleanse, postihnutom hurikánom Katrina.
Cenu divákov za hraný americký film si odniesla snímka The Wackness o mladom drogovom dílerovi a jeho psychiatrovi, ktorý je zároveň jedným z jeho zákazníkov. Z amerických dokumentov cena divákov pripadla snímke Fields of Fuel , ktorá vyzýva k väčšiemu využitiu alternatívnych palív.
Švédsky film King of Ping Pong o chlapcovi, ktorý sa pred samotou uchýli k stolnému tenisu, získal medzinárodnú cenu poroty, kým diváci svoju cenu v tejto kategórii prisúdili jordánskej snímke Captain Abu Raed o vrátnikovi na letisku, ktorý okúzľuje deti fiktívnymi príbehmi, v ktorom sa vydáva za pilota.
Odbornú cenu i cenu divákov v medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov získala britská snímka Man on Wire o Francúzovi Philippu Petitovi, ktorý v roku 1974 prešiel po lane medzi vežami newyorského Svetového obchodného strediska.
Desaťdňový festival Sundance, u ktorého zrodu stál v roku 1981 herec a režisér Robert Redford, predstavil 122 celovečerných hraných a dokumentárnych filmov, vrátane 88 svetových premiér, ktoré reprezentovali kinematografiu 25 krajín.
Jediným zástupcom z Českej republiky na ňom bola herečka divadla v Českom Těšíne Kristýna Maléřová, ktorá si zahrala hlavnú ženskú úlohu v nemecko-azerbajdžánskom filme Absurdistan. Napriek pôvodným nádejám ale táto snímka o živote vo fiktívnej dedinke kdesi v Strednej Ázii žiadnu z cien nedostala.
Festival Sundance, ktorý podporuje Redfordov rovnomenný inštitút zameraný na pomoc nezávislým filmovým tvorcom, sa z pomerne nenápadnej prehliadky zmenil za uplynulých 27 ročníkov na jeden z najvýznamnejších amerických festivalov.
Je najväčšou udalosťou pre filmárov pracujúcich mimo veľké hollywoodske štúdia a jeho víťazi sa razom stávajú celebritami amerického nezávislého filmu.
Sundance priťahuje každý rok viac pozornosti divákov i filmových hviezd. Už v minulosti čelil kritike, že silnie jeho komerčná atmosféra, že láka stále viac pouličných obchodníkov s turistickým tovarom a že preberá hollywoodské spôsoby, ako je napríklad rozdávanie nákladných reklamných darov slávnym hosťom.
Po výčitkách z minulých ročníkov, že sa Sundance stáva stále viac módnou záležitosťou, sa tento rok pridali námietky, že kvôli prítomnosti hollywoodských hviezd, vrátane kontroverzných osobnosťou ako napríklad Paris Hilton, zo Sundance vznikol hybrid medzi prehliadkou nezávislých filmov a hollywoodskou oslavou.
„Nie je to ryba, ani rak,“ napísal časopis Variety. S odkazom na viacerých účastníkov festivalu doporučuje, aby sa Sundance vrátil k svojim koreňom ako kurátor začínajúcich talentov z celého sveta a aby kládol menej dôrazu na hollywoodské hviezdy.