Jasno
12°
Bratislava
Alena
27.3.2025
Nohavica pripúšťa styky s ŠTB
Zdielať na
TopStar

Nohavica pripúšťa styky s ŠTB

Jaromír Nohavica

Zdroj: flamingoo

Jaromír Nohavica na svojej internetovej stránke www.nohavica.cz pripúšťa svoje styky s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠTB).

Jaromír Nohavica na svojej internetovej stránke www.nohavica.cz pripúšťa svoje styky s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠTB). Vylučuje však, že by udával ľudí.

Svojím vyhlásením reaguje na pieseň Jaroslava Hutku Udavač z Těšína, ktorá vznikla už pred niekoľkými mesiacmi, avšak až teraz pred niekoľkými dňami sa stala známa.

Hutka v nej znovu upozorňuje na už dlhšie známy fakt, že Nohavica v lete 1989 po svojom návrate z Viedne informoval ŠTB o postojoch a názoroch exylanta Karla Kryla. Podľa Nohavicu si ŠTB svojvoľne jeho výpoveď prikreslila.

Nohavica bol v júli 1989 vo Viedni na pozvanie krajanov, kam šiel vystupovať s folkovým spevákom Josefom Streichlom. Na svojej stránke píše, že už v polovici augusta si ho ŠTB v Karvine zavolala na pohovor; nič dôležitého ale vraj nepovedal.

"Keď som listoval tých šesť žltých stránok z archívu ŠTB poprvýkrát neveriacky listoval, pochopil som, ako hlboký a bezodný je močiar našej minulosti, močiar lemovaný ŠTB a jej metódami," komentuje dnes na webu zápisy, ktoré i uverejňuje.

Uvádza, že mnohé zo zaznamenaného je vymyslené. Nohavica je vedený v evidenci ŠTB pod krycím menom Mirek. Hutka, ktorý v roku 1978 z vtedajšieho Československa odišiel, Nohavicovi vyčíta predovšetkým to, že se staval do úlohy takmer protirežimového umelca, a pritom s režimom spolupracoval.

Zdielať na

Najčítanejšie