Jasno
Bratislava
Jela
19.4.2024
Slovensko smúti. Zomrela herecká legenda Ladislav Chudík
Zdielať na

Slovensko smúti. Zomrela herecká legenda Ladislav Chudík

Vo veku 91 rokov zomrel v pondelok legendárny herec Ladislav Chudík. Informoval o tom vo svojom vysielaní Rozhlas a televízia Slovenska. Správu pre TV JOJ potvrdila aj Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava, v ktorej bol herec hospitalizovaný.

RTVS o úmrtí legendárneho herca informovala s odvolaním na zdroje z divadelného prostredia.

V nemocnici ležal Ladislav Chudík dlhé týždne so zápalom pľúc. Oslávil tam aj nedávne 91. narodeniny. "Držím ho práve za ruku. Cítim jeho teplo a ďakujem za všetky želania aj za neho. Verím, že sa to upraví, aj keď vzhľadom na jeho vek, človek nikdy nevie," povedala vtedy jeho manželka Alena.

V pondelok popoludní ale maestro svoj boj prehral.

Výnimočná osobnosť

Ladislav Chudík sa narodil 27. mája 1924 v Hronci v okrese Banská Bystrica.

V jedenástich rokoch odišiel študovať na gymnázium do Kremnice, kde navštevoval Hviezdoslavov samovzdelávací krúžok a účinkoval v ochotníckom divadle.

Po maturite odišiel do Bratislavy študiovať slovenčinu a ruštinu a zároveň herectvo na Hudobnej a dramatickej akadémii. V roku 1944 nastúpil ako elév do Slovenského národného divadla. Naposledy ako najstarší člen Činohry účinkoval v Tančiarni.

SITA


Tri roky po príchode do SND mal za sebou už vyše 20 postáv. V rokoch 1946 až 1951 pôsobil na Novej scéne Národného divadla. Na doskách SND stvárnil významné postavy v hrách ako Macbeth, Herodes a Herodias, Henrich IV., John Gabriel Borkmann, Višňový sad, Biela nemoc, Diplomati, Bačova žena, Hamlet, Po páde, Zlatí chlapci a mnohých ďalších.

Vo filme sa začal Ladislav Chudík objavovať v druhej polovici 60. rokov. Medzi jeho prvé filmy patria najmä diela Paľa Bielika, napríklad prvý slovenský celovečerný film Varúj!, Vlčie diery, Priehrada či Lazy sa pohli. Prvú hlavnú úlohu mu Bielik zveril vo filme Kapitán Dabač. Ako kapitána Dabača ho pozvali v roku 1960 na filmový festival do írskeho Corku, kde ho nominovali na hereckú cenu.

SITA

Odchod do Rakúska

Ešte pred emigráciou do Viedne si na Slovensku zahral vo filmoch Pieseň o sivom holubovi, Polnočná omša či Tvár v okne.

"Na piaty deň po vstupe spojeneckých vojsk, teda 26. augusta 1968, sme odišli. Bol to môj prejav protestu proti okupácii Československa," prezradil Chudík o odchode do Rakúska, kde pôsobil krátko vo Volkstheatri.

Na Slovensku pôsobil ešte pred emigráciou ako vysokoškolský pedagóg.

Po návrate na Slovensko hral vo filmoch Kým kohút nezaspieva, Do zbrane, kuruci!, Sůl nad zlato, Putování Jana Amose a ďalších.

Nezabudnuteľný Sova

Azda najznámejšou Chudíkovou postavou aj za hranicami bývalého Československa je primár Sova zo seriálu Nemocnice na kraji města. Túto úlohu mal pôvodne hrať český herec Karel Höger, ktorý nečakane zomrel po nakrútení pätiny obrazov s doktorom Sovom.

SITA

Veľmi bohatá je i Chudíkova ďalšia televízna a rozhlasová tvorba. Bol neoddeliteľnou súčasťou tzv. bratislavských pondelkov a Nedeľných chvíľok poézie. V archívoch Slovenskej televízie existuje približne 600 záznamov, na ktorých sa Ladislav Chudík tvorivo podieľal.

Všestranný umelec

Z jeho televíznej tvorby možno spomenúť Bačovu ženu, Buddenbrookovcov, Straty a nálezy, Demeterovcov, Louisa Pasteura, Rodinnú anamnézu, Tiene v raji a mnohé ďalšie.

Diváci si ho pamätajú aj ako dvorného recitátora Milana Rúfusa, ktorý mu k 75. narodeninám napísal báseň Kto berie tým, že dáva Ladislavovi Chudíkovi. K Chudíkovým obľúbeným autorom patrili aj Jaroslav Seifert, Ján Kostra či Miroslav Válek.

Ponovembrový minister

Okrem divadelnej a filmovej kariéry sa Ladislav Chudík venoval politike. Po revolúcii sa stal ministrom kultúry, po krátkom čase sa však znova vrátil na javisko a za katedru na VŠMU v Bratislave.

SITA

Ladislav Chudík bol dva razy ženatý, dcéra jeho druhej ženy Aleny mu porodila vnuka Stanka. V roku 2005 mal Ladislav Chudík vážne zdravotné problémy a prekonal niekoľko operácií. Dokázal sa však postaviť z postele, rozlúčiť sa s Divadlom P. O. Hviezdoslava priamo na jeho doskách a stáť pri otvorení novej budovy SND. Počas tohto obdobia nakrútil slovenský režisér Patrik Lančarič dokument Ladislav Chudík.

Pokračovanie Nemocnice

V roku 2007 dostal príležitosť zahrať si v pokračovaní Nemocnice na kraji města a český režisér Jan Hřebejk ho v roku 2009 obsadil do filmu Kawasakiho růže. Ladislav Chudík sa stal v roku 1999 prvým držiteľom Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo, v roku 1998 mu prezident Michal Kováč udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

SITA

70 rokov na scéne

Mnohí majú ešte v živej pamäti hercovu oslavu 90. narodenín. Sviečky z narodeninovej torty sfúkol počas inscenácie Tančiareň. 

Bol vzorom pre mnohých. "Verím, že aj my sa dožijeme takéto veku a sily. Je to obdivuhodné," povedala vtedy herečka Diana Mórová.

SITA

"Je to veľký herec, úžasný kolega a láskavý priateľ," nešetrila slovami chvály herečka Emília Vašáryová.

Pozrite si reportáž z oslavy 90. narodenín Ladislava Chudíka:

Neskrývajú slzy

Neexistuje zrejme slovenský herec, ktorý by sa s Ladislavom Chudíkom počas svojho života nestretol. Mnohí po jeho smrti ťažko hľadali slová.

"Boli sme si veľmi blízki, až rodinne. Snáď sa nebudem rúhať, ak poviem, že sme boli až priatelia. Neviem to asi naformulovať, ale asi by som mal, lebo formulovať som sa učil od neho už od detstva. Aj keď bol medzi nami priepastný rozdie, bol to až môj kryptopedagóg," hovorí herec Robert Roth.

"Môj vzťah k nemu bol vždy veľmi silný, už aj preto, že bol azda jediný divadelník, ktorý od začiatku podporoval nás so Satinským, v našom postupe a vzostupe. A ja som si, ako iste aj mnohí iní, myslel, že tu už zostane navždy. A teraz sa musím vyrovnať s tým, že nás opustil. Ale v našich srdciach zostáva natrvalo," vyjadril sa Milan Lasica.

Maestro Chudík bol pre mnohých vzorom. Po jeho smrti herci ťažko hľadali slová. Pozrite si ich úprimné vyjadrenia:

Súvisiace články

Najčítanejšie